Co zrobić, gdy współwłaściciel blokuje dostęp do domu i grozi zasiedzeniem?

• Data: 2024-08-31 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Jestem jedną z czterech współwłaścicieli. Od niedawna przeszłam na emeryturę i przeniosłam się do rodzinnego domu, w którym mam udział 3/6, pozostali współwłaściciele mają po 1/6 udziału. Brat zajął więcej niż swój udział, zamknął bramę wjazdową na kłódkę i nie pozwala wjechać na posesję ani wejść do domu (dom posiada 2 niezależne wejścia). Napisałam z siostrą do brata wezwanie do wydania nieruchomości z żądaniem otworzenia bramy bądź możliwości dorobienia klucza do kłódki, otworzenia drzwi wejściowych bądź możliwości dorobienia klucza do zamka, ponieważ w pokoju na I piętrze są moje osobiste rzeczy przetrzymywane przez brata już całe lata, oraz możliwości korzystania z chodnika przydomowego (brat wybudował bez zgody pozostałych współwłaścicieli na chodniku ganek). Brat działa w złej wierze, ponieważ powiedział mi i siostrze, że będzie dążył do uzyskania części sióstr poprzez zasiedzenie. Ja póki co zajmuję tę drugą część domu, ale nie mam możliwości korzystania z wjazdu. Zarządca drogi nie zgadza się na wykonanie drugiego wjazdu na posjesję, a ja mam z wjazdem ogromne trudności przez brata. Jak mogę rozwiązać ten problem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić, gdy współwłaściciel blokuje dostęp do domu i grozi zasiedzeniem?

Uprawnienia współwłaścicieli posesji

Oczywiście Pani jako współwłaścicielce nieruchomości przysługuje zarówno prawo do korzystania z nieruchomości budynkowej, jak i działki.

W Pani sytuacji zastosowanie znajdą dwa przepisy Kodeksu cywilnego, a mianowicie art. 140, zgodnie z treścią którego w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą oraz art. 206, zgodnie którego z treścią każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Rozumiem, że nie zostały pomiędzy Państwem zawarte żadne umowy cywilnoprawne, jak np. umowa o podziale rzeczy, a zatem każdemu ze współwłaścicieli, a więc i Pani przysługuje uprawnienie do współposiadania i korzystania z całej rzeczy wspólnej i ma to odniesienie także do korzystania z drogi stanowiącej dojazd do posesji, tj. może Pani z niej korzystać niezależnie od udziału, jaki Pani ma w nieruchomości.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie problemu z wjazdem

Dotychczasowa postawa brata, o której wspomniała Pani w stanie faktycznym pozwala na stwierdzenie, że nie będzie on chciał polubownie zakończyć sprawy, stąd też uzyskanie prawa do korzystania ze spornej części wspólnej jest możliwe na drodze sądowej. Współwłaścicielowi pozbawionemu współposiadania przez pozostałych przysługuje tzw. ochrona petytoryjna (art. 222), tzn. może on wystąpić z pozwem do sądu o dopuszczenie do współposiadania.

Także tutaj należałoby w pierwszym rzędzie skierować wezwanie do dopuszczenia do współposiadania drogi poprzez przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń poprzez umożliwienie korzystania z wjazdu na posesję. W przypadku braku odpowiedzi na to wezwanie (po upływie np. 7-dniowego terminu) należałoby skierować pozew do sądu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Blokada bramy wjazdowej przez brata Pani Anna, jedna z czterech współwłaścicieli posesji, codziennie boryka się z problemem zamkniętej na kłódkę bramy wjazdowej. Brat, również współwłaściciel, postanowił samowolnie zablokować dostęp do nieruchomości, nie pozwalając Pani Annie na swobodne korzystanie z wjazdu. Mimo że Pani Anna posiada większościowy udział w nieruchomości, nie może w pełni korzystać ze swojego prawa do użytkowania drogi dojazdowej, co znacząco utrudnia jej życie codzienne.

 

Zasiedzenie i utrudniony dostęp do własnych rzeczy Pani Maria, współwłaścicielka rodzinnego domu, od lat nie ma dostępu do swoich osobistych rzeczy znajdujących się na pierwszym piętrze domu. Jej brat, zajmując większą część nieruchomości niż mu przysługuje, uniemożliwia jej wejście do pokoju, gdzie są przechowywane jej rzeczy. Pomimo wielokrotnych próśb, brat nie zgadza się na dorobienie kluczy ani otworzenie drzwi, co powoduje narastające konflikty rodzinne i dyskomfort Pani Marii, która czuje się odcięta od swojej własności.

 

Samowolna budowa ganku na chodniku Pan Jan, współwłaściciel posesji, zauważył, że jego brat wybudował bez zgody pozostałych współwłaścicieli ganek na chodniku przydomowym. Budowa ta znacznie utrudnia dostęp do drugiego wejścia do domu, co staje się problematyczne, zwłaszcza w przypadku gości lub służb ratunkowych. Pomimo braku zgody ze strony Pana Jana i innych współwłaścicieli, brat zignorował ich stanowisko, co doprowadziło do eskalacji konfliktu i konieczności podjęcia kroków prawnych w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Podsumowanie

 

Współwłasność nieruchomości może prowadzić do poważnych konfliktów, zwłaszcza gdy jeden z właścicieli nadużywa swoich praw, jak w przypadku Pani, która zmaga się z blokadą wjazdu na posesję przez brata. W takich sytuacjach kluczowe jest zrozumienie swoich praw oraz podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby przywrócić stan zgodny z przepisami i móc swobodnie korzystać z własności. Konflikty te najlepiej rozwiązywać na drodze prawnej, zwłaszcza gdy polubowne rozwiązania nie przynoszą rezultatu.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby skutecznie bronić swoich praw i rozwiązywać konflikty związane z nieruchomościami. Nasze wsparcie pomoże Ci w każdej trudnej sytuacji prawnej, niezależnie od stopnia skomplikowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »