Kaucja za wynajem, kiedy można ją zatrzymać?

• Data: 2024-09-11 • Autor: Katarzyna Bereda

Sprawa dotyczy wynajmowanego mieszkania, umowa wynajmu mieszkania została podpisana na rok, jednak wynajmujący ciągle spóźniał się z zapłatą za wynajem lub mówił, że nie ma pieniędzy. Wysłałam wezwanie do zapłaty. Pieniądze zostały wpłacone. Potem jednak ciągłe ponaglania spowodowały rozwiązanie przeze mnie umowy. Dostałam zapłatę po terminie, wynajmujący nie zdał mieszkania, ale się wyprowadził. Poinformowałam go o zatrzymaniu kaucji do momentu odbioru mebli. Czy mogę ją jednak zachować z racji konieczności wcześniejszego rozwiązania umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kaucja za wynajem, kiedy można ją zatrzymać?

Rozliczenie kaucji

Niestety nie może Pani zatrzymać kaucji jako rekompensaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Państwa umowa przewidziała możliwość wcześniejszego rozwiązania – z czego Pani skorzystała. Jeżeli natomiast nie doszło do zniszczenia nieruchomości oraz dalszych zaległości, to kaucja powinna zostać rozliczona.

Zgodnie z treścią art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów:

„1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa: 1) dotyczy najmu lokalu zamiennego lub najmu socjalnego lokalu; 2) jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji. Zgodnie natomiast z ust. 4 powyższej regulacji Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kaucja a rekompensata

Mając powyższe na uwadze, podnoszę, iż wpłacona kaucja ma za zasadnie przede wszystkim zabezpieczyć brak uiszczania czynszu przez najemcę. Jednak jak widać, ustawodawca posłużył się dość szerokim uregulowaniem takiej kwestii, iż dotyczy ona wszelkie należności z tytułu najmu lokalu. Możemy więc tu mówić o np. zużyciu energii lub innych mediów, a także szkód spowodowanych przez najemcę.

Dlatego też, jeżeli w mieszkaniu powstały szkody, jak najbardziej powinny być pokryte z kaucji. Jeżeli najemcy także zalegają z innymi opłatami – również może Pani to potrącić z kaucji. Kaucja jednak nie może stawić dla Pani rekompensaty – jeżeli nie postanowiono tak w umowie. W Państwa umowie jasno wskazano – zgodnie z postanowieniami ustawowymi – iż kaucja będzie rozliczona po sprawdzeniu stanu nieruchomości i wszelkich opłat – tak więc powinni Państwo uczynić.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna wynajmowała swoje mieszkanie studentowi, który regularnie spóźniał się z opłatami. Mimo licznych ponagleń, sytuacja się nie poprawiła, więc zdecydowała się rozwiązać umowę przed terminem. Student wyprowadził się, ale nie zdał mieszkania zgodnie z umową. Pani Anna poinformowała go, że kaucja zostanie zatrzymana do momentu odbioru mebli i sprawdzenia stanu mieszkania. Po inspekcji okazało się, że mieszkanie jest w porządku, więc zwróciła kaucję, potrącając jedynie kwotę za nieopłacone rachunki.

 

Pan Marek wynajmował swoje mieszkanie młodemu małżeństwu. Po kilku miesiącach wynajmu, najemcy przestali regularnie opłacać czynsz, tłumacząc się problemami finansowymi. Po licznych ponagleniach, Pan Marek rozwiązał umowę najmu, zgodnie z jej postanowieniami. Małżeństwo opuściło mieszkanie, ale nie uregulowało zaległych rachunków za media. Pan Marek zdecydował się zatrzymać kaucję na pokrycie zaległości, a po ich wyrównaniu, zwrócił pozostałą część najemcom.

 

Pani Katarzyna wynajęła swoje mieszkanie singlowi, który po kilku miesiącach wynajmu zaczął zaniedbywać swoje obowiązki finansowe. Zamiast regularnych płatności, najemca wielokrotnie spóźniał się z czynszem. Pani Katarzyna była zmuszona rozwiązać umowę przed terminem. Najemca opuścił mieszkanie, ale nie wywiązał się z konieczności odbioru swoich rzeczy. Pani Katarzyna poinformowała go, że kaucja zostanie zatrzymana do momentu rozwiązania tej kwestii, a po zakończeniu procesu zwróciła kaucję, potrącając koszty związane z przechowaniem rzeczy.

Podsumowanie

Kaucja wynajmu służy przede wszystkim zabezpieczeniu wynajmującego na wypadek zaległości finansowych i szkód w mieszkaniu. Choć nie może być wykorzystana jako rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy, wynajmujący ma prawo potrącić z niej należności za nieuregulowane opłaty i ewentualne zniszczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zapisami umowy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy prawne, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »