Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata zadłużenia a eksmisja

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-30

Mam pytanie w sprawie eksmisji z mieszkania. Moi rodzice mają zadłużone mieszkanie. Była już sprawa w sądzie za niepłacenie i rodzice dostali wypowiedzenie najmu, natomiast jeszcze nie było sprawy o eksmisję. Jeżeli zadłużenie zostanie spłacone w całości, to czy rodzice będą mieli prawo zostać w tym mieszkaniu, czy urząd miasta nadal będzie mógł ich eksmitować?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że z powodu zadłużenia z tytułu czynszu Pani rodzicom została wypowiedziana umowa najmu. W chwili obecnej rodzice nadal zamieszkują w lokalu, lecz sprawa o eksmisję się nie toczy. Zastanawia się Pani, czy jeżeli zostanie spłacone zadłużenie zostanie zawarta nowa umowa najmu.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż odpowiedzi na Pani pytanie nie należy szukać w przepisach prawa, lecz w praktyce i dobrej woli właścicieli (zarządcy) lokalu zajmowanego przez Pani rodziców. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że osobiście dostrzegam w praktyce, iż sprawa o eksmisję jest ostatecznością. Zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i gminy nie występują z pozwem o eksmisję bezpośrednio po rozwiązaniu umowy najmu, lecz czekają na reakcję najemcy na rozwiązanie umowy.

W chwili obecnej w mojej ocenie Pani rodzice winni podjąć rozmowy z właścicielem lokalu (zarządcą) celem ustalenia, czy możliwe jest zawarcia porozumienia, na mocy którego zobowiążą się oni spłacić występujące na lokalu zadłużenie, a właściciel ze swojej strony zagwarantuje podpisanie nowej umowy najmu po spłacie zadłużenia. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, kiedy zostałaby zawarta nowa umowa najmu przy braku spłaty zadłużenia, a jedynie przy wykazaniu woli jej spłaty i ustaleniu rat.

Proszę zatem podjąć działania zmierzające do zawarcia porozumienia, albowiem w wielu przypadkach droga taka jest skuteczna.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »