Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konflikt ze współlokatorem który każe mi się wyprowadzić - co zrobić?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2020-07-31

Wynajmuje mieszkanie, a dokładnie pokój w mieszkaniu, w którym są 3 pokoje. Każdy z pokoi wynajmuje inna osoba. Popadłam w konflikt z jednym ze współlokatorów mieszkania. Mam podpisaną umowę z właścicielką, która mieszka za granicą. Płacę co miesięczne opłaty tak jak jest w umowie – 700 zł za miesiąc plus rachunki. Jeden z lokatorów z którym mam konflikt, kazał mi się wyprowadzić do końca miesiąca. Co z tym mogę zrobić? Gdzie najlepiej to zgłosić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konflikt ze współlokatorem który każe mi się wyprowadzić - co zrobić?

Niestety wynajmowanie mieszkania czasem wiąże się z problemami, czasem z wynajmującym, a czasem ze współlokatorami. Z tego, co zrozumiałam, osoba, o której Pani wspomina, jest również lokatorem, a umowę zawarła Pani z kim innym.

Umowa najmu a ochrona praw lokatorów

Umowa najmu została opisana w Kodeksie cywilnym, w tytule XVII – najem i dzierżawa, opisują ją art. 659 i następne Kodeksu cywilnego (dalej Kodeksu). Istotą tej umowy, zgodnie z art. 659, jest wydanie najemcy rzeczy do używania, za co najemca płaci umówiony czynsz. Część kwestii została również uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Z prawnego punktu widzenia sprawa jest prosta. Umowa została zawarta pomiędzy Panią a wynajmującym i osoby trzecie nie mają prawa ingerować w jej treść ani w łączący strony stosunek prawny. Wszelkie takie działania są bezprawne i w świetle prawa bezskuteczne. Jeśli nie ma pełnomocnictwa do działania w imieniu wynajmującego, nie ma prawa do reprezentowania go i tym bardziej do zrywania umowy.

Zgłoszenie do właściciela mieszkania

Tak naprawdę na chwilę obecną nie musi Pani nic robić. Można po prostu to ignorować, jako że nie ma podstawy prawnej ku temu. Można zgłosić to właścicielce mieszkania, z którą zawarła Pani umowę, aby wiedziała o sytuacji i żeby uzyskać pewność, że ta osoba nie działa w jej imieniu. Rozumiem jednak, że pomimo to mieszkanie dalej razem pod jednym dachem może być trudne. Nie wiem, czy to jest kwestia jakiegoś konfliktu, ale podkreślam, że tylko właścicielka albo osoba przez nią upoważniona może wypowiedzieć umowę najmu, dodatkowo konieczne jest zachowanie odpowiednich przepisów prawa.

Nie znam treści umowy, jednakże nie może być ona mniej korzystna niż przepisy ustawy. Aby móc wypowiedzieć umowę na czas oznaczony, możliwość taka musi być wprowadzona w umowie. Miesięczny termin wypowiedzenia oznacza, że skutek następuje na koniec miesiąca, jeśli umowa jest wypowiadana np. w połowie miesiąca, to skutek następuje dopiero na koniec następnego miesiąca – jeśli w połowie września to skutek na koniec października. Nie można więc nakazać wyprowadzki już za kilkanaście dni. Nie zostały również zachowane żadne formy, tak więc nie jest to ważne.

Próba pozbycia się z mieszkania innego najemcy

Co do zgłoszenia tego – nie wiem, co Pani ma na myśli. Jeśli oprócz słów podejmowane będą jakieś inne działania, można pomyśleć o zawiadomieniu policji lub prokuratury zależnie od tego, jakie to będą działania, czy np. groźby, nękanie, uniemożliwianie zamieszkania, jednakże na razie trudno jest cokolwiek stwierdzić, samo żądanie wyprowadzki to za mało, żeby móc uznać, że doszło do popełnienia przestępstwa na Pani szkodę, choć oczywiście można ostrzec, żeby nie doszło do takich sytuacji, gdyż mogą tę osobę spotkać konsekwencje prawne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Jak pozbyć się najemcy z mieszkania?

Wynajmuję mieszkanie pewnemu panu. Umowa skończyła się. Pan już przed końcem umowy miał zaległości finansowe. Kilka razy mówił, że mi zapłaci, ale do...

 

Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Zawarłam umowę najmu na czas określony - na 18 miesięcy (3 miesiące już minęły). Pomijam fakt, że nieruchomość nie była przygotowana do wynajmu na...

Śmierć wynajmującego - kontynuacja najmu bez umowy

Moja mama wynajmuje lokal na sklep w kamienicy w centrum miasta. Rok temu zmarła właścicielka tej nieruchomości – wynajmująca. Umowa najmu była...

 

Miesięczny okres wypowiedzenia umowy najmu

Od zeszłego miesiąca wynajmuję mieszkanie wraz z trzema studentami. Umowa jest podpisana tylko na jednego ze studentów, ja tej umowy nie widziałem...

 

Uciążliwy współlokator

Uciążliwy współlokator

Mam problem z uciążliwym współlokatorem. Współlokator w wynajmowanym mieszkaniu odbiera mi możliwość spokojnego spędzania czasu w lokalu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »