Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Najemca odmawia pokrycia kosztów napraw zniszczeń - co zrobić?

Marek Gola • Opublikowane: 2020-07-17 • Aktualizacja: 2022-06-17

Jestem właścicielem wynajmowanego mieszkania. Stosunek najmu wygasa za parę dni i chcę przejąć lokal na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Najemca doprowadził do powstania pewnych szkód, które muszą być uwzględnione w protokole. Nie zapłacił także ostatnich dwóch czynszów ani opłat eksploatacyjnych. Postawa najemcy każe mi zakładać, że będzie on zaprzeczał, że szkody powstały z jego winy, pomimo że na początku okresu najmu sam przesłał mi e-mailem zdjęcia z istniejącymi wtedy niewielkimi uszkodzeniami, z których wynika, że w okresie najmu powstały nowe, znacznie poważniejsze. Co zrobić, jeśli najemca odmówi pokrycia kosztów napraw i podpisania protokołu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najemca odmawia pokrycia kosztów napraw zniszczeń - co zrobić?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Ustalenie wydania kluczy i zdania lokalu

W pierwszej kolejności zasadne jest zadbanie o to, by wezwanie do wydania kluczy i zdania lokalu było do udowodnienia – na wypadek ewentualnych późniejszych problemów. Jak mniemam, najemca wie o obowiązku zdania lokalu, jednak w chwili obecnej wobec zbliżającego się dnia wydania zasadne byłoby choćby potwierdzenie przez SMS lub e-mail. Nie chodzi przy tym o to, aby z wezwania już wynikało, jakie są wady, a to, kiedy i gdzie odbędzie się zdanie lokalu. Taka informacja, jeżeli będzie potwierdzona przez najemcę, pozwoli później wskazywać, że najemca zdawał sobie sprawę z charakteru spotkania. 

Świadek wydania lokalu, dowody na stan mieszkania

Dysponując dowodami na prawidłowe wyznaczenie terminu zdania lokalu, należy na takie spotkanie przyjść w co najmniej dwie osoby, które będą świadkiem w razie późniejszego postępowania sądowego. Ewentualnie gdyby najemca nie wyrażał zgody na uczestniczenie osoby trzeciej w zdaniu lokalu, możliwe jest nagrywanie takiej czynności za pomocą kamery choćby w telefonie. Jeżeli i na to najemca nie wyrazi zgody, dobrze byłoby, gdyby na klatce schodowej czekał wspomniany wcześniej świadek i zaraz po opuszczeniu lokalu przez najemcę wszedł do mieszkania i by zaczęli Państwo nagrywać film okazujący szkody w mieniu znajdującym się w mieszkaniu. 

Zobacz również: Jak odmówić wynajmu mieszkania?

Udowodnienie zniszczeń

O ile najemca będzie powiadomiony o obowiązku zdania lokalu i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, ale z tego zrezygnuje, wówczas Pan i osoba przybrana do czynności sporządzicie protokół, do którego wykonacie dokumentację fotograficzną, a następnie podpiszecie się pod nim. Jeżeli będzie Panu znany nowy adres zamieszkania najemcy, protokół ten winien być do tegoż wysłany wraz z załącznikami. Nieobecność najemcy nie stanowi zatem problemu, ani nie niweluje podejmowanych przez Pana czynności. Warunkiem koniecznym jest jednak, by najemca był prawidłowo powiadomiony o planowanej czynności. Proszę bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Innymi słowy to Pan będzie musiał udowodnić, że szkody powstały w lokalu w czasie najmu, który dobiega końca. Na Pana korzyść na pewno przemawia wcześniejsza dokumentacja fotograficzna oraz brak informacji o wadach, które powstały samoczynnie. 

Zobacz również: Wady prawne nieruchomości

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »