Mieszkanie męża po rozwodzie, jak uniknąć eksmisji?

• Data: 2024-08-03 • Autor: Tomasz Krupiński

Mieszkam prawie 30 lat w mieszkaniu, które należy do eksmęża. Po rozwodzie jestem 5 lat. On mieszka od kilkunastu lat za granicą. Aktualnie mieszkam z 22-letnią córką, która studiuje w innym mieście. Mąż wypowiedział mi użyczenie mieszkania. W sprawie rozwodowej nie było podziału majątku i mogłam nadal mieszkać w mieszkaniu z córką. Czy mam jakieś prawa, czy muszę opuścić mieszkanie? Rozwód był beż orzekania o winie. Czy on może wyrzucić mnie na bruk?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie męża po rozwodzie, jak uniknąć eksmisji?

Wspólność majątkowa małżeńska

Jest duży problem w Pani sprawie. W pierwszym rzędzie należy się odnieść do regulacji prawnych dotyczących wspólności majątku małżeńskiego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) przyjmuje założenie, iż składniki majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa, a ściślej – ustroju wspólności ustawowej – stanowią majątek wspólny małżonków. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 K.r.o.:

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.).”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozliczenie nakładów z majątku wspólnego i osobistego na majątek małżonka – podział majątku

Tak więc w skład majątku wspólnego wchodzą przedmioty nabyte w trakcie trwania wspólności ustawowej. Zgodnie z powyższym nieruchomość lokalowa stanowi wyłączną własność męża.

Wszelkie opłaty stałe, remonty w trakcie małżeństwa stanowią nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty męża i podlegają rozliczeniu w toku sprawy o podział majątku wspólnego. Podobnie nakłady dokonane po rozwodzie stanowią nakład z Pani majątku osobistego na majątek osobisty męża i podlegają rozliczeniu w toku podziału majątku wspólnego.

Nie przysługuje Pani skuteczne prawo do mieszkania, ale ma Pani prawo dochodzić nakładów z majątku wspólnego i osobistego na rzecz majątku męża (mieszkanie).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Eksmisja

Tak więc nie przysługuje Pani prawo do dalszego zamieszkiwania w należącym wyłącznie do byłego męża mieszkaniu. Została Pani wypowiedziana umowa użyczenia, a zatem jeśli Pani nie opuści tego mieszkania dobrowolnie w wyznaczonym terminie, były mąż będzie mógł skierować przeciwko Pani pozew o eksmisję. Sąd będzie badał czy przysługuje Pani prawo do lokalu socjalnego czy zastępczego. Generalnie w polskim prawnie nie ma pojęcia eksmisji na bruk.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Maria mieszkała z mężem w mieszkaniu należącym wyłącznie do niego. Po rozwodzie, który odbył się bez orzekania o winie, Maria pozostała w tym mieszkaniu razem z dorosłą córką. Były mąż od wielu lat mieszka za granicą i w końcu wypowiedział Marii umowę użyczenia mieszkania. Maria jest zmuszona szukać nowego miejsca zamieszkania, jednak dzięki prawnemu doradztwu dowiedziała się, że ma prawo dochodzić zwrotu nakładów, które poniosła na utrzymanie i remont mieszkania zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie.

 

Anna po rozwodzie została w mieszkaniu, które formalnie należało do jej byłego męża. Mieszkała tam z ich wspólną córką, która aktualnie studiuje. Mąż, który od lat mieszkał za granicą, wypowiedział jej użyczenie mieszkania. Anna dowiedziała się, że choć nie ma prawa do dalszego zamieszkiwania w tym mieszkaniu, może domagać się zwrotu nakładów z majątku wspólnego oraz osobistego, które włożyła w to mieszkanie. Dzięki tej informacji ma szansę odzyskać część środków i znaleźć nowe miejsce do życia.

 

Katarzyna mieszkała z mężem i córką w mieszkaniu należącym do jej męża. Po rozwodzie, bez orzekania o winie, pozostała w mieszkaniu z córką, która obecnie studiuje w innym mieście. Były mąż, mieszkający od lat za granicą, postanowił wypowiedzieć jej umowę użyczenia mieszkania. Katarzyna stanęła przed trudną sytuacją konieczności wyprowadzki. Prawnik doradził jej jednak, że może ubiegać się o zwrot nakładów poniesionych na mieszkanie, co pomoże jej w przeprowadzce i znalezieniu nowego lokum.

Podsumowanie

Była żona, mimo braku prawa do dalszego zamieszkiwania w mieszkaniu należącym do eksmęża, ma prawo dochodzić zwrotu nakładów poniesionych na to mieszkanie. Choć konieczność wyprowadzki jest nieunikniona, możliwość odzyskania części środków może ułatwić znalezienie nowego miejsca zamieszkania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne porady prawne i pomoc w przygotowaniu pism sądowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl