Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-11-19

Jestem od 50 lat zameldowany w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, którego najemcą jest tata i mama, jako współnajemcy (decyzja o przydziale lokalu). Po śmierci taty mama wystąpiła z wnioskiem do gminy o zmianę najemcy lokal, na siebie i mnie syna jako współnajemcy. Otrzymała odpowiedz, iż ona jest tylko jedynym prawnym najemcą i tylko ona ma prawo mieszkać w lokalu i została poproszona o stawienie się do ZGN-u, by podpisać aneks do umowy najmu, a jeżeli chce, by syn mieszkał, to musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego. Nadmieniam, iż mieszkałem z rodzicami do śmierci taty i nadal mieszkam, opiekując się mamą. Mam od 11 lat rozdzielność majątkową z żoną, nie mamy rozwody. Czy mama musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu i czy ja w przyszłości będę mógł się ubiegać o ten lokal po śmierci mamy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Gmina postąpiła prawidłowo. Po śmierci męża w stosunek najmu wchodzi współmałżonek, który był współnajemcą. Wówczas nie stosuje się przepisów o wstąpieniu w najem innych osób. Stąd nie mógł Pan zostać dopisany do umowy jako najemca. Automatyczne prawo zamieszkania w lokalu maja jedynie dzieci niepełnoletnie i takie, co do których na rodzicach ciąży obowiązek utrzymania. Dorosłe dziecko nie ma takich uprawnień i wówczas rozwiązaniem jest wniosek o wyrażenie zgody na zamieszkiwanie w tym lokalu przez Pana. Potrzeba opieki nad chora matką (warto do wniosku dołączyć zaświadczenie od lekarza, że mama potrzebuje opieki) oraz fakt, iż nie ma Pan innego miejsca zamieszkania, powinny stanowić dobre argumenty. Jeśli gmina nie wyrazi takiej zgody, to ja osobiście nie widzę problemu, by dalej mieszkał Pan z mamą, tylko nieformalnie. Mama ma prawo ugościć, nawet na dłuższy czas, rodzinę. Nie oznacza to także automatycznego wymeldowania. Zameldowanie to potwierdzenie stałego zamieszkiwania w danym lokalu. Nie potwierdza prawa do lokalu. Można być w lokalu zameldowanym i nie mieć do niego żadnego tytułu, można mieć tytuł do lokalu, a nie być w nim zameldowanym. Gmina mogłaby Pana wymeldować z lokalu tylko i wyłącznie wówczas, gdyby udowodniła, że faktycznie Pan tam nie zamieszkuje.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Zatem jeśli będzie Pan zamieszkiwał z mamą do jej śmierci, to wówczas automatycznie wstąpi Pan w jej stosunek najmu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Problem z zamianą mieszkania komunalnego na większe

Tata jest najemcą mieszkania komunalnego o pow. niecałe 14 m 2 . Czy może zameldować mamę (swoją żonę) na takim metrażu? Rodzice chcą...

 

Najemca mieszkania komunalnego w podeszłym wieku, jak wykupić lokal?

Mieszkam z mamą. Obecnie mam możliwość wykupu mieszkania komunalnego za odpowiadającą mi cenę. Problemem polega na tym, że głównym lokatorem jest...

 

Jak najemca mieszkania z zasobów gminnych może przekazać dziecku inną nieruchomość mieszkalną?

Ojciec jest najemcą lokalu komunalnego, wraz z mamą od niedawna posiadają tytuł prawny do nieruchomości zabudowanej w innej miejscowości. Chcieliby...

 

Zajmowanie mieszkania komunalnego bez tytułu prawnego

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym. Prawo do lokalu otrzymała moja babcia w latach 50-tych, była głównym najemcą. Przed śmiercią, 10 lat temu,...

 

Stwierdzenie praw do najmu lokalu komunalnego przez wnuczkę

Od urodzenia mieszkam z babcią, a od kilku lat zajmuję się domem i babcią, ponieważ ona od dłuższego czasu jest osobą niepełnosprawną. Moi...

 

Praca okresowa za granicą a ryzyko utraty mieszkania od gminy

Jestem najemcą mieszkania komunalnego od 20 lat. Zameldowany wraz ze mną jest mój syn. Od pewnego czasu pracuję za granicą, do domu przyjeżdżam co kilka...

 

Szanse na mieszkanie komunalne babci, gdy własne się wynajmuje

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, do którego wyłączne prawo najmu miała moja babcia – zmarła przed 2 miesiącami. Nie jestem tu...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »