Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie nowego członka rodziny w mieszkaniu komunalnym

Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-09-27

Niedawno się ożeniłem. Chciałbym zameldować żonę w mieszkaniu komunalnym, w którym mieszkam z ojcem. Ojciec jest głównym najemcą. Jak to zrobić, jak uzyskać zgodę od zarządu budynków komunalnych? Czy muszę udać się do ZBK z ojcem, czy wystarczy tylko jego pisemna zgoda?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Najemca – czyli Pański tata (określenie „główny najemca” to na ogół określenie potoczne, bez większego znaczenia prawnego) – ma określone obowiązki wobec administracji (lub zarządu) budynków komunalnych. Obowiązek zgłaszania osób przebywających dłużej w mieszkaniu wiąże się na ogół z tymi opłatami, które zależą od liczby mieszkańców – z reguły jest to „opłata śmieciowa”, a poza tym różnie bywa w różnych miejscach (np. zależnie od wyposażenia budynku i organizacji jego funkcjonowania). Określone aspekty dotyczą administracji (zarządu) budynków komunalnych, a inne na ogół są poza zakresem ich właściwości – i tego proponuję się trzymać.

Przepisy o ewidencji ludności (zwłaszcza w zakresie „meldunku”) – zarówno dawniejsze, jak i obowiązujące – mają określone reguły ogólne; są one raczej stałe (choć oznaczenie przepisów, a nawet całe ustawy) się zmieniają. Warto zwrócić uwagę na te reguły oraz odmitologizować „zagadnienia meldunkowe” – dawno temu w Polsce zmienił się ustrój, a mimo to „mity meldunkowe” nadal są silne.

Zameldowania oraz wymeldowania dokonuje organ administracji publicznej szczebla gminnego – w praktyce załatwia się to w urzędzie gminy albo w urzędzie miasta. W „sprawach meldunkowych” wydawane są decyzje administracyjne (głównie „o zameldowaniu” oraz „o wymeldowaniu”, a czasami także inne); niekiedy mogą być wydawane postanowienia – ale to są zagadnienia szczegółowe, które większość ludzi zaczynają obchodzić w przypadku wystąpienia problemów lub nieporozumień. Decyduje organ administracji publicznej – nawet właściciel mieszkania (lub domu) nie jest władny wydać decyzji w „sprawie meldunkowej”. Stanowisko najemcy może się przydać – wyrażone czy to we wniosku (Pańskiego taty lub Pańskiej żony), czy to w odrębnym dokumencie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podstawowe znaczenie dla zameldowania człowieka „pod danym adresem” ma to, czy dany człowiek tam zamieszkuje; dla wymeldowania ważne jest zakończenie zamieszkiwania człowieka „pod danym adresem”. Jeżeli Pańska żona mieszka w mieszkaniu, którego najemcą jest Pański tata, to nie powinno być problemów z zameldowaniem jej pod tym adresem. Bardzo ważne będzie udowodnienie zamieszkiwania „pod danym adresem”, z czym może wiązać się wymeldowanie „z innego adresu”. Jeżeli Pański tata wesprze swą synową w staraniach o zameldowanie w mieszkaniu komunalnym, którego jest najemcą, to postępowanie administracyjne powinno być prostsze i zapewne zakończy się wydaniem decyzji o zameldowaniu Pańskiej żony (o ile mieszka ona „pod danym adresem”).

Różnie przedstawia się „polityka mieszkaniowa”, w tym na obszarze poszczególnych gmin. Niekiedy przymyka się oczy na fikcyjne „meldunki”, także w przypadku lokali komunalnych. Niekiedy zaś czujność bywa podobna do męczącego wścibstwa – a dłuższy wyjazd (np. na leczenie lub do krewnych) bywa traktowany jako przejaw wyprowadzenia się (z czym niekiedy wiąże się sygnalizowanie „wydziałowi meldunkowemu” potrzeby wszczęcia postępowania administracyjnego w „sprawie meldunkowej”.

Zapewne po wydaniu decyzji o zameldowaniu informacja o tym (np. przez wysłanie egzemplarza decyzji administracyjnej) zostanie przesłana do zarządu (administracji) budynków komunalnych – jednak (zwłaszcza po uprawomocnieniu się decyzji) można by o zameldowaniu powiadomić właściwą administrację; po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej, ponieważ nie można wykluczyć prób robienia trudności (a to mogłoby być łatwiejsze przed uprawomocnieniem się decyzji).

Zameldowanie (wbrew nadal silnym błędnym przeświadczeniom wielu ludzi) nie jest tytułem prawnym do lokalu, choć niekiedy ma duże znaczenie (np. w korzystaniu ze świadczeń lub usług publicznych). Proponuję sprawdzać (na stronach: http://legislacja.rcl.gov.pl) stan prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów… (sporo zmian ma dotyczyć najemców lokali komunalnych).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »