Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie nowego członka rodziny w mieszkaniu komunalnym

Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-09-27

Niedawno się ożeniłem. Chciałbym zameldować żonę w mieszkaniu komunalnym, w którym mieszkam z ojcem. Ojciec jest głównym najemcą. Jak to zrobić, jak uzyskać zgodę od zarządu budynków komunalnych? Czy muszę udać się do ZBK z ojcem, czy wystarczy tylko jego pisemna zgoda?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Najemca – czyli Pański tata (określenie „główny najemca” to na ogół określenie potoczne, bez większego znaczenia prawnego) – ma określone obowiązki wobec administracji (lub zarządu) budynków komunalnych. Obowiązek zgłaszania osób przebywających dłużej w mieszkaniu wiąże się na ogół z tymi opłatami, które zależą od liczby mieszkańców – z reguły jest to „opłata śmieciowa”, a poza tym różnie bywa w różnych miejscach (np. zależnie od wyposażenia budynku i organizacji jego funkcjonowania). Określone aspekty dotyczą administracji (zarządu) budynków komunalnych, a inne na ogół są poza zakresem ich właściwości – i tego proponuję się trzymać.

Przepisy o ewidencji ludności (zwłaszcza w zakresie „meldunku”) – zarówno dawniejsze, jak i obowiązujące – mają określone reguły ogólne; są one raczej stałe (choć oznaczenie przepisów, a nawet całe ustawy) się zmieniają. Warto zwrócić uwagę na te reguły oraz odmitologizować „zagadnienia meldunkowe” – dawno temu w Polsce zmienił się ustrój, a mimo to „mity meldunkowe” nadal są silne.

Zameldowania oraz wymeldowania dokonuje organ administracji publicznej szczebla gminnego – w praktyce załatwia się to w urzędzie gminy albo w urzędzie miasta. W „sprawach meldunkowych” wydawane są decyzje administracyjne (głównie „o zameldowaniu” oraz „o wymeldowaniu”, a czasami także inne); niekiedy mogą być wydawane postanowienia – ale to są zagadnienia szczegółowe, które większość ludzi zaczynają obchodzić w przypadku wystąpienia problemów lub nieporozumień. Decyduje organ administracji publicznej – nawet właściciel mieszkania (lub domu) nie jest władny wydać decyzji w „sprawie meldunkowej”. Stanowisko najemcy może się przydać – wyrażone czy to we wniosku (Pańskiego taty lub Pańskiej żony), czy to w odrębnym dokumencie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podstawowe znaczenie dla zameldowania człowieka „pod danym adresem” ma to, czy dany człowiek tam zamieszkuje; dla wymeldowania ważne jest zakończenie zamieszkiwania człowieka „pod danym adresem”. Jeżeli Pańska żona mieszka w mieszkaniu, którego najemcą jest Pański tata, to nie powinno być problemów z zameldowaniem jej pod tym adresem. Bardzo ważne będzie udowodnienie zamieszkiwania „pod danym adresem”, z czym może wiązać się wymeldowanie „z innego adresu”. Jeżeli Pański tata wesprze swą synową w staraniach o zameldowanie w mieszkaniu komunalnym, którego jest najemcą, to postępowanie administracyjne powinno być prostsze i zapewne zakończy się wydaniem decyzji o zameldowaniu Pańskiej żony (o ile mieszka ona „pod danym adresem”).

Różnie przedstawia się „polityka mieszkaniowa”, w tym na obszarze poszczególnych gmin. Niekiedy przymyka się oczy na fikcyjne „meldunki”, także w przypadku lokali komunalnych. Niekiedy zaś czujność bywa podobna do męczącego wścibstwa – a dłuższy wyjazd (np. na leczenie lub do krewnych) bywa traktowany jako przejaw wyprowadzenia się (z czym niekiedy wiąże się sygnalizowanie „wydziałowi meldunkowemu” potrzeby wszczęcia postępowania administracyjnego w „sprawie meldunkowej”.

Zapewne po wydaniu decyzji o zameldowaniu informacja o tym (np. przez wysłanie egzemplarza decyzji administracyjnej) zostanie przesłana do zarządu (administracji) budynków komunalnych – jednak (zwłaszcza po uprawomocnieniu się decyzji) można by o zameldowaniu powiadomić właściwą administrację; po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej, ponieważ nie można wykluczyć prób robienia trudności (a to mogłoby być łatwiejsze przed uprawomocnieniem się decyzji).

Zameldowanie (wbrew nadal silnym błędnym przeświadczeniom wielu ludzi) nie jest tytułem prawnym do lokalu, choć niekiedy ma duże znaczenie (np. w korzystaniu ze świadczeń lub usług publicznych). Proponuję sprawdzać (na stronach: http://legislacja.rcl.gov.pl) stan prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów… (sporo zmian ma dotyczyć najemców lokali komunalnych).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »