Kategoria: TBS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot zwaloryzowanej wartości partycypacji

Kinga Karaś • Opublikowane: 2019-02-11

Sprawa dotyczy kwestii obowiązującej ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Poniżej krótki opis tematu. W 2000 roku moi rodzice podpisali z TBS-em umowę partycypacyjną, czego następstwem było to, że uzyskali prawo do wskazania mnie jako najemcy. Niedawno zwróciliśmy się do zarządu TBS-u o podanie aktualnej kwoty partycypacji (zostało wpłacone około 30% wartości mieszkania obowiązującej w 2000 roku). Zgodnie z przywoływaną ustawą w momencie rezygnacji z najmu TBS powinien zwrócić wartość partycypacji – zwaloryzowaną.TBS twierdzi, że nie ma takiego obowiązku. Czy to prawda?

Kinga Karaś

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Podstawę prawną stanowi: ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, ustawa z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia ze zwrotem kosztów partycypacji w TBS-ie. Towarzystwo budownictwa społecznego stanowi podmiot, którego przedmiotem działalności jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. W przedmiotowej sprawie kluczowe jest ustalenie intertemporalnego zastosowania art. 29a ustawy.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 „przepisy art. 19 ust. 2 pkt 1, ust. 2a–2d i ust. 10 oraz art. 29 i art. 29a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych objętych wnioskami wstępnymi o udzielenie kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, złożonymi z zachowaniem terminów określonych w przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy, o której mowa w art. 1, począwszy od dnia 1 stycznia 2005 r.

Późniejsze zmiany mają zastosowanie do umów zawieranych po ich wejściu w życie. Dla przykładu w ustawie z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw – art. 7 ust. 2 Do umów w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego zawieranych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących lokali mieszkalnych na podstawie wniosków o kredyt złożonych w Banku Gospodarstwa Krajowego do dnia 30 września 2009 r., stosuje się art. 29a ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, a w pozostałym zakresie przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z uwagi na powyższe obowiązujące w Państwa przypadku jest brzmienie ustawy z daty podpisania umowy – tj. 2000 r. W ustawie tej brak jest informacji dotyczącej zwrotu części kosztów partycypacji. Natomiast art. 33 ustawy stanowi, iż w sprawach nieuregulowanych w rozdziale 4 ustawy stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Również ona nie przewiduje obowiązku zwrotu kosztów partycypacji w przypadku rezygnacji.

Podsumowując, w Państwa przypadku brak jest podstaw do żądania zwrotu kwoty partycypacji według wzoru określonego w art. 29a. Jedyną podstawą takiego żądania mogą w Państwa przypadku mogą być zapisy umowy o partycypację.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamiana mieszkań w TBS

Zależy mi na zamianie mieszkania na mniejsze należące do TBS. Zapłaciłam 50 tys. zł partycypacji (65 m2). W tym samym bloku znalazł się...

Prawo do wskazania osób do najmu TBS

Czy jest możliwa cesja partycypacji w TBS, w sytuacji kiedy umowa została zawarta w 2003 r. i posiada zapis o tym, że partycypującemu...

Zbycie partycypacji w TBS na rzecz osoby trzeciej a podatki

W 2003 r. moja mama nabyła partycypację mieszkania w TBS, wpłacając 30% wartości mieszkania. Wskazała mnie jako głównego najemcę (w tym czasie...

Problem z mieszkaniem TBS po śmierci najemcy

Mieszkanie w TBS otrzymaliśmy w 2000 r., zdając mieszkanie komunalne i wpłacając kaucję 10% wartości. Głównym najemcą był mój teść. Dwa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »