Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę się wymeldować przed sporządzeniem aktu notarialnego?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-01

W najbliższym czasie chcę sprzedać dom. Czy muszę się wymeldować przed sporządzeniem aktu notarialnego? Po sprzedaży domu chcę zamieszać u córki. Co jeśli w kancelarii notarialnej padnie pytanie o adres zamieszkania, a ja z domu się wymelduję, a u córki jeszcze nie będę zameldowana?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Nie musi Pani wymeldowywać się przed aktem notarialnym. Wystarczy, jak zrobi to Pani w ten sam dzień albo po. W akcie może Pani zobowiązać się do wymeldowania w ciągu 2-3 dni, i opuszczenia mieszkania w ciągu jakiegoś określonego czasu.

Nadto – adres zamieszkania nie jest tożsamy z adresem zameldowania. Nie musi się pokrywać.

Reasumując – po pierwsze nie musi Pani mieć tego samego adresu zamieszkania i zameldowania.

Nie musi Pani wymeldowywać się – szczególnie przed opuszczeniem fizycznym mieszkania – bo adres zameldowania potwierdza miejsce zamieszkania – nigdy odwrotnie.

Można gdzieś mieszkać i nie być tam zameldowanym. Zasadniczo nie ma podstaw do bycia zameldowanym tam, gdzie się faktycznie nie mieszka.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 388 ze zm.) obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Natomiast art. 25 ust. 1 stanowi, że pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Art. 31 ust. 1 i 2 wskazanej ustawy daje organowi meldunkowemu podstawę do zbadania zachodzących wątpliwości dotyczących spełnienia w dacie zameldowania przesłanek meldunkowych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Należy zaznaczyć, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r., sygn. akt K 20/01 (publ. OTK-A 2002/3/34) ukształtował się pogląd, że zameldowanie osoby pod danym adresem ma odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy w tym zakresie. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ewidencja ludności służy zbieraniu informacji w zakresie danych o miejscu zamieszkania i pobytu osób, a więc rejestracji stanu faktycznego, a nie prawnego.

Ewidencja ludności nie jest formą kontroli nad legalnością zamieszkania i pobytu oraz nie przesądza o jakichkolwiek uprawnieniach do lokalu.

Ma Pani więc dwa wyjścia – jeśli mieszka w sprzedawanym domu, to do momentu fizycznej wyprowadzki nie powinna Pani się wymeldowywać. Jeśli się Pani wymelduje, to nadal podaje Pani adres zamieszkania, czyli fizycznego zamieszkania. Jeśli jest to Pani adres – to podaje Pani prawdę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Obciążenie kosztami wind członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy z nich nie korzystają

Nasza wspólnota mieszkaniowa składa się z sześciu domów: trzy mniejsze, w których mieszkańcy mają mniej udziałów i gorszy standard (m.in....

Ingerowanie wspólnoty w sposób użytkowania lokalu

Posiadamy lokal użytkowy, produkcyjno-handlowy (cukiernia), w budynku mieszkalno-usługowym wielorodzinnym. Wspólnota nie wyraża zgody na zlokalizowanie...

Niedostosowanie statutu spółdzielni do przepisów

Statut spółdzielni nie został uchwalony na dwóch kolejnych WZ, ustawa z września 2017 nakłada taki obowiązek na zarządców. Jutro mija termin...

Darowizna mieszkania z programu Rodzina na Swoim

Posiadam mieszkanie kupione w programie „Rodzina na Swoim”. Umowa została podpisana w październiku 2009 r.*. Jeżeli pod koniec sierpnia...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »