Wykup mieszkania komunalnego a prawa osoby zamieszkującej

• Autor: Tomasz Krupiński

Moi rodzice są w trakcie wykupu mieszkania komunalnego. W mieszkaniu tym od 30 lat zameldowana jestem ja – córka, mieszkam tu z mężem i naszą córką. Od 20 lat rodzice przebywają w Niemczech i ja z mężem cały ten czas opłacamy mieszkanie, a także sfinansowaliśmy jego gruntowny remont. Miałam z rodzicami taką ustną umowę, że jeśli zechcą wrócić, kupię im małe mieszkanie na obrzeżach miasta. Teraz rodzice się rozmyślili – chcą, abym po wykupie to ja się wyprowadziła. Co mogę zrobić, aby do tego nie doszło? Czy rodzice mają większe prawo do mieszkania niż ja, chociaż cały czas w nim mieszkam?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wykup mieszkania komunalnego a prawa osoby zamieszkującej

Wykupywanie lokalu

Niestety jedynymi osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o wykup lokalu są rodzice. Podstawę prawną dla przedstawionego stanowiska stanowią przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, z zastrzeżeniem art. 216a, przysługuje osobie, która, między innymi, jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Regulacja ta oznacza, że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie wiążą prawa pierwszeństwa ze spełnieniem przez najemcę jakiegokolwiek kryterium poza najmem zajmowanego lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie zawierają także delegacji ustawowej pozwalającej na wprowadzenie takich dodatkowych kryteriów.

Nie spełnia Pani kryterium bycia najemcą, stąd też nie może być Pani uznana za osobę uprawioną do wykupu lokalu. Szczegółowe warunki wykupu wskazane są w uchwale rady miasta.

Zobacz również: Wykup mieszkania komunalnego i przepisanie na dziecko

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dokonywanie nakładów na mieszkanie komunalne

Wskazywała Pani, iż dokonywała Pani opłat czynszu jak też dokonała Pani szeregu remontów. Za czynsz najmu solidarnie odpowiadają wszystkie osoby zamieszkujące w lokalu. W konsekwencji przyjęcia solidarnej odpowiedzialności najemcy i osób stale z nim zamieszkujących wynajmujący (a także wynajmujący lub inny wierzyciel z tytułu opłat związanych z lokalem – zob. art. 9 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego). Odpowiedzialność osób stale zamieszkujących z najemcą została jednak ograniczona do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Zgodnie z art. 376 Kodeksu cywilnego: „jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych”.

Oznacza to, iż zapłata czynszu przez Panią rodzi obowiązek zwrotu połowy należności przez rodziców. Większy problem jest z odzyskaniem kwot za remont. Obecnie zobowiązanym byłaby gmina jako właściciel lokalu. Po wykupie obowiązek zwrotu nakładów będzie spoczywał na rodzicach.

Podsumowując, Pani rodzice po wykupie mogą złożyć pozew o eksmisję, ale czy przysługuje Pani lokal socjalny, czy zamienny, o tym będzie decydował sąd.

Zobacz również: Kto ma prawo do wykupu mieszkania komunalnego?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rodzinna umowa a wykup mieszkania: Pani sytuacja pokazuje, jak ustna umowa z rodzicami może stać się problematyczna, gdy przychodzi do realizacji wykupu. Mimo że przez lata opłacała Pani czynsz i przeprowadziła remonty, prawo do wykupu przysługuje tylko właścicielom mieszkania – rodzicom. Ostatecznie decyzja o tym, kto pozostaje w mieszkaniu po wykupie, będzie zależała od prawnych ustaleń dotyczących umowy i prawa własności.

 

Odpowiedzialność za opłaty i remonty: Pani płatności za czynsz i remonty są ważnym elementem sytuacji prawnej, ale nie zmieniają one faktu, że to rodzice mają prawo do wykupu mieszkania. Zgodnie z przepisami, zapłacenie czynszu przez Panią wiąże się z obowiązkiem zwrotu części kwoty przez rodziców. Trudniejsza jest kwestia zwrotu kosztów remontu – po wykupie to rodzice będą odpowiedzialni za te koszty.

 

Możliwość eksmisji i prawo do lokalu socjalnego: Po wykupie rodzice mogą wystąpić o eksmisję, jednak sąd zdecyduje, czy przysługuje Pani prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego. Chociaż Pani mieszka w lokalu od wielu lat, to prawo własności po wykupie daje rodzicom większe uprawnienia do decyzji o przyszłości mieszkania.

Podsumowanie

Wykup mieszkania komunalnego to proces, który daje pierwszeństwo rodzicom jako właścicielom lokalu, mimo że osoba zamieszkująca go przez długie lata, jak w opisanym przypadku, może ponosić koszty związane z czynszem i remontami. Z formalnego punktu widzenia, to rodzice mają prawo do wykupu, a po jego dokonaniu mogą wystąpić o eksmisję. Prawa osoby zamieszkującej mogą obejmować jedynie roszczenia o zwrot części kosztów opłat oraz nakładów, a decyzja o możliwości przyznania lokalu socjalnego czy zamiennego zależy od sądu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą rozwiązać Twoje problemy związane z wykupem mieszkania komunalnego, prawami najemcy oraz kwestiami dotyczącymi remontów i opłat. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki, a także zaproponuje najlepsze rozwiązania w trudnych sytuacjach. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie w sprawach prawnych, które dotyczą Ciebie i Twojej nieruchomości.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl