Indywidualne Porady Prawne
Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-12-03
Jestem właścicielem mieszkania, które było wynajmowane studentom. Opłacam w urzędzie skarbowym 8,5% podatku od tego wynajmu. Ostatnio zaczęli zgłaszać się inni chętni na wynajem, np. matka z dwójką dzieci i w ciąży z trzecim żyjąca w nieformalnym związku partnerskim. W związku z tym mam kilka pytań. Jak mogę się legalnie zabezpieczyć przed nieuczciwymi najemcami, którzy zechcą wykorzystywać swoją sytuację osobistą na moją szkodę, np. nie będą płacić czynszu, dewastować mieszkanie i nie będzie można ich eksmitować? Jaką powinienem sporządzić umowę, aby zabezpieczyć swoje interesy, jednocześnie nie łamiąc praw najemców? Jak się zabezpieczyć na wypadek, kiedy w trakcie umowy najmu kobieta zajdzie w ciążę i urodzi się dziecko?
»Wybrane opinie klientów
Bycie wynajmującym ma niewątpliwie swoje zalety, gdyż wiąże się to z pewnym zyskiem z tytułu umowy najmu, jednakże czasem potrafi to również wiązać się z pewnymi kłopotami, zwłaszcza gdy najemca niszczy mieszkanie lub też nie chce się wyprowadzić i trzeba prowadzić postępowanie eksmisyjne.
Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem, które należycie zabezpieczy Pana interesy, będzie zawarcie umowy najmu okazjonalnego.
Umowa najmu okazjonalnego została opisana w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie kodeksu cywilnego (zwanej dalej „ustawą”). Jest ona ustawą szczególną wobec Kodeksu cywilnego i Kodeks cywilny można stosować jedynie uzupełniająco i w przypadkach nieprzewidzianych w tamtej ustawie. Umowa najmu okazjonalnego jest umową szczególną wobec „zwykłego” najmu. Została ona uregulowana w art. 19a i następnych ustawy. Umowa najmu okazjonalnego to umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta na czas oznaczony, nie więcej niż 10 lat. Natomiast zgodnie z art. 19d umowa najmu okazjonalnego wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Widać więc, że przewidziano zasadniczo dwa tryby rozwiązania tej umowy – upływ czasu i rozwiązanie za wypowiedzeniem. Do umowy najmu okazjonalnego stosuje się również art. 11 ustawy wprowadzający możliwość wypowiedzenia umowy na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego w sytuacji, gdy najemca:
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Przy takich umowach ułatwiona jest egzekucja i eksmisja. Zgodnie z art. 19a ust. 2 do umowy najmu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu w terminie wskazanym w żądaniu (które należy wystosować po wygaśnięciu umowy lub wypowiedzeniu). Do takiej umowy należy też dołączyć oświadczenie najemcy, gdzie wskaże on lokal zastępczy oraz oświadczenie wynajmującego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w lokalu.
Niewątpliwie dla wynajmujących ten rodzaj umowy jest korzystniejszy, gdyż dzięki oświadczeniu w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji można zwrócić się do komornika bez konieczności wszczynania postępowania sądowego. Jednocześnie nie każdy najemca zdecyduje się na taką formę, gdyż z kolei jest ona dla nich trochę trudniejsza i mniej korzystna, ale teoretycznie osoba uczciwa powinna zgodzić się na te warunki, jeśli zamierza terminowo płacić czynsz.
Wówczas nie obowiązuje również ochrona dla kobiet w ciąży czy z małym dzieckiem. Co prawda, przy zwykłym najmie jest możliwa eksmisja, ale dopiero po otrzymaniu lokalu socjalnego, na który nieraz trzeba długo czekać.
Niestety poza tym nie można się zabezpieczyć przed zajściem najemczyni w ciążę, gdyż nawet zapis, że ona się zobowiązuje, iż tego nie uczyni, i zapis, że Pan może wtedy rozwiązać umowę oraz dokonać eksmisji, byłyby sprzeczny z przepisami prawa. Tak więc najem okazjonalny pozwala jedynie na dokonanie eksmisji bez lokalu zastępczego w takiej sytuacji.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Mieszkamy z mężem od 19 lat w kamienicy. Był to kwaterunek. Obecnie jednak od kilku lat jest właściciel. Do tej pory otrzymywaliśmy aneksy do umowy, ostatnio jednak dostaliśmy do wypełnienia umowę najmu instytucjonalnego lokalu. W projekcie umowy przewidziane jest, że wszystkie koszty ma pokrywać najemca. Przewidziana jest też podwyżka czynszu. Umowa zawiera także wzór aktu notarialnego, za który będziemy musieli zapłacić my, najemcy oraz protokół wydania przedmiotu najmu. Jest też lista wyposażenia i urządzeń znajdujących się w lokalu (na dzień podpisania umowy). Właściciel nie poniósł żadnych kosztów w związku z zakupem tych rzeczy. W projekcie umowy jest również punkt mówiący o tym, że właściciel może wypowiedzieć umowę zwykłym SMS-em. Umowa taka będzie dla nas bardzo krzywdząca. Czy właściciel może zrzucić wszystkie opłaty na najemcę oraz dlaczego nie uwzględniono, że mieszkamy tu od wielu lat?
Wynajmuję pokój w mieszkaniu własnościowym. Czy w razie śmierci właściciela mieszkania grozi mi eksmisja? Jak wygląda sprawa z zameldowaniem?
W lipcu wynajęłam mieszkanie, oddając je najemcy z przeznaczeniem na cele użytkowe. Umowa zawiera zapis, że czynsz ma być płatny do 10. każdego miesiąca. Najemca wpłacił czynsz za pierwszy miesiąc, czyli za lipiec i na tym skończyło się płacenie. W umowie jest zapis dotyczący wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa okresy rozliczeniowe. Jak rozwiązać umowę? Jak odzyskać lokal bez narażania się na roszczenia najemcy?
Ma umowę najmu mieszkania, które zostało sprzedane w drodze licytacji przez komornika. Moja umowa została zawarta na kilkanaście lat, a co więcej – zapłaciłem za 3 lata z góry. Co w przypadku wypowiedzenia umowy najmu przez nowego właściciela? Czy dostanę zwrot wpłaconych pieniędzy?
Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego. Zainteresowany wynajmem jest człowiek prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałby móc owo mieszkanie podnajmować pracownikom sezonowym, sam zaś nie planuje w nim mieszkać. Czy mogę zawrzeć z nim umowę najmu okazjonalnego? Czy sam zapis o podnajęciu nie jest sprzeczny z ideą najmu okazjonalnego? I dalej – czy może on poddać się dobrowolnie egzekucji z rozszerzeniem na wszystkich potencjalnych podnajemców, gwarantując im lokal zastępczy w swoim prywatnym domu, do którego ma tytuł prawny?
Mam w regulaminie, nie umowie, najmu pokoju zapis, że muszę znaleźć na swoje miejsce osobę, jeśli chcę rozwiązać umowę. Podpisałam ją na 12 miesięcy. Czy można wymuszać na kimś, żeby szukał kogoś na swoje miejsce, czy nie mogę w inny sposób odstąpić od umowy?
Wynajmowałam mieszkanie, lokatorzy wielokrotnie nie płacili lub spóźniali się z czynszem. Dzisiaj, po wypowiedzeniu przeze mnie umowy najmu (umowa wygasła), wyprowadzili się. Zadłużenie czynszowe to ponad 5 tys. zł. Ponadto najemcy zniszczyli mieszkanie. W kuchni cieknie woda, meble kuchenne są zniszczone, uszkodzona lodówka. Co mogę zrobić, aby odzyskać zaległy czynsz i koszty, które będę musiała ponieść w związku z działaniami lokatorów? Jak prawidłowo wycenić koszt napraw? Zależy mi na wykonaniu napraw jak najszybciej, ponieważ niewynajęte mieszkanie generuje koszty.
Mamy z żoną taki problem – wynajmowaliśmy przez krótki okres czasu mieszkanie i teraz właściciel nie chce nam zwrócić kaucji, dlatego że pojawiły się w jego mieszkaniu pluskwy. Jak jeszcze mieszkaliśmy to pluskiew nie było, ale w budynku było ogłoszenie, że będzie dezynsekcja, więc może pluskwy pojawiły się i w tym konkretnym mieszkaniu. Dodam, że nie podpisywaliśmy protokołu zdawczo-odbiorczego. Teraz właściciel unika spotkania z nami i nie wiemy co robić. Czy pluskwy mogą być powodem braku zwrotu kaucji?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika