Czy matka może mnie eksmitować dziecko z mieszkania komunalnego?

• Data: 2024-10-02 • Autor: Marek Gola

Mieszkam z mężem i matką w mieszkaniu komunalnym. Matka jest głównym najemcą. Chce mnie z tego mieszkania wyrzucić. Jestem tu zameldowana od urodzenia. Czy ma takie prawo? Mieszkanie dostał mój ojciec, było to mieszkanie zakładowe.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy matka może mnie eksmitować dziecko z mieszkania komunalnego?

Prawa głównego najemcy

W pierwszej kolejności podnieść należy, że jak wynika z treści Pani opisu, jedynym najemcą jest Pani mama. Pani wraz z mężem zamieszkuje to mieszkanie na zasadach zgody mamy. Nawet jeżeli jest Pani ujęta w umowie najmu jako osoba uprawniona do zamieszkiwania, to mama jako główny i jedyny najemca ma prawo w każdym momencie wezwać Panią do opuszczenia lokalu. Jedyne, co może Panią uchronić to zapis w umowie najmu mamy z zakładem komunalnym, z którego będzie wynikało, że wezwanie do opuszczenia lokalu osoby wpisanej w umowie najmu jako uprawnionej do zamieszkiwania wymaga zgody zakładu komunalnego. Jeżeli takiego zapisu w umowie nie ma, mama ma prawo wezwać Panią do opuszczenia lokalu. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby mieszkanie było własnościowe i dziedziczyłaby Pani po ojcu jakiś udział w tymże, wówczas można byłoby uznać Panią za współwłaściciela.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Konflikt rodzinny i groźba eksmisji

Pani Anna, 35-letnia kobieta, od urodzenia mieszkała z rodzicami w mieszkaniu komunalnym. Kiedy jej ojciec zmarł, matka przejęła umowę najmu jako główny najemca. Z czasem relacje między Anną a jej matką uległy pogorszeniu, a matka zażądała, by Anna opuściła mieszkanie. Mimo że Anna była tam zameldowana przez całe życie, nie miała formalnych praw do lokalu. Matka jako jedyny najemca miała prawo wymagać od córki wyprowadzki, zgodnie z zapisami umowy najmu.

 

Małżeństwo pod jednym dachem

Pani Marta i jej mąż zamieszkali z jej matką w mieszkaniu komunalnym, po ślubie. Matka, będąca głównym najemcą, początkowo wyraziła zgodę na ich wspólne zamieszkiwanie, ale po latach zaczęły się nieporozumienia, które doprowadziły do żądania, by Marta i jej mąż opuścili lokal. Mimo że Marta była zameldowana w mieszkaniu od dziecka, matka jako główny najemca miała prawo wnioskować o opuszczenie mieszkania przez córkę i jej męża, jeśli nie było zapisu w umowie wymagającego zgody zakładu komunalnego na takie działanie.

 

Konflikt o dziedzictwo

Pan Tomasz mieszkał z matką w mieszkaniu komunalnym, które kiedyś było zakładowe i przydzielone jego ojcu. Po śmierci ojca matka przejęła mieszkanie, ale zaczęły się konflikty związane z ewentualnym dziedziczeniem mieszkania. Tomasz, pomimo wieloletniego zamieszkiwania i meldunku w lokalu, nie miał prawa własności ani udziału w najmie. Matka, jako jedyny najemca, mogła domagać się od niego opuszczenia mieszkania, a Tomasz musiałby szukać nowego lokum.

Podsumowanie

Główny najemca mieszkania komunalnego ma prawo do decydowania, kto może w nim zamieszkiwać, nawet jeśli inne osoby są zameldowane od urodzenia. Bez odpowiednich zapisów w umowie najmu, lokatorzy niebędący najemcami mogą być wezwani do opuszczenia lokalu. W takich sytuacjach, jedyną ochroną może być umowa z zakładem komunalnym lub zmiana statusu własności mieszkania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach mieszkaniowych lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Skontaktuj się z nami online, a nasi prawnicy szybko i skutecznie pomogą Ci rozwiązać Twój problem! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »