Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2017-10-18

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, wraz ze mną mieszka córka. Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki? Dodam, że zgadzam się na jego pobyt.

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Niestety sprawa, o której Pani pisze, nie przedstawia się tak prosto, jak można myśleć. Kwestię komplikuje fakt, że chodzi o mieszkanie komunalne, gdyby było ono Pani własnością, wówczas sprawa wyglądałaby nieco inaczej.

Jak rozumiem, właścicielem mieszkania, które Pani wynajmuje, jest gmina czy też miasto. Przy mieszkaniu komunalnym obowiązują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, zwanej dalej ustawą. Otóż, jak rozumiem, jest Pani najemcą, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanym w ustawie „lokatorem”. W takiej sytuacji nie ma Pani prawa dobrowolnego dysponowania lokalem, a zasady związane z używaniem mieszkania są określone i ograniczone przepisami prawa.

Tak więc zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy nie później niż na miesiąc naprzód, właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu, jeśli lokator wynajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część, bez pisemnej zgody właściciela. Teoretycznie więc konsekwencją może być wypowiedzenie Pani stosunku najmu, choć w praktyce trudno ocenić, czy jest to groźba realna, czy bardziej właśnie teoretyczna. Po pierwsze, nie wiadomo, czy gmina/miasto się o tym dowie. Jeśli już, to najprędzej na wskutek poinformowania przez sąsiadów. Po drugie, nie wiadomo, czy właściciel zdecydowałby się na to. Jeśli jest Pani osobą, która płaci w terminie, nie sprawia problemów, wówczas rośnie szansa, ze nie chciałby wypowiadać Pani umowy. Nie ma jednakże gwarancji i nie można wykluczyć takiej opcji, jednak trudno mi ocenić, na ile taka groźba jest realna, gdyż to jest zależne od stosunków i realiów w danym miejscu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak widać, przepis jest sformułowany bardzo ogólnie i nie ma żadnego stwierdzenia, jaki okres jest potrzebny, aby stwierdzić, że doszło już do bezpłatnego używania, czy to powinno być 5 dni, czy 30. Jednakże krótkotrwały pobyt nie powinien być jeszcze uznany za oddanie do bezpłatnego używania. Jeśli jednak miałby on na stałe zamieszkać, wówczas zagrożenie rośnie, ze ktoś zwróci na niego uwagę, a próba bronienia się, iż jest to wyłącznie krótki pobyt, kilkudniowa wizyta, może nie został uwzględniona przez właściciela.

Jeśli chodzi o kwestię meldunku, to obowiązek ten wciąż na podstawie art. 24 ustawy o ewidencji ludności, funkcjonuje, jednakże jest już mało przestrzegany, zwłaszcza że nie istnieje żadna sankcja za to, a obowiązek ten zniknie z dniem 01.01.2018 r.

Istnieje jeszcze możliwość, żeby spróbować złożyć pisemny wniosek o wyrażenie zgody na zamieszkanie go w tym mieszkaniu. Nie ma jednak wcale pewności, czy zostanie wyrażona zgoda, choć można to w dobry sposób uzasadnić, że właśnie jest ojcem dziecka i pragnie on przebywać stale ze swoim dzieckiem, opiekować się nim.

Tak więc ustawa nie pozwala, aby w mieszkaniach komunalnych mieszkały osoby niewymienione czy to w umowie, czy w innym dokumencie, będącym podstawą do zamieszkania w danym lokalu. W praktyce jednak bywa różnie i nie zawsze jest to przestrzegane, choć nigdy nie ma pewności, czy nikt nie zwróci uwagi na nowego lokatora przebywającego dłuższy czas w danym miejscu. Nie potrafię na odległość ocenić, na ile realne jest zagrożenie, gdyż nie znam stosunków w danym miejscu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »