Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2017-10-18

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, wraz ze mną mieszka córka. Ile dni w mieszkaniu komunalnym może przebywać partner córki? Dodam, że zgadzam się na jego pobyt.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety sprawa, o której Pani pisze, nie przedstawia się tak prosto, jak można myśleć. Kwestię komplikuje fakt, że chodzi o mieszkanie komunalne, gdyby było ono Pani własnością, wówczas sprawa wyglądałaby nieco inaczej.

Jak rozumiem, właścicielem mieszkania, które Pani wynajmuje, jest gmina czy też miasto. Przy mieszkaniu komunalnym obowiązują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, zwanej dalej ustawą. Otóż, jak rozumiem, jest Pani najemcą, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanym w ustawie „lokatorem”. W takiej sytuacji nie ma Pani prawa dobrowolnego dysponowania lokalem, a zasady związane z używaniem mieszkania są określone i ograniczone przepisami prawa.

Tak więc zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy nie później niż na miesiąc naprzód, właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu, jeśli lokator wynajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część, bez pisemnej zgody właściciela. Teoretycznie więc konsekwencją może być wypowiedzenie Pani stosunku najmu, choć w praktyce trudno ocenić, czy jest to groźba realna, czy bardziej właśnie teoretyczna. Po pierwsze, nie wiadomo, czy gmina/miasto się o tym dowie. Jeśli już, to najprędzej na wskutek poinformowania przez sąsiadów. Po drugie, nie wiadomo, czy właściciel zdecydowałby się na to. Jeśli jest Pani osobą, która płaci w terminie, nie sprawia problemów, wówczas rośnie szansa, ze nie chciałby wypowiadać Pani umowy. Nie ma jednakże gwarancji i nie można wykluczyć takiej opcji, jednak trudno mi ocenić, na ile taka groźba jest realna, gdyż to jest zależne od stosunków i realiów w danym miejscu.

Jak widać, przepis jest sformułowany bardzo ogólnie i nie ma żadnego stwierdzenia, jaki okres jest potrzebny, aby stwierdzić, że doszło już do bezpłatnego używania, czy to powinno być 5 dni, czy 30. Jednakże krótkotrwały pobyt nie powinien być jeszcze uznany za oddanie do bezpłatnego używania. Jeśli jednak miałby on na stałe zamieszkać, wówczas zagrożenie rośnie, ze ktoś zwróci na niego uwagę, a próba bronienia się, iż jest to wyłącznie krótki pobyt, kilkudniowa wizyta, może nie został uwzględniona przez właściciela.

Jeśli chodzi o kwestię meldunku, to obowiązek ten wciąż na podstawie art. 24 ustawy o ewidencji ludności, funkcjonuje, jednakże jest już mało przestrzegany, zwłaszcza że nie istnieje żadna sankcja za to, a obowiązek ten zniknie z dniem 01.01.2018 r.

Istnieje jeszcze możliwość, żeby spróbować złożyć pisemny wniosek o wyrażenie zgody na zamieszkanie go w tym mieszkaniu. Nie ma jednak wcale pewności, czy zostanie wyrażona zgoda, choć można to w dobry sposób uzasadnić, że właśnie jest ojcem dziecka i pragnie on przebywać stale ze swoim dzieckiem, opiekować się nim.

Tak więc ustawa nie pozwala, aby w mieszkaniach komunalnych mieszkały osoby niewymienione czy to w umowie, czy w innym dokumencie, będącym podstawą do zamieszkania w danym lokalu. W praktyce jednak bywa różnie i nie zawsze jest to przestrzegane, choć nigdy nie ma pewności, czy nikt nie zwróci uwagi na nowego lokatora przebywającego dłuższy czas w danym miejscu. Nie potrafię na odległość ocenić, na ile realne jest zagrożenie, gdyż nie znam stosunków w danym miejscu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Zadłużone mieszkanie komunalne a zmiana głównego najemcy

Mieszkam z babcią w mieszkaniu komunalnym. Babcia była głównym najemcą, ale z powodu zadłużenia 4 lata temu gmina wypowiedziała umowę najmu...

 

Zameldowanie nowego członka rodziny w mieszkaniu komunalnym

Zameldowanie nowego członka rodziny w mieszkaniu komunalnym

Niedawno się ożeniłem. Chciałbym zameldować żonę w mieszkaniu komunalnym, w którym mieszkam z ojcem. Ojciec jest głównym najemcą. Jak to...

Zapłata długu za najemcę mieszkania komunalnego a wykup

Tytuł prawny do mieszkania komunalnego od gminy ma jedna osoba, od ponad 10 lat przebywająca za granicą. Mieszkanie nie było przez te lata opłacane. Aż...

 

Problemy meldunkowe a starania o przydział mieszkania komunalnego

Bratowa została zameldowana w mieszkaniu staruszki, którą się opiekowała. Niestety po jej śmierci nie mogła domeldować brata, ponieważ nie dostała...

 

Jak wyrzucić byłego męża z mieszkania?

Jestem po rozwodzie od czterech lat, mieszkam w mieszkaniu komunalnym z dziećmi. Mąż dobrowolnie opuścił mieszkanie trzy lata temu, jednak...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »