Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pluskwy powodem braku zwrotu kaucji

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-01-25

Mamy z żoną taki problem – wynajmowaliśmy przez krótki okres czasu mieszkanie i teraz właściciel nie chce nam zwrócić kaucji, dlatego że pojawiły się w jego mieszkaniu pluskwy. Jak jeszcze mieszkaliśmy to pluskiew nie było, ale w budynku było ogłoszenie, że będzie dezynsekcja, więc może pluskwy pojawiły się i w tym konkretnym mieszkaniu. Dodam, że nie podpisywaliśmy protokołu zdawczo-odbiorczego. Teraz właściciel unika spotkania z nami i nie wiemy co robić. Czy pluskwy mogą być powodem braku zwrotu kaucji?

Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, kaucja ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynajmującego, które mogą powstać w przyszłości z tytułu niezapłaconego czynszu. Dodać należy, iż kaucja zabezpieczająca zabezpiecza także roszczenia wynajmującego w zakresie zaległości opłat eksploatacyjnych oraz jakichkolwiek szkód wyrządzonych przez lokatora. Z doświadczenia i logiki oznacza to, że nieruchomość powinna zostać wydana wynajmującemu w stanie niepogorszonym.

Mając także na uwadze treść art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 roku, który reguluje wszystkie zagadnienia związane z kaucją, wynajmujący nie może jej zatrzymać na zabezpieczenie innych roszczeń wobec lokatora.

Jeżeli najem trwał krótko, a także nie zostały poczynione jakiekolwiek większe zniszczenia, kaucja powinna zostać Państwu zwrócona w terminie 1 miesiąca od momentu wyprowadzenia się z mieszkania.

Ustawodawca rozróżnił w tym zakresie normalne zużycie przedmiotu najmu, a także poczynione zniszczenia. Zgodnie z dominującym poglądem doktryny i orzecznictwa normalne zużycie to przede wszystkim przybrudzone ściany, pożółkłe ramy okienne, itp. W przypadku wystąpienia takich wad, kaucja winna zostać zwrócona. Natomiast zniszczenia to przede wszystkim celowe i widoczne zniszczenia ścian, mebli, itp.

Natomiast w zakresie pluskiew, jeżeli był to problem występujący w całym budynku, to oczywiście nie powinni Państwo ponosić z tego tytułu odpowiedzialności.

Marginalnie podkreślam, iż kaucja należy się za zniszczenia i w pierwszej kolejności wynajmujący powinien wskazać, jaką szkodę, a więc zniszczenie poniósł z uwagi na wystąpienie tych pasożytów. Samo ich wystąpienie, nawet jeżeli były one tylko w wynajmowanym mieszkaniu, nie uzasadnia takiego postępowania.

Jeżeli pomimo telefonów i próśb nie mogą Państwo odzyskać kaucji, mogą Państwo wystosować wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty nie ma jednego wzoru – powinni Państwo zawrzeć tam treść swojego żądania, a także uzasadnienie. W przypadku bezskuteczności takiego wezwania, pozostaje jedynie droga sądowa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »