Pluskwy powodem braku zwrotu kaucji

• Autor: Katarzyna Bereda

Mamy z żoną taki problem – wynajmowaliśmy przez krótki okres czasu mieszkanie i teraz właściciel nie chce nam zwrócić kaucji, dlatego że pojawiły się w jego mieszkaniu pluskwy. Jak jeszcze mieszkaliśmy to pluskiew nie było, ale w budynku było ogłoszenie, że będzie dezynsekcja, więc może pluskwy pojawiły się i w tym konkretnym mieszkaniu. Dodam, że nie podpisywaliśmy protokołu zdawczo-odbiorczego. Teraz właściciel unika spotkania z nami i nie wiemy co robić. Czy pluskwy mogą być powodem braku zwrotu kaucji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pluskwy powodem braku zwrotu kaucji

W jakiej sytuacji wynajmujący może odmówić zwrotu kaucji?

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, kaucja ma na celu zabezpieczenie roszczeń wynajmującego, które mogą powstać w przyszłości z tytułu niezapłaconego czynszu. Dodać należy, iż kaucja zabezpieczająca zabezpiecza także roszczenia wynajmującego w zakresie zaległości opłat eksploatacyjnych oraz jakichkolwiek szkód wyrządzonych przez lokatora. Z doświadczenia i logiki oznacza to, że nieruchomość powinna zostać wydana wynajmującemu w stanie niepogorszonym.

Mając także na uwadze treść art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 roku, który reguluje wszystkie zagadnienia związane z kaucją, wynajmujący nie może jej zatrzymać na zabezpieczenie innych roszczeń wobec lokatora.

Jeżeli najem trwał krótko, a także nie zostały poczynione jakiekolwiek większe zniszczenia, kaucja powinna zostać Państwu zwrócona w terminie 1 miesiąca od momentu wyprowadzenia się z mieszkania.

Ustawodawca rozróżnił w tym zakresie normalne zużycie przedmiotu najmu, a także poczynione zniszczenia. Zgodnie z dominującym poglądem doktryny i orzecznictwa normalne zużycie to przede wszystkim przybrudzone ściany, pożółkłe ramy okienne, itp. W przypadku wystąpienia takich wad, kaucja winna zostać zwrócona. Natomiast zniszczenia to przede wszystkim celowe i widoczne zniszczenia ścian, mebli, itp.

Zobacz również: Potrącenie czynszu z kaucji

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pluskwy a odmowa zwrotu kaucji

Natomiast w zakresie pluskiew, jeżeli był to problem występujący w całym budynku, to oczywiście nie powinni Państwo ponosić z tego tytułu odpowiedzialności.

Marginalnie podkreślam, iż kaucja należy się za zniszczenia i w pierwszej kolejności wynajmujący powinien wskazać, jaką szkodę, a więc zniszczenie poniósł z uwagi na wystąpienie tych pasożytów. Samo ich wystąpienie, nawet jeżeli były one tylko w wynajmowanym mieszkaniu, nie uzasadnia takiego postępowania.

Jeżeli pomimo telefonów i próśb nie mogą Państwo odzyskać kaucji, mogą Państwo wystosować wezwanie do zapłaty. Wezwanie do zapłaty nie ma jednego wzoru – powinni Państwo zawrzeć tam treść swojego żądania, a także uzasadnienie. W przypadku bezskuteczności takiego wezwania, pozostaje jedynie droga sądowa.

Zobacz również: Jak zmusić sąsiada do dezynsekcji?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »