Wypłata wkładu lokatorskiego przy opuszczaniu mieszkania

• Autor: Marek Gola

Przed laty wraz z mężem zamieszkałam w mieszkaniu spółdzielczym. Mąż wpłacił stosowny wkład. Kilka lat temu małżonek zmarł. Ja obecnie sama utrzymuję dorosłego, niepełnosprawnego syna. Niedawno opuściłam to mieszkanie. Spółdzielnia mimo to odmawia mi wypłaty wkładu lokatorskiego. Domaga się wyroku spadkowego. Czy to zgodne z prawem? Dodam, że byłam członkiem spółdzielni i miałam spółdzielcze lokatorskie prawo do zajmowanego lokalu. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypłata wkładu lokatorskiego przy opuszczaniu mieszkania

Otrzymanie wkładu lokatorskiego w drodze spadku

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie jest prawem dziedzicznym. Dziedziczeniu podlega wkład pozostały po członku.

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i braku małżonka pozostałego przy życiu roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim.

Do zachowania roszczeń, o których mowa powyżej, konieczne jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność, czy osoba uprawniona na podstawie przepisów zamieszkiwała odpowiednio razem z byłymi małżonkami lub jednym z nich albo z byłym członkiem. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje spółdzielnia.

Rozumiem jednak, że Pani nie jest zainteresowana przejęciem lokalu, lecz wypłatą wkładu, który mąż uiścił przed laty. Z uwagi na powyższe wskazać należy, iż wkład podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych, a to powoduje, że by spółdzielnia wypłaciła Pani i synowi pozostały po mężu wkład, musi Pani przedłożyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mężu z adnotacją o jego prawomocności lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Każde z Państwa (Pani i syn) jest uprawnione do złożenia wniosku do stwierdzenie nabycia spadku po ojcu/mężu. Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania. Sąd wyda wówczas postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo wszystkich Państwa jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia, zasadne jest wystąpienie do spółdzielni z wnioskiem o wypłatę wkładu.

Zobacz również: Zwrot wkładu mieszkaniowego spadkobiercom

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »