Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto spłaca zadłużenie mieszkania komunalnego?

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-12-08

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym, w którym nie mieszkam od 2005 r. W mieszkaniu tym mieszkał mój brat, który je zadłużył, po czym się wyprowadził. Od trzech lat mieszka tam mama, która jest głównym najemca. Niedawno przysłano z gminy trzy identyczne pisma wzywające do zapłaty – do mamy,brata i do mnie. Kto będzie spłacał należności brata? Czy ja także odpowiadam za ten dług?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Wątpliwości, jakie Pan ma w zakresie ewentualnej odpowiedzialności za dług mieszkaniowy, są jak najbardziej uzasadnione. Otóż kwestię odpowiedzialności za długi najemców reguluje kodeks cywilny. Ustawa wprowadza solidarną odpowiedzialność najemców i osób stale zamieszkujących z najemcami (art. 6881 § 1). 

Przepis art. 6881 § 2 precyzuje te obowiązki, mówiąc, że ta solidarna odpowiedzialność osób pełnoletnich zamieszkałych stale z najemcą ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat za mieszkanie przypadających tylko za okres ich stałego zamieszkiwania z najemcą, a nie obejmuje czynszu i opłat za inne okresy.

Najemca zatem i wymienione osoby stają się z mocy ustawy dłużnikami solidarnymi względem wynajmującego i ma on swobodny wybór w żądaniu całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1). Przepis ten ma na celu ochronę interesów wynajmującego, ułatwia bowiem realizację wierzytelności i zmniejsza ryzyko nieściągalności.

Kwestia zameldowania nie ma żadnego znaczenia dla Pana odpowiedzialności. Meldunek stanowi akt administracyjny potwierdzający jedynie fakt, iż dana osoba zamieszkuje w określonym miejscu (częstokroć jest odmiennie).

Sugeruję odpisać na wezwanie z gminy ze wskazaniem, iż nie zamieszkuje Pan w lokalu już od ponad 10 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »