Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto spłaca zadłużenie mieszkania komunalnego?

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-12-08

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym, w którym nie mieszkam od 2005 r. W mieszkaniu tym mieszkał mój brat, który je zadłużył, po czym się wyprowadził. Od trzech lat mieszka tam mama, która jest głównym najemca. Niedawno przysłano z gminy trzy identyczne pisma wzywające do zapłaty – do mamy,brata i do mnie. Kto będzie spłacał należności brata? Czy ja także odpowiadam za ten dług?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Wątpliwości, jakie Pan ma w zakresie ewentualnej odpowiedzialności za dług mieszkaniowy, są jak najbardziej uzasadnione. Otóż kwestię odpowiedzialności za długi najemców reguluje kodeks cywilny. Ustawa wprowadza solidarną odpowiedzialność najemców i osób stale zamieszkujących z najemcami (art. 6881 § 1). 

Przepis art. 6881 § 2 precyzuje te obowiązki, mówiąc, że ta solidarna odpowiedzialność osób pełnoletnich zamieszkałych stale z najemcą ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat za mieszkanie przypadających tylko za okres ich stałego zamieszkiwania z najemcą, a nie obejmuje czynszu i opłat za inne okresy.

Najemca zatem i wymienione osoby stają się z mocy ustawy dłużnikami solidarnymi względem wynajmującego i ma on swobodny wybór w żądaniu całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1). Przepis ten ma na celu ochronę interesów wynajmującego, ułatwia bowiem realizację wierzytelności i zmniejsza ryzyko nieściągalności.

Kwestia zameldowania nie ma żadnego znaczenia dla Pana odpowiedzialności. Meldunek stanowi akt administracyjny potwierdzający jedynie fakt, iż dana osoba zamieszkuje w określonym miejscu (częstokroć jest odmiennie).

Sugeruję odpisać na wezwanie z gminy ze wskazaniem, iż nie zamieszkuje Pan w lokalu już od ponad 10 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »