Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przekazać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego byłej żonie?

Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-09-18

Jak mogę przepisać mieszkanie, w którym jestem głównym najemcą, na byłą żonę? Mieszkanie jest spółdzielcze. Chodzi o to, aby została głównym lokatorem i nie straciła mieszkania, kiedy ja się wymelduję. Umowa ze spółdzielnią została podpisana jeszcze przed ślubem.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Zakładam, że przysługuje Panu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (art. 9 i następne ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) i proponuję – zwłaszcza w przypadku Pańskiego znacznego zaangażowania finansowego (co jest bardzo częste) – unikać prób „przepisania” tegoż prawa na kogokolwiek. Takie prawo rzeczowe jest niezbywalne, a ponieważ mieszkania (także „spółdzielcze”) mają znaczną wartość majątkową, to można się spodziewać – jako przejawu jakże częstej dziś chciwości – prób doprowadzenia do wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, czego skutkiem mogłaby być wolnorynkowa sprzedaż tegoż mieszkania przez spółdzielnię (zwłaszcza art. 11 ustawy o sp. mieszkaniowych).

Znacznie rozsądniejsze wydaje się doprowadzenie do tego, że Panu zaczęłoby przysługiwać jedno z następujących dwóch praw rzeczowych: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 17 i następne ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) albo prawo własności (określone ogólnie w art. 140 K.c.). Każde z wymienionych praw rzeczowych jest zbywalne; prawnie wymagane jest (pod rygorem nieważności, art. 73 K.c.) zachowanie formy aktu notarialnego – w przypadku różnego rodzaju umów (np.: sprzedaży, darowizny, zamiany). Co ciekawe i zarazem ważne, ustawodawca dopuszcza (w art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) doprowadzenie do tego, że odrębna własność lokalu powstałaby w miejsce spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu – niezbędne jest dokonanie określonych opłat na rzecz spółdzielni; odnośny art. 12 może się zmieniać, więc proponuję co jakiś czas sprawdzać aktualny stan prawny. Art. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwala na dokonywanie czynności, dotyczących spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, w związku z rozwodem. Jeżeli są jeszcze możliwości w tym zakresie, to należy wszystkich czynności dokonywać w sposób ostrożny i udokumentowany; pisma trzeba składać za pokwitowaniem przyjęcia lub wysyłać listami poleconymi (i to z opcją „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”). Artykuł 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„1. Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

2. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności, o których mowa w ust. 1, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.”

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy nie stracę praw do mieszkania spółdzielczego po przyjęciu obcego obywatelstwa?

Zastanawiam się nad obywatelstwem norweskim. Mam mieszkanie spółdzielcze w Polsce. Czy nie stracę praw do mieszkania, członkostwa w spółdzielni po...

Zgoda na powiększenie piwnicy w bloku

Mam mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny w bloku, którym zarządza (z rozpędu) spółdzielnia mieszkaniowa. Nie...

Spłata ratalna zadłużonego mieszkania

Z powodu nieopłacania przeze mnie mieszkania wspólnota złożyła wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Niestety nie posiadam tylu pieniędzy, aby...

Czy po 30 latach mam prawo zasiedzieć mieszkanie?

Czy po 30 latach zamieszkiwania w mieszkaniu spółdzielczym mam prawo zasiedzieć to mieszkanie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »