Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmówienie udziału w dezynsekcji we wspólnocie mieszkaniowej

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2019-06-24

Jestem właścicielką mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej. W budynku jest kilka mieszkań, które są „źródłem” pluskiew. W zeszłym roku przeprowadzono na koszt wspólnoty dezynsekcję. W tym roku problem powrócił, gdyż w niektórych mieszkaniach nadal są pluskwy. Zarząd wspólnoty poinformował nas, że wykonana dezynsekcję ostatni raz na koszt wspólnoty. Tym razem wspólnota próbuje zmusić wszystkich mieszkańców do poddania się procesowi dezynsekcji i straszy, że ci mieszkańcy, którzy się jej nie poddadzą następnym razem będą pokrywać koszt, nawet jeżeli nie będą źródłem problemu. Ja nie zgadzam się na dezynsekcję, ponieważ uważam, że u mnie nie ma pluskiew. Czy odmówienie udziału w dezynsekcji grozi konsekwencjami prawnymi?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Jak rozumiem, lokal, o którym mowa w pytaniu stanowi Pani wyłączną własność (posiada Pani tzw. pełną własność), wspólnota mieszkaniowa działa zaś jako ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości.

W takim przypadku należy wskazać, że wspólnota mieszkaniowa zarządza jedynie częściami wspólnymi nieruchomości (instalacje w budynku, klatki schodowe, elewacja, etc.). Z samego mieszkania może Pani korzystać, co do zasady, z wyłączeniem innych osób.

Na właściciela lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej nałożone zostały jednak pewne obowiązki, które określone zostały w art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Jak wynika z przepisu, właściciel lokalu zobowiązany jest utrzymać go w należytym stanie, do którego to pojęcia zaliczać będzie się bezsprzecznie zachowanie lokalu w stanie sanitarnym niezagrażającym pozostałym lokalom. Jeśli zatem na skutek naruszenia niniejszego przepisu, doszłoby do rozprzestrzenienia się insektów na cały budynek, właściciel lokalu ponosiłby odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych względem wspólnoty.

Jak wynika z ust. 2 cytowanego przepisu, właściciel lokalu musi umożliwić wstęp do swojego mieszkania tylko w przypadku, kiedy konieczne jest podjęcie odpowiednich czynności względem nieruchomości wspólnej.

Odpowiadając więc na Pani pytanie, jest Pani zobowiązana do udostępnienia swojego lokalu w celu przeprowadzenia dezynsekcji części wspólnych nieruchomości, jak np. piony wentylacyjne, ale nie musi Pani wyrażać zgody na podjęcie dezynsekcji bezpośrednio w Pani mieszkaniu. W takim przypadku musi liczyć się Pani jednak z możliwą odpowiedzialnością odszkodowawczą. Tym niemniej, to do wspólnoty należeć będzie udowodnienie, że źródłem powrotu problemu jest Pani mieszkanie.

Pewnym optymalnym rozwiązaniem w Pani przypadku, które nie narażałoby Pani na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą, byłoby udostępnienie mieszkania w celu sprawdzenia, że problem u Pani nie występuje, a co za tym idzie, że nie jest konieczne przeprowadzenie dezynsekcji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak wykupić mieszkanie mamy od spółdzielni aby brat nie żądał zachowku?

Mama chce wykupić mieszkanie od spółdzielni za określoną kwotę i chce mi je następnie przekazać. Warunkiem mamy jest to, że ma mieć zapewnione prawo...

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego tylko dla jednego z dzieci

Mama ma spółdzielcze mieszkanie lokatorskie. Chce, aby mieszkanie należało do mnie. Mam jeszcze siostrę. Ja i moje dziecko jesteśmy zameldowani...

Awaria w spółdzielni mieszkaniowej, kto zapłaci za zniszczoną łazienkę?

Mieszkam w bloku spółdzielczym (mieszkanie jest wykupione). Łazienka pod moim mieszkaniem została zalana. Nie wiadomo jednak, kto zawinił. Czy awaria...

Prawo członka wspólnoty mieszkaniowej do kontroli i współdziałania

Jestem zarządcą wspólnoty mieszkaniowej. Wystąpił u nas problem. Otóż rozliczenie ciepła było wykonane w m3 i m2...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »