Łamanie zakazu palenia w bloku na klatce i korytarzach

• Autor: Joanna Korzeniewska

Mieszkam od kilku lat w bloku TBS. Jakiś czas temu, na moim piętrze zamieszkał młody mężczyzna z matką, niepracujący i nieuczący się. W budynku obowiązuje zakaz palenia na tzw. wspólnych przestrzeniach. Wspomniany mężczyzna nie respektuje tego zakazu i pali na klatce i korytarzu. Jako starszy już człowiek i niepalący unikam dymu papierosowego, także z przyczyn zdrowotnych. Zawiadomiłem pracownika TBS-u, opiekuna tego bloku. Mężczyzna zignorował także upomnienia z jego strony. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Łamanie zakazu palenia w bloku na klatce i korytarzach

Konieczność przestrzegania regulaminu w budynku

Rozumiem, że te opisane przez Pana okoliczności sprawiają, ze sytuacja jest trudna i przykra dla Pana. Niewątpliwie jest to uciążliwe. Oczywiście regulamin budynku powinien być przestrzegany, jednakże zarządca, czy, jak Pan określił, opiekun budynku, może mieć problem z wyegzekwowaniem przestrzegania zasad.

Miejsca objęte zakazem palenia zgodnie według ustawy

Można jednak spróbować działać w inny sposób, bazując na przepisach ustawy o ochronie zdrowia przed szkodliwymi następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (zwana dalej ustawą). Najpierw chciałabym zwrócić uwagę na art. 5 ww. ustawy, gdzie wymieniono miejsca objęte zakazem palenia. Zabronione jest więc palenie tytoniu, wyrobów tytoniowych:

  1. na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;
  2. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;
  3. na terenie uczelni;
  4. w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2;
  5. w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;
  6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;
  7. w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;
  8. na przystankach komunikacji publicznej;
  9. w pomieszczeniach obiektów sportowych;
  10. w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;
  11. w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Można by to zakwalifikować jako inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego, gdyż są one powszechnie dostępne, nie są pomieszczeniami prywatnymi. Jeśli chodzi o karę, to zgodnie z art. 13 ust. 2 tejże ustawy „kto pali wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne wbrew postanowieniom art. 5, podlega karze grzywny do 500 zł”. Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów postępowania w sprawach o wykroczenia, tak więc taki mandat może zostać nałożony przez policję lub straż miejską. Problem polega jednak na tym, że gdyby Pan wzywał policję lub straż, zanim oni przybędą, sąsiad skończy palić. Można ewentualnie złożyć zawiadomienie, wezwać tego opiekuna na świadka albo też zrobić zdjęcia i z tym pójść na policję. Nie można jednak zagwarantować, że będą chcieli podjąć interwencję, ale zawsze jest to możliwe. Ewentualnie można ostrzec, że dostanie mandat, gdyż jest to zagrożone karą grzywny.

Wydaje się, że to jest niewystarczające na przymusową eksmisję w sytuacji, gdy ktoś swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia mieszkanie innym lokatorom, gdyż to dotyczy bardziej skrajnych, ewidentnych sytuacji. Zarządca też nie ma zbyt wielkich możliwości działania.

Zobacz również: Zamknięte okna na klatce schodowej przepisy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naruszenie dóbr osobistych poprzez łamanie zakazu palenia

Ewentualnie można by stwierdzić, że tamten Pan narusza Pana dobra osobiste w postaci zdrowia czy prawa do czystego powietrza w miejscu, gdzie jest zabronione palenie, jednakże przyznam, że nie zetknęłam się z takim przypadkiem, i nie wiem, czy udałoby się to przeprowadzić. Można jednakże ewentualnie również spróbować ostrzec, że w ten sposób narusza Pana dobra osobiste, choć, jak wspominałam, nie mogę ręczyć za skuteczność takiego rozwiązania.

Z tego wszystkiego najbardziej prawdopodobny wydaje się mandat z powodu palenia w miejscu zabronionym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »