Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zachować mieszkanie komunalne przy jednoczesnym zakupie innego mieszkania?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-09-26

Jestem najemcą lokalu komunalnego w gminie. Wraz ze mną mieszka moja żona oraz nasze dziecko. Zaczęliśmy zamieszkiwać w tym lokalu jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. W ubiegłym roku wzięliśmy ślub. Wkrótce planujemy zakupić innego mieszkania w tej samej miejscowości, jednak nie chcielibyśmy stracić tego mieszkania, gdyż sporo w nie włożyliśmy. Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu moglibyśmy wybrnąć z tej sytuacji? Myślałem początkowo, aby żona zakupiła tę nieruchomość, gdyż ja jestem najemcą mieszkania komunalnego, lecz nie jestem pewny, czy to dobry pomysł, gdyż przysługiwałby mi stosunek prawny do jej mieszkania. Myślałem również o tym, żeby zakupić to mieszkanie na firmę (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą), lecz niestety nie wiem, czy to by było dobre rozwiązanie. Zatem czy jest jakiś pewny sposób, aby zachować mieszkanie komunalne przy jednoczesnym zakupie innego mieszkania?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat
Serwis super-szybki i kompetentny - polecam 
Andrzej, emeryt, 72 lata
Jestem pod wrażeniem kompetencji zespołu. Usługi świadczone są na bardzo wysokim poziomie, bez zbędnych opóźnień. Firmę www.eporady24.pl mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która potrzebuje porady prawnej.
Witold, administrator systemowy (IT), 59 lat
Jestem usatysfakcjonowany, świetny kontakt, szybka, jasna odpowiedź.
Tomek
Rzetelność, szybkość i możliwość rozwiazania problemu na podstawie uzyskanej porady oraz mozliwość zaufawania dodatkowych pytań  w temacie porady.
Alicja, 54 lata, Lekarz
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Sądzę że otrzymałem rzetelne wyjaśnienia moich problemów. Odpowiedzi były na tyle jasne i logiczne że pozwolą mi spokojnie załatwić sprawy, których dotyczyły pytania. 
Marek
Dziękuję zaspokoiłem swoją ciekawość. 
Marek, firma, 35 lat
Dziękuję za szybką odpowiedź, pomocną.
Alicja, 50 lat
Bardzo rzetelna, fachowa i szybka odpowiedź, pomocna w podjęciu dalszych działań. Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, w szczególności za wyczerpujące informacje, rzeczowość, szybkość i zrozumiałość. Opinia dokładnie rozwiała moje wątpliwości. Jestem z niej bardzo zadowolony, zawiera to, o czym słyszałem i przeczytałem w różnych źródłach, ale brakowało mi potwierdzenia.Odpowiedzi udzielone zostały także na dodatkowe pytania. Z czystym sumieniem polecam.Serdecznie pozdrawiam.Stefan
Stefan, 65 lat
Porada wyczerpująca, trochę za dużo jak dla mnie spraw prawnych i czasem języka \"prawniczego\". Dopiero pytanie dodatkowe rozjaśniło całą sprawę i jestem usatysfakcjonowana.
Iwona
Prawie, że expresowa odpowiedż
Zbigniew, 68 lat
Szczegółowa odpowiedź z podaniem źródeł.
Mariola
Skorzystałem z porady na portalu. Jestem bardzo zadowolony z udzielonych mi ,wyczerpujących w bardzo szybkim czasie, a przede wszystkim zrozumiałego prawniczego języka odpowiedzi ,które były mi bardzo pomocne. Polecam z czystym sumieniem portal www.eporady24.pl. Pozdrawiam serdecznie
Janusz
Profesjonalizm dla tej firmy
Karolina
Otrzymałam na swoje pytanie bardzo szczegółową odpowiedź. Myślę, że bardzo mi pomoże w czekającej mnie za kilka dni rozprawie. Chętnie skorzystam z pozostałych możliwości szczególnie, że proponowane ceny za usługę nie są, jak na razie, zbyt wygórowane. Dodatkowo pozytywnie oceniam życzliwe podejście do klienta, co szczególnie się liczy w tak trudnych, procesowych momentach.
Teresa, pracownik umysłowy, 50+
Rzetelna opinia, udzielona w krótkim czasie.
Beata
Zadaje Pan pytania na które jest odpowiedź w pierwszym moim piśmie. Nie czyta Pan dokładnie tego co napisałam. Tłumaczy Pan w całej odpowiedzi to co ja wiem. Nie napisałam że syn nie chce wyrobić paszportu i ogranicza dzieciom prawa. Doskonale wiemy że obywatel duży czy mały powinien paszport mieć. Unika Pan odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie. Ślizga się Pan po temacie. Podsumowując ,żadnych konkretów za te pieniądze.Proszę bardziej się postarać inaczej powiem że się zawiodłam.. Z poważaniem Zofia
Zofia

Skoro Pan jest najemcą mieszkania (w tym przypadku mieszkania komunalnego), to Pańskiej żonie przysługuje swoisty tytuł prawny do korzystania z tegoż mieszkania; ustawodawca uregulował to w art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). Gdyby Pańskiej żonie przysługiwał tytuł prawny do innego mieszkania lub domu, to – na tej samej podstawie prawnej – Panu przysługiwałby tytuł prawny do korzystania z należącego wyłącznie do Pańskiej żony mieszkania lub domu. Na ogół w uchwałach rad gmin, dotyczących udostępniania mieszkań komunalnych (szczególnie zaliczanych do gminnego zasobu komunalnego) przewiduje się możność wypowiedzenia umowy najmu najemcy, któremu przysługuje tytuł prawny do innego mieszkania – nie tylko własność lub użytkowanie wieczyste (niekiedy to prawo rzeczowe obejmuje także budynki mieszkalne), ale także inne tytuły prawne do lokalu (zwłaszcza: służebność mieszkania oraz prawo najmu). Takie przepisy zawierane są w uchwałach rad gmin, których wydawanie ustawodawca polecił gminom w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, a dokładniej w jej art. 21. Na ogół przepisy takie (niekiedy odzwierciedlane w umowach najmu mieszkań komunalnych) przewidują jedynie możność wypowiedzenia umowy najmu w tego rodzaju sytuacjach. Jest to rozsądne, ponieważ taka możność (a nie obowiązek) dotyczy nawet mieszkań socjalnych – „drugą stroną medalu” jest spora swoboda władz gmin i urzędników gminnych w stosowaniu prawa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ze stosowaniem przepisów (w tym przepisów zawartych w uchwałach rad gmin) wiąże się sporo wątpliwości, a niekiedy sporów; w licznych sytuacjach sytuacja wymaga wyjaśnienia – na tym z reguły zależy najemcy, więc to najemca powinien wykazać się odpowiednią aktywnością. Dotyczące udostępniania (na ogół wynajmowania) mieszkań komunalnych uchwały rad gmin są w wielu zakresach dość podobne do siebie (są to przecież przepisy wykonawcze do tej samej ustawy), ale można zauważyć istotne różnice między nimi; tytułem przykładu: czasami przewiduje się w nich wypowiadanie umów najmu, jeżeli najemcy (lub jego małżonkowi) przysługuje tytuł prawny do mieszkania w tej samej gminie (i często w gminach sąsiednich), dość często chodzi o obszar jednego powiatu (niekiedy wraz z powiatami sąsiednimi). Możność zamieszkania w innym mieszkaniu (lub domu), do którego przysługuje tytuł prawny najemcy mieszkania komunalnego, to dość często zawieranie w przepisach kolejne kryterium. Same kryteria są mało precyzyjne, a poza tym ich stosowanie bywa bardzo zróżnicowane. Niekiedy ktoś ma (i to faktycznie przez siebie używane) mieszkanie rzeczywiście bardzo blisko położone od mieszkania komunalnego, a mimo to urzędnicy gminni lub pracownicy administracji (zarządu) domów (mieszkań) komunalnych zachowują się według reguły „nic nie widziałem, nic nie słyszałem” – i to pomimo monitowania (np. sąsiadów) o faktycznym pustostanie lub podnajmowaniu mieszkania komunalnego. Czasami zaś wypowiada się umowę najmu komuś, kto nabył w drodze dziedziczenia niewielki udział w nieruchomości z domem mieszkalnym lub do lokalu mieszkalnego – i to zajmowanego przez tak wiele osób, że niemożliwością byłoby „dokwaterowanie” jeszcze kogoś innego. Niekiedy na działkach zabudowanych domami mieszkalnymi (według ewidencji gruntów i budynków) znajdują się rudery. Zdarzają się sytuacje bardziej swoiste – przykładowo: separacja (faktyczna) małżonków, przemoc w rodzinie (skutkująca zamieszkiwaniem „pod innymi adresami”), a w niektórych sytuacjach inne mieszkanie (lub dom) znajduje się w miejscu odległym lub trudno dostępnym (np. z uwagi na fatalne połączenia komunikacyjne). Praktyka pokazuje, że różnie bywa ze stosowaniem prawa; niekiedy wystarcza spokojna, merytoczna rozmowa (być może powiązana z „wizją lokalną”) – niekiedy zaś niezbędne okazuje się wystąpienie przez najemcę na drogę sądową (szczególnie przeciwko wypowiedzeniu umowy najmu mieszkania komunalnego), by przed sądem udowodnić bezzasadność wypowiedzenia umowy najmu.

Władze państwowe (i dość często jednostki samorządu terytorialnego) stoją na stanowisku, że należy przeciwstawiać się „kolekcjonowaniu mieszkań” (stanowiących składnik mienia publicznego). Problemy finansowe gminy, zmiana władz gminy lub duże zapotrzebowanie na lokale komunalne to dość istotne czynniki w podejmowaniu decyzji.

Ogólnie rzecz biorąc, silna jest tendencja „w kierunku” zwiększenia dyscypliny w gospodarowaniu mieszkaniami komunalnymi. Jednym z przejawów tej tendencji jest wprowadzenie umowy najmu instytucjonalnego (art. 19f i następne ustawy o ochronie praw lokatorów…). To specyficzne rozwiązanie wprowadzono po protestach odnośnie do projektu ustawy nowelizującej – wiele podmiotów zaprotestowało przeciwko propozycji wprowadzenia „ostrego kursu” wobec bardzo wielu najemców mieszkań komunalnych. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Zmian w prawie jest wiele; niektóre z nich są nie tylko zaskakujące, ale również przyjmowane są w trybie „ekspresowym”.

Można przypuszczać, że mało prawdopodobne jest wprowadzenie przyzwolenia na „dziedziczenie” mieszkań komunalnych. Być może zostanie utrzymane wstąpienie w prawo najmu – art. 691 Kodeksu cywilnego (K.c.), ale trudno przewidzieć, kogo będzie w przyszłości dotyczyło wstąpienie w prawo najmu.

Skoro Państwo planują zakup innego mieszkania w tej samej gminie, to wydaje się prawdopodobne (a nawet bardzo prawdopodobne), że doszłoby do wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego. Tak zwana jednoosobowa działalność gospodarcza to głównie zagadnienie podatkowe (i, w jakimś stopniu, organizacyjne), ale Pan jest podmiotem prawa. Jeżeli uchwała rady nie zawiera jednoznacznych wyłączeń dla lokali mieszkalnych „w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej”, to proszę spodziewać się możliwości wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego.

Gdyby doszło do wypowiedzenia (przez którąkolwiek ze stron) umowy najmu danego mieszkania, to proponuję pamiętać o możliwości dokonywania rozliczeń (w tym dotyczących Pańskich lub Państwa nakładów na cudze mieszkanie) – szczególnie dokładne przepisy prawne z tego zakresu zawarto w art. 6 i następnych ustawy o ochronie praw lokatorów….

Jeżeli Państwo mają taką możność ekonomiczną, to proponuję rozważyć zakup odnośnego mieszkania komunalnego przed ewentualnym zakupem innego lokalu mieszkalnego. Wprawdzie gminy nie mają obowiązku sprzedawania należących do nich mieszkań, ale dość często je sprzedają. Prawdopodobnie władze odnośnej gminy opracowały plan (ewentualnego) zbywania mieszkań komunalnych – być może informacje na ten temat zamieszczono na stronach internetowych (np. w ramach Biuletynu Informacji Publicznej).

Oczywiście są określone ograniczenia – o charakterze ekonomicznym – w zbywaniu mieszkań, które wcześniej były mieszkaniami komunalnymi; takie ograniczenia (szczególnie obowiązek zwrotu bonifikaty, często z odsetkami) przewidziano w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (np. art. 68 i 68a dotyczą bonifikat).

Zakup przez spółkę (np. przez Pana utworzoną) byłby zapewne mało atrakcyjny ekonomicznie – chodzi o reguły udzielania bonifikat.

Być może w Państwa sytuacji byłoby prawnie dopuszczalne i zarazem możliwe (w tym ekonomicznie) kupienie odnośnego mieszkania komunalnego (dobrze jest sprawdzić wysokość przysługującej bonifikaty) – po jego zakupie mogłaby przyjść kolej na podejmowanie dalszych decyzji (np. o zakupie innego mieszkania). W przypadku zakupu mieszkania komunalnego trzeba sprawdzać różne szczegóły – w tym bardzo dokładnie czytać projekt aktu notarialnego (niekiedy po jakimś czasie w praktyce okazuje się duże znaczenie określonych treści dokumentu); oczywiście, trzeba sprawdzać księgi wieczyste oraz reguły funkcjonowania nieruchomości wspólnej (w tym prowadzenia spraw wspólnoty mieszkaniowej). Po zakupie mieszkania (wcześniej komunalnego) trzeba unikać okoliczności, które mogłyby gminie dawać okazję do żądania zwrotu bonifikaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamieszkiwanie w mieszkaniu komunalnym bez tytułu prawnego

Mieszkałyśmy z mamą w mieszkaniu komunalnym bez umowy, ponieważ około 20 lat temu gmina wystąpiła o eksmisję. Sprawa się odbyła, eksmisja została cofnięta, ale gmina nie przywróciła prawa do lokalu. Mama zmarła 5 lat temu, nie zgłosiłam tego faktu do administracji. Dopiero po paru latach zauważyłam, że na dokumentach o opłatach nie pisze „czynsz”, tylko „opłata za korzystanie z lokalu bez umowy”. Teraz gmina zbierała oświadczenia o odpadach i nie wpisałam tam mamy, więc się odezwali i proszą o dostarczenie aktu zgonu. Czy mam szansę pozostać w tym mieszkaniu? Mieszkam w nim od 45 lat.

Wykup mieszkania komunalnego sąsiada - jak przeprowadzić transakcję?

Sąsiad ma zadłużone mieszkanie komunalne i jest jego jedynym najemcą. Zaproponował mi wykup tego mieszkania za odstępne, żeby nie poszło w obce ręce. Jak przeprowadzić taką transakcję? Czy jest jakieś ryzyko?

Trudności z wstąpieniem w prawo najmu mieszkania komunalnego

Wraz z mamą mieszkamy w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą była moja babcia (matka mojej mamy). Babcia zmarła i teraz mama chciałaby zostać najemcą tego lokalu, jednakże gmina wymaga, abym ja również weszła w najem, gdyż mieszkam i jestem zameldowana w tym mieszkaniu. Problem jest taki, że w międzyczasie zmarł mój ojciec (rodzice byli rozwiedzeni) i stałam się współwłaścicielem nieruchomości po nim wraz z jego drugą rodziną. Czy przez to, że posiadam współwłasność, możemy z mamą nie dostać mieszkania, w którym mieszkamy? Dodam, że mama nie jest współwłaścicielem żadnej innej nieruchomości. Jeśli dojdzie do podziału spadku po moim ojcu, zanim złożymy z mamą wniosek o najem, i zostanę spłacona przez tamtą rodzinę, czy będą mogła wejść w prawo najmu tego mieszkania razem z mamą?

Zabezpieczenie mieszkania komunalnego na wypadek śmierci najemców

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym wraz z dziadkami od ponad 20 lat (jestem w nim zameldowana). Dziadek i babcia są głównymi najemcami. Jakie powinnam poczynić kroki, aby zabezpieczyć mieszkanie dla siebie w razie ich śmierci? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy powinnam wejść w stosunek najmu już teraz? I czy w jakimkolwiek stopniu jest możliwe, abym dalej mieszkała w ów mieszkaniu, nawet po ich śmierci?

Przeniesienie własności mieszkania komunalnego na rzecz dziecka

Mam pytanie dotyczące przeniesienia własności mieszkania komunalnego na rzecz dziecka. Sytuacja wygląda tak, że ojciec wykupił mieszkanie komunalne od gminy z bonifikatą. Obecnie (przed upływem 5 lat) chce je darować lub sporządzić umowę dożywocia ze swoim dzieckiem. Dziecko jednak jest właścicielem innego mieszkania w tej samej gminie. Co w takim przypadku dzieje się z udzieloną bonifikatą, jeśli dziecko nie będzie bezpośrednio zaspakajało swoich potrzeb mieszkaniowych?

Zawarcie nowej umowy najmu mieszkania komunalnego

Moja mama posiadała umowę najmu mieszkania komunalnego. W tym mieszkaniu mieszkałem i byłem zameldowany do chwili jej śmierci. Z chwilą śmierci mamy umowa wygasła. Czy jest jakiś ustawowy termin zgłoszenia do urzędu miasta faktu wygaśnięcia umowy celem zawarcia nowej umowy najmu mieszkania? Dodam, że nie mam żadnych zaległości w opłatach czynszu.

Rozwód przed wykupem mieszkania komunalnego

Mieszkam z rodzicami w mieszkaniu komunalnym, które rodzice chcą wykupić. Problem w tym, że moja mama odziedziczyła mieszkanie, które sprzedała przed upływem pięciu lat i musiałaby uiścić podatek, chyba że zainwestowałaby te pieniądze w inną nieruchomość – kupiła więc inne mieszkanie przed wykupem mieszkania komunalnego. I zrobił się problem, gdyż rodzice nie chcą stracić mieszkania komunalnego. Czy rodzice muszą wziąć rozwód przed wykupem mieszkania komunalnego? Dodam, że mają rozdzielność majątkową.

Szanse na mieszkanie komunalne babci, gdy własne się wynajmuje

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, do którego wyłączne prawo najmu miała moja babcia – zmarła przed 2 miesiącami. Nie jestem tu jednak zameldowany, gdyż przed jej śmiercią zameldowałem się w swoim mieszkaniu, które kupiłem kilka lat temu na kredyt. Szybko się okazało, że koszty kredytu we frankach są bardzo wysokie, dlatego byłem zmuszony to mieszkanie wynająć. Za życia babci podejmowałem próby wykupienia jej mieszkanie, bo to tu było moje „centrum życiowe”, jednak bez powodzenia. Podkreślam, że mieszkałem z babcią do jej śmierci, opiekowałem się nią, robiłem zakupy, woziłem do lekarza itd. Fakt ten mogą poświadczyć sąsiedzi. Czy wobec tego mam szansę uzyskać prawo do tego mieszkania? Jak powinno wyglądać pismo w tej sprawie do administracji? Ewentualnie, gdybym ja nie mógł, czy szanse miałaby moja mama, czyli córka babci?Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »