Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądania dotyczące wkładu mieszkaniowego

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-01-23

Moja mama i tata mieli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Tata miał długi. Tata zmarł. Mama odrzuciła spadek po ojcu, a spadek ten według prawa przechodzi na mnie i brata ojca. Mama zachowuje prawo do lokalu mieszkaniowego jako członek spółdzielni. Czy ktoś może mieć jakiekolwiek żądania w stosunku do mamy dotyczące wkładu mieszkaniowego, skoro przed śmiercią ojca mama była już członkiem spółdzielni?

Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

W pierwszej kolejności należy rozróżnić spółdzielcze mieszkanie lokatorskie od spółdzielczego mieszkania własnościowego. Należy podnieść, iż tylko spółdzielcze mieszkanie własnościowe podlega dziedziczeniu. Natomiast spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego nie podlega dziedziczeniu, dziedziczeniu podlega jedynie sam wkład mieszkaniowy, a nie lokal mieszkalny.

Co do zasady w chwili śmierci osoby uprawnionej prawo to wygasa. Jednak gdy uprawnienie niniejsze przysługiwało obojgu małżonków, prawo to przechodzi na małżonka żyjącego. Należy także nadmienić, iż takie rozwiązanie nie przeszkadza pozostałym spadkobiercom w dziedziczeniu wkładu mieszkaniowego. Zarówno przejście spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu mieszkalnego, a także dziedziczenie wkładu mieszkaniowego są instytucjami rozłącznymi i mogą podlegać zupełnie innym osobom.

Jeżeli mama odrzuciła spadek, to w dalszej kolejności, jeżeli nie chce Pani zostać spadkobiercą masy spadkowej po tacie, winna Pani również odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tytule swojego powołania (art. 1015 Kodeksu cywilnego). Nadmieniam, iż jako córka zmarłego należy Pani do pierwszego kręgu spadkobierców razem z mamą. Z uwagi na to winna Pani odrzucić spadek w czasie, w jakim zrobiła to Pani mama.

Należy także nadmienić, iż w związku ze zmianą przepisów spadki otwarte w dniu 18.10.2015 r. lub z datą późniejszą w przypadku braku złożenia oświadczenia woli stosownie do treści art. 1015 o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, będą dziedziczone z dobrodziejstwem inwentarza, tj. spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli wszyscy uprawnieni odrzucą spadek, to zgodnie z treścią art. 935 Kodeksu cywilnego w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Mając powyższe na względzie, część wkładu należąca do Pani taty (w przypadku wspólności małżeńskiej jest to połowa) przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania. Z uwagi na to konieczne będzie uzupełnienie brakującego wkładu mieszkaniowego. Polecam w tej kwestii zapoznać się ze statutem spółdzielni lub zasięgnąć tam bezpośredniej informacji, tak aby rozwiązać problem. Bardzo często spółdzielnie wychodzą członkom spółdzielni z pomocą i starają się pomóc w rozwiązaniu sytuacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »