Podatki od nieruchomości 2024

• Data: 2024-02-08 • Autor: Artykuł Partnera

Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany uiszczać co roku podatek do właściwego urzędu za posiadanie i użytkowanie gruntu, domu czy innego obiektu. Stawka i wysokość podatku jest ustalana przez konkretny urząd gminy, jednak nie mogą być to kwoty wyższe od maksymalnych stawek ustalonych przez Ministra Finansów. Co warto wiedzieć o podatku od nieruchomości w 2024 roku?

Podatki od nieruchomości 2024

Czym jest podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest daniną ustalaną przez urząd gminy i nakładany jest on na właściciela nieruchomości, ale też użytkownika wieczystego gruntów. Należność ta jest obowiązkowa i należy ją raz w roku uiścić w terminie do 15 marca, jeśli ta kwota jest niższa niż 100 złotych. W innym przypadku można rozłożyć ją na cztery raty, z czego ostatnią wpłaca się do 15 listopada. Obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Wysokość podatku nie jest uzależniona od dochodów właściciela nieruchomości, a od wielkości nieruchomości, a także stawki, którą ustaliła gmina. 

Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2024 roku?

Co roku wysokość podatku się zmienia, ale w 2024 roku niestety podwyżki są rekordowe, a powodem jest przede wszystkim inflacja. Minister Finansów ustalił maksymalną stawkę podatku od nieruchomości na poziomie 1,15 zł/m2, co znaczy, że w stosunku do 2023 roku ta wartość wzrosła o 15 procent. Dodatkowo wiele gmin zdecydowało się na wprowadzenie maksymalnych stawek, by zwiększyć przychody do budżetu. To jednak nie wszystko, bo dodatkowo też podatek od nieruchomości, która jest obiektem handlowym, przemysłowym czy biurowym może wynosić aż 33,10 zł/m2. Właściciele garażu mogą także spodziewać się większych wydatków, gdyż maksymalna stawka może wynieść nawet 11,17 zł za metr kwadratowy. 

Czy można zmniejszyć wysokość podatku od nieruchomości?

Wysokość podatku od nieruchomości można zmniejszyć, a szczególnie dotyczy do przedsiębiorców. Choć w ustawie są szczegółowe zapisy dotyczące wyliczania podatku, to czasami stan faktyczny nie jest zgodny z tym, co jest zapisane w dokumentacji. Dotyczy to przede wszystkim osób będących właścicielami nieruchomości, gruntów, budynków czy budowli, gdyż każda z tych grup jest inaczej klasyfikowana, a nie zawsze ta klasyfikacja została przeprowadzona poprawnie.

Dodatkowo może zdarzyć się, że grunt i budynek na nim stojący będą osobno opodatkowane, a tym samym dochodzi do sytuacji podwójnego opodatkowania, co warto także zweryfikować. Takich przypadków może być wiele, ale najczęściej właściciele nieruchomości nie mają o tym pojęcia lub nie wiedzą, że mogą starać się o zmniejszenie podatku. W takich sytuacjach pomóc może radca prawny. Warto wejść na stronę https://www.kancelaria-walterowicz.pl/podatek-od-nieruchomosci/ i tam sprawdzić, kiedy jeszcze może się przydać pomoc prawna. 

Które nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu?

Nie wszystkie nieruchomości są objęte podatkiem, a wśród nich znajdują się lasy oraz użytki rolne, chyba że są one używane do prowadzenia działalności gospodarczej. Opodatkowaniu nie podlegają też nieruchomości, których właścicielami są państwa obce. Na tej liście są także obiekty zabytkowe, a także użytki ekologiczne i nieruchomości, które prowadzą organizacje pożytku publicznego.

Z płacenia podatku zwolnieni są rolnicy, których grunty rolne służą działalności rybackiej bądź leśnej, ale też takie, na których prowadzi się specjalne działy produkcji rolnej. Jest jeszcze kilka wyjątków, które wykluczają z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości, ale jeśli nie jesteś pewien, czy Ciebie to dotyczy, to sprawdź to w urzędzie lub skontaktuj się z radcą. Wówczas unikniesz niepotrzebnego stresu. 




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »