Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem użyczonego mieszkania

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-10-18

Czy mogę wynająć mieszkanie za pomocą umowy najmu okazjonalnego, nie będąc jego właścicielem? Właścicielem jest mój mąż, który użyczył mi to mieszkanie.

Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za udzielone odpowiedzi jestem z nich zadowolony oraz z prędkości udzielonych odpowiedzi. 
Jan, rencista, 65 lat
Dziękuję za szybkie i wyczerpujące udzielnie odpowiedzi na pytanie.
Inna
Fachowe odpowiedzi i dobre opinie
Krzysztof, 53 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania

Zgodnie z treścią art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest jej nieodpłatność. Polega ona na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz biorącego, które sprowadza się do możności korzystania przez niego z przedmiotu użyczenia. Umowa użyczenia nie może nakładać na biorącego obowiązku spełniania jakichkolwiek świadczeń na rzecz użyczającego (wyr. NSA z 10.10.2003 r., sygn. akt SA/Rz 2356/01) ani na rzecz podmiotów trzecich (w tym w zakresie świadczeń publicznych). W związku z tym użyczenie nie może mieć zastosowania, gdy chodzi o ponoszenie kosztów i opłat przekraczających zwykłe utrzymanie rzeczy, które właściciel musiałby ponosić sam, gdyby nie oddał rzeczy do używania innej osobie (zob. wyr. SA w Warszawie z 18.3.2015 r., sygn. akt VI ACa 855/14).

Umowa użyczenia jest umową jednostronnie zobowiązującą, bowiem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest wyłącznie użyczający (zob. uchw. SN z 5.3.2009 r., sygn. akt III CZP 6/09; odmiennie Ohanowicz, Górski, Zarys, 1970, s. 82; S. Grzybowski, w: System PrCyw, t. I, s. 495–496; A. Kaźmierczyk, Umowa użyczenia, s. 15). Umowa użyczenia nie jest umową wzajemną (zob. powołany powyżej wyr. SN z 3.12.2009 r., sygn. akt II CSK 550/09). Tym samym nie stosuje się do niej art. 487–497 Kodeksu cywilnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Należy także podnieść, iż do zawarcia przedmiotowej konieczne jest złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli, a także wydanie biorącemu przedmiotu użyczenia. Stosunek użyczenia powstaje z chwilą wręczenia/ przekazania przedmiotu czy też nieruchomości. Umowa użyczenia dla swej ważności nie wymaga szczególnej formy. Może zostać zawarta w dowolny sposób – także ustnie.

Zgodnie natomiast z treścią art. 712 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu.

§ 2. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania”.

O sposobie korzystania z rzeczy w pierwszej kolejności decyduje treść umowy użyczenia. Dopiero w razie braku stosownych w niej postanowień kwestię tę rozstrzyga się stosując przesłanki zawarte w art. 712.

Ze względu na osobisty charakter umowy użyczenia, biorący bez zgody użyczającego nie może oddać przedmiotu użyczenia do używania innym osobom, bez względu na odpłatność czy nieodpłatność takiej czynności prawnej (A. Kaźmierczyk, Umowa użyczenia, s. 106). Zgoda użyczającego na oddanie przedmiotu użyczenia innym osobom do używania może być wyrażona w umowie lub także w późniejszych porozumieniach. Ponadto, brak zgody użyczającego na oddanie rzeczy osobie trzeciej nie wpływa na ważność umowy zawartej między biorącym a tą osobą. Zdaniem A. Kaźmierczyk, „jeśli przedmiotem użyczenia jest lokal, zgodę użyczającego należy oceniać przez pryzmat art. 63 KC” (s. 91).

Podsumowując, jeżeli mąż wyraził zgodę to, jak najbardziej może Pani oddać nieruchomość do używania innym osobom, a nawet ją wynająć. Jeżeli najemcy mają jakieś wątpliwości, zawsze może zawrzeć Pani z mężem umowę pisemną, gdzie zostanie wyszczególniona jego zgoda na taką czynność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup mieszkania na wynajem

Chciałabym zakupić mieszkanie pod wynajem. Jakie czekają mnie formalności prawne jako osoby wynajmującej? Jakiej wysokości muszę płacić podatki? Jaki...

Prawo miru domowego a wynajem

Wynajmuję stołówkę szkolną jako ajent. Ostatnio zdarza się, że dyrektor szkoły korzystając z klucza, który obowiązkowo należało dorobić, wchodzi...

Wypowiedzenie umowy najmu ze względu na brak regularnych wpłat

Wynajmuje mieszkanie (jako osoba fizyczna), niestety osoba, której wynajmuję, nie płaci regularnie (od kilku miesięcy). Poza tym zobowiązała się do wykonania...

Prawa najemcy do decydowania o całym lokalu

Od 3 lat mieszkam z mamą, ojczymem i bratem przyrodnim w mieszkaniu komunalnym. Wszyscy jesteśmy na aneksie i jesteśmy zameldowani....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »