Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrzymanie części kaucji na poczet naprawienia szkody

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-02-03

Mam problem dotyczący zwrotu kaucji po zakończeniu umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jako wynajmujący podpisałem z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Podczas sprzątania mieszkania zauważyłem, że niektóre elementy lokalu zostały zniszczone. Wcześniej tego nie zauważyłem. Czy mogę zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Z Pana relacji wynika, że jako wynajmujący podpisał Pan z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Następnie podczas sprzątania mieszkania zauważył Pan, iż niektóre elementy lokalu zostały zniszczone, nie zauważył Pan tego wcześniej.

Wobec powyższego pyta Pan, czy może Pan zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody.

Przepisy prawa nie regulują kwestii znaczenia protokołu zdawczo-odbiorczego, stąd nawet po jego podpisaniu może Pan zatrzymać kaucję na poczet szkód w lokalu, jeżeli będzie Pan w stanie wykazać w inny sposób, że szkoda została spowodowana w czasie, kiedy za mieszkanie byli odpowiedzialni najemcy.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dowodem na techniczny stan mieszkania w ewentualnych sporach pomiędzy najemcą a wynajmującym odnośnie jego odpowiedzialności za powstałe zniszczenia.

Protokół taki stanowi oświadczenie woli stron, że mieszkanie jest w stanie technicznym takim, w jakim zostało objęte przez najemcę.

Jest to po prostu dowód w sprawie, że mieszkanie pozostawione jest bez zarzutów, oczywiście uwzględniając jego normalne zużycie.

Jeżeli więc nie będzie Pan miał dowodów na to, że szkody dokonał poprzedni najemca, to przegra Pan sprawę sądową o zwrot kaucji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »