Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrzymanie części kaucji na poczet naprawienia szkody

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-02-03

Mam problem dotyczący zwrotu kaucji po zakończeniu umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jako wynajmujący podpisałem z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Podczas sprzątania mieszkania zauważyłem, że niektóre elementy lokalu zostały zniszczone. Wcześniej tego nie zauważyłem. Czy mogę zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Z Pana relacji wynika, że jako wynajmujący podpisał Pan z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Następnie podczas sprzątania mieszkania zauważył Pan, iż niektóre elementy lokalu zostały zniszczone, nie zauważył Pan tego wcześniej.

Wobec powyższego pyta Pan, czy może Pan zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody.

Przepisy prawa nie regulują kwestii znaczenia protokołu zdawczo-odbiorczego, stąd nawet po jego podpisaniu może Pan zatrzymać kaucję na poczet szkód w lokalu, jeżeli będzie Pan w stanie wykazać w inny sposób, że szkoda została spowodowana w czasie, kiedy za mieszkanie byli odpowiedzialni najemcy.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dowodem na techniczny stan mieszkania w ewentualnych sporach pomiędzy najemcą a wynajmującym odnośnie jego odpowiedzialności za powstałe zniszczenia.

Protokół taki stanowi oświadczenie woli stron, że mieszkanie jest w stanie technicznym takim, w jakim zostało objęte przez najemcę.

Jest to po prostu dowód w sprawie, że mieszkanie pozostawione jest bez zarzutów, oczywiście uwzględniając jego normalne zużycie.

Jeżeli więc nie będzie Pan miał dowodów na to, że szkody dokonał poprzedni najemca, to przegra Pan sprawę sądową o zwrot kaucji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »