Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrzymanie części kaucji na poczet naprawienia szkody

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-02-03 • Aktualizacja: 2021-07-03

Mam problem dotyczący zwrotu kaucji po zakończeniu umowy najmu lokalu mieszkalnego. Jako wynajmujący podpisałem z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Podczas sprzątania mieszkania zauważyłem, że niektóre elementy lokalu zostały zniszczone. Wcześniej tego nie zauważyłem. Czy mogę zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatrzymanie części kaucji na poczet naprawienia szkody

Protokół zdawczo-odbiorczy

Z Pana relacji wynika, że jako wynajmujący podpisał Pan z najemcą protokół zdawczo-odbiorczy bez uwag przy zwrocie mieszkania i opuszczeniu go przez najemcę. Następnie podczas sprzątania mieszkania zauważył Pan, iż niektóre elementy lokalu zostały zniszczone, nie zauważył Pan tego wcześniej.

Wobec powyższego pyta Pan, czy może Pan zatrzymać część kaucji na poczet naprawienia szkody.

Przepisy prawa nie regulują kwestii znaczenia protokołu zdawczo-odbiorczego, stąd nawet po jego podpisaniu może Pan zatrzymać kaucję na poczet szkód w lokalu, jeżeli będzie Pan w stanie wykazać w inny sposób, że szkoda została spowodowana w czasie, kiedy za mieszkanie byli odpowiedzialni najemcy.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dowodem na techniczny stan mieszkania w ewentualnych sporach pomiędzy najemcą a wynajmującym odnośnie jego odpowiedzialności za powstałe zniszczenia.

Protokół taki stanowi oświadczenie woli stron, że mieszkanie jest w stanie technicznym takim, w jakim zostało objęte przez najemcę.

Jest to po prostu dowód w sprawie, że mieszkanie pozostawione jest bez zarzutów, oczywiście uwzględniając jego normalne zużycie.

Jeżeli więc nie będzie Pan miał dowodów na to, że szkody dokonał poprzedni najemca, to przegra Pan sprawę sądową o zwrot kaucji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »