Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego przez spadkobierców

• Data: 2022-05-09 • Autor: Katarzyna Nosal

Moja mama zmarła, pozostawiając po sobie mieszkanie lokatorskie, do którego odziedziczyłam 50% wkładu. Druga część wkładu przypadła spadkobiercom zmarłego, byłego męża mamy. Posiadamy już akty poświadczenia dziedziczenia. Krewni zmarłego męża należą do trzeciej grupy podatkowej, więc do zapłaty mają 12% podatek i muszą złożyć w ciągu miesiąca oświadczenie podatkowe. Niestety, nie wiemy, ile dokładnie wynosi wkład mieszkaniowy. Spółdzielnia odesłała nas do rzeczoznawcy, aby on ustalił tę wartość, jednak na taką wycenę trzeba czekać kilka tygodni i oświadczenie podatkowe zostałoby złożone po terminie. Wobec tego mam kilka pytań. Gdyby na przykład spadkobiercy zmarłego męża zdecydowali się odstąpić swój wkładu mnie, czy nadal byliby zobowiązani do zapłaty podatku od spadku? Czy istnieje możliwość przekazania wkładu drugiej stronie w formie aktu notarialnego? Jeżeli jedna ze stron zdecyduje się przekazać swoją część wkładu w zamian za określoną kwotę, czy obowiązuje podatek od tej kwoty i ile ona wynosi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego przez spadkobierców

Obowiązek podatkowy przy dziedziczeniu wkładu mieszkaniowego

Niestety w przypadku wymienionych krewnych nie ma możliwości uniknięcia podatku z tytułu otrzymanego spadku. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności praw i rzeczy tytułem dziedziczenia. Nabycie to następuje z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jedynym działaniem, które mogłoby przed podatkiem uchronić, jest odrzucenie spadku, ale to można uczynić w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. W Państwa przypadku macie już poświadczenie dziedziczenia, czyli dokument, który potwierdza, że ktoś spadek odziedziczył i że go przyjmuje. Zatem podstawa do naliczenia podatku od spadków już istnieje i fakt zbycia nabytego prawa teraz na sytuację prawną w zakresie podatku od spadków nie ma wpływu.

Należy koniecznie złożyć deklarację na podatek. Ten wyliczany jest przez urząd skarbowy na podstawie danych podanych w zeznaniu podatkowym oraz własnych ustaleń. Można nie podawać w deklaracji wartości nabytego spadku, a jedynie dane dotyczące danej rzeczy czy prawa. W takiej sytuacji fiskus wzywa do uzupełnienia deklaracji poprzez wskazanie wartości, podając jednocześnie, jaka jest owa wartość według organu podatkowego. Z tym ustaleniem można się zgodzić i wówczas otrzymuje się decyzje wymiarową. Jeśli się nie zgadzamy, należy przedstawić własną wycenę.

Zobacz również: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a wykup mieszkania

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekazanie wkładu mieszkaniowego w ramach działu spadku

Zapytała Pani również, czy istnieje możliwość przekazania wkładu mieszkaniowego. Oczywiście jest taka możliwość, która jednak nie wpływa na obowiązek podatkowy z tytułu nabycia spadku. To, o co Pani pyta, to dział spadku, w którym spadkobiercy decyzją, jak ostatecznie podzielić „fizycznie” spadek pomiędzy siebie. Wówczas mogą przyznać dany przedmiot wchodzący w skład spadku jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty wyzbytych się w ten sposób udziałów. Można także dokonać przyznania bez spłaty, co nadal nie wpływa na obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków.

Zobacz również: Dziedziczenie partycypacji w TBS

Podatek PCC – spłaty i dopłaty przy dziale spadku

Natomiast sam dział spadku podlega w zakresie spłat i dopłat podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Osoba, która otrzymuje „coś” ponad swój udział w spadku, zobowiązana jest do zapłaty z tego tytułu podatku od wartości przekraczającej jej udział. Jeśli spłaty są równe uzyskiwanej wartości, to nie ma podstawy do podatku. Jeśli otrzymujemy udział, ale bez spłaty lub za spłatę niższą od wartości udziału, wówczas ta wartość „ na plus” jest podstawą do obliczenia podatku tzw. PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku. Wysokość podatku wynosi 2% tej wartości.

Zobacz również: Jeden ze spadkobierców korzysta z mieszkania

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »