Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zmusić członków rodziny do płacenia za mieszkanie?

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-09-01

Mój problem dotyczy mojej mamy, która jest głównym najemcą w mieszkaniu komunalnym od ponad 50 lat. W tym mieszkaniu zameldowana jest także córka mojego brata wraz z 16-letnim dzieckiem. Córka brata nigdy nie płaciła za mieszkanie i stwierdziła, że nie zamierza. Czy można zmusić członków rodziny do płacenia za mieszkanie? Czy można ich eksmitować?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Podstawę prawną dla pierwszego z przedstawionych przez Panią zagadnień stanowią przepisy art. 6881 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z treścią którego „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie”.

W konsekwencji przyjęcia solidarnej odpowiedzialności najemcy i osób stale z nim zamieszkujących wynajmujący (a także wynajmujący lub inny wierzyciel z tytułu opłat związanych z lokalem – zob. art. 9 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 § 1 K.c.). Odpowiedzialność osób stale zamieszkujących z najemcą została jednak ograniczona do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Zgodnie z art. 376 K.c. „jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Oznacza to, iż zapłata czynszu przez Pani mamę rodzi obowiązek zwrotu połowy należności przez córkę Pani brata. Dziecko, jako iż jest małoletnie nie odpowiada za długi.

Co do eksmisji to katalog przypadków wskazuje ustawa o ochronie praw lokatorów. W przypadku współnajemcy w zasadzie jest to art. 13 ustawy:

„1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.”

Naganne zachowanie musi mieć postać kwalifikowaną, być uporczywe (częste, wielokrotne, powtarzające się) lub rażąco naganne (o dużym nasileniu złej woli, szczególnie szkodliwe ze względu na charakter naruszeń norm). To prawnie i społecznie naganne zachowanie musi też mieć realnie uciążliwy wpływ na zamieszkiwanie innych lokatorów lub właścicieli w lokalach sąsiednich. Uciążliwość nie musi oznaczać niemożliwości zamieszkiwania.

Oczywiście Pani mama musiałaby wykazać naganność zachowania współlokatorów. W tych przesłankach nie mieści się jednak brak opłacania czynszu najmu, czy brak pomocy finansowej mamie.

Oczywiście Pani mamie przysługuje roszczenie o zapłatę czynszu najmu. W tym celu powinna pisemnie wezwać córkę Pani brata do zapłaty czynszu (uregulowanego na rzecz gminy).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Osoby, które wstępują w stosunek najmu po zmarłym najemcy

Czy mogę zostać głównym najemcą mieszkania komunalnego po zmarłym ojczymie. Cztery lata temu zmarła moja mama, która była głównym najemcą przez 30 lat....

Gość najemcy lokalu komunalnego

Brat mojej mamy jest najemcą mieszkania komunalnego (pow. 56 m2, dwa duże pokoje). Ze względu na moje chwilowe zawirowania życiowe zgłosiłam...

Odrzucony wniosek o ponowne zawarcie umowy na wynajem mieszkania komunalnego

Kilka lat temu zostawił mnie mąż w zadłużonym mieszkaniu komunalnym z dwójką dzieci. Wtedy rozwiodłam się, dostałam pracę w Norwegii...

Powrót do zajmowanego mieszkania komunalnego

Mama ma lat 84, posiada mieszkanie komunalne w Krakowie na podstawie umowy najmu. Jest schorowana. Od kilkunastu miesięcy mieszkała u mnie ze względu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »