Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kupno mieszkania pochodzącego z zasobów Agencji Mienia Wojskowego

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-04-29

Jestem emerytem wojskowym. Zdecydowałem się na kupno mieszkania pochodzącego z zasobów Agencji Mienia Wojskowego. Czy słusznie naliczono mi do zapłaty 40% wartości mieszkania? Dlaczego nie 5%, jak było w starej ustawie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Istotnie, wcześniej kwestie wykupu lokali mieszkaniowych przez żołnierzy zawodowych regulowała ustawa z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas ustawa przyznawała żołnierzom bardzo korzystne warunki nabycia takiego lokalu.

Obecnie kwestie te zostały przerzucone do ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego. I zbycie lokali mieszkalnych będących w zasobie Agencji Mienia Wojskowego następuje według reguł opisanych w tej ustawie.

Zgodnie z jej art. 77 prawo do nabycia lokalu mieszkalnego innego niż kwatera i kwatera internatowa przysługuje osobom zajmującym ten lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego ustanowionego w drodze decyzji administracyjnej albo umowy najmu na czas nieoznaczony, zwanym dalej „osobami uprawnionymi do nabycia”. Nadal, w stosunku do tych nieruchomości obowiązują atrakcyjne warunki zakupu. Sprzedaż lokalu mieszkalnego następuje na podstawie dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego wyceny wartości rynkowej lokalu mieszkalnego i wartości prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, w przypadku posiadania przez Agencję takiego prawa do ułamkowej części gruntu przypadającego na ten lokal, z tym że przy wycenie lokalu mieszkalnego nie uwzględnia się wartości ulepszeń dokonanych przez nabywcę.

Od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego dla osoby uprawnionej do nabycia stosuje się pomniejszenia o:

„1) 95% – żołnierzom służby stałej, którzy nabyli prawo do emerytury wojskowej, żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez organ wojskowy lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom wojskowym, osobom uprawnionym do wojskowej renty inwalidzkiej oraz członkom rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem wojskowym lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci,

2) 90% – osobom niewymienionym w pkt 1 – z tym że pomniejszenie nie obejmuje przypadających na lokal mieszkalny nakładów poniesionych przez Agencję w ciągu ostatnich 3 lat przed dniem sprzedaży na modernizację budynku, w którym jest położony sprzedawany lokal mieszkalny.”

W ustawie tej jednak wprowadza się kategorię mienia pozostającego w zasobie Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy:

„Zadania Agencji Mienia Wojskowego w stosunku do:

1) żołnierzy służby stałej, którzy w dniu 31 grudnia 2001 r. pełnili zawodową służbę wojskową w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo pozostawali w dyspozycji tego ministra,

2) emerytów wojskowych i rencistów wojskowych, którzy zostali zwolnieni z zawodowej służby wojskowej z jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

3) członków rodziny osób, o których mowa w pkt 1 i 2, wymienionych w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wspólnie zamieszkujących z żołnierzem służby stałej, emerytem wojskowym lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci,

4) osób innych niż wymienione w pkt 1 i 2, które zajmują lokal mieszkalny znajdujący się w zasobie mieszkaniowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie decyzji o przydziale lub umowy najmu na czas nieoznaczony

– wykonuje państwowa jednostka budżetowa – Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.”

Z dalszych przepisów wynika, że w stosunku do tych nieruchomości stosuje się przepisy o sprzedaży, które wyżej cytowałam. Wynika z tego, że nadal powinien Pan móc nabyć nieruchomość z dużą bonifikatą (art. 88 ust. 1 ustawy). Co więcej, także w przypadku, gdy nieruchomości zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego i będą zbywane emerytom, obowiązuje taka zniżka, w określony sposób ustalona.

Zgodnie z art. 89 ustawy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa dokonuje sprzedaży lokalu mieszkalnego zajmowanego przez emeryta wojskowego lub rencistę wojskowego zwolnionego z zawodowej służby wojskowej z jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub członków jego rodziny uprawnionych do wojskowej renty rodzinnej, udziela tym osobom ulgi lub obniżki w cenie nabycia w wysokości nie niższej niż określona w art. 79. Jeżeli ulgi lub obniżki w cenie nabycia lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1, stosowane przez jednostkę samorządu terytorialnego w innych transakcjach są niższe od pomniejszenia określonego w art. 79, na wniosek jednostki samorządu terytorialnego, Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przekazuje tej jednostce różnicę między stosowaną przez sprzedającego ceną nabycia lokalu mieszkalnego z przypadającym udziałem ułamkowym w gruncie a wartością lokalu mieszkalnego z przypadającym udziałem ułamkowym w gruncie, obliczoną zgodnie z art. 79.

Nie znajduję podstaw do zastosowania innych zniżek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy należy się odprawa mieszkaniowa z Agencji Mienia Wojskowego?

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej z 20-letnią wysługą. W przyszłym roku odchodzę na emeryturę. Nie zajmuję lokalu mieszkalnego...

Wystąpienie do AMW o wypłatę odprawy mieszkaniowej lub świadczenia mieszkaniowego po latach

Przed 10 laty, na własną prośbę odszedłem z zawodowej służby wojskowej w stopniu pułkownika. Obecnie, wraz z rodziną, zajmuję mieszkanie...

Najem mieszkania służbowego po ojcu

Pytanie dotyczy kwestii mieszkania zakładowego. Mojemu ojcu, który był wieloletnim pracownikiem dużej firmy z branży energetycznej (dziś spółka skarbu...

Czy można wykupić mieszkanie po rozwodzie z żołnierzem zawodowym?

Czy można wykupić mieszkanie po rozwodzie z żołnierzem zawodowym?

Kupno mieszkania czy eksmisja – to problem, który mnie aktualnie dotyczy. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jestem po rozwodzie z żołnierzem...

Dofinansowanie na zakup mieszkania dla pracownika Służby Granicznej

Jestem funkcjonariuszką Służby Granicznej. Właśnie zakupiłam mieszkanie. Do tej pory pobierałam równoważnik za brak lokalu mieszkalnego za dwie osoby...

Wykupienie mieszkania przez syna kolejarza

Wykupienie mieszkania przez syna kolejarza

Jestem głównym najemcą mieszkania kolejowego, ale nie jestem pracownikiem PKP. Mój ojciec, który był pracownikiem kolei, zmarł w 1994 roku. Czyli...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »