Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuczciwy najemca garażu

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-11-20

Mam problem z nieuczciwym najemcą garażu. W styczniu podpisałam umowę wynajmu garażu. Przez 5 miesięcy nie wpłynęły żadne pieniądze, a kontakt z najemcą nic nie dał. List polecony, w którym rozwiązywałam umowę został zwrócony z adnotacją „adresat nie odebrał”. Co mogę zrobić, żeby uzyskać dostęp do garażu? Jak odzyskać chociaż część zaległych opłat?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że jeżeli najemca dobrowolnie nie wyda Pani garażu, tj. nie odda kluczy i nie opróżni garażu ze swoich rzeczy jest tak naprawdę tylko jeden sposób w pełni bezpieczny dla Pani i niepodważalny z punktu widzenia obowiązującego prawa – powództwo sądowe.

Wyjaśnię, że na najemcy, z chwilą rozwiązania umowy najmu ciążą obowiązki określone przepisem art. 675 K.c., tj. jest on zobowiązany do zwrotu Pani jako wynajmującemu przedmiotu umowy, przy czym dodatkowo ma obowiązek zwrócić ów przedmiot w stanie niepogorszonym.

Na ten przepis można się powołać w złożonym pozwie. Najpierw powinna jednak Pani wezwać najemcę na piśmie do wydania Pani lokalu wyznaczając jakiś krótki np. 3-dniowy termin (nawet zakładając, że nie odbierze od Pani tego listu).

Jeżeli najemca się nie zastosuje do wezwania, bo nie będzie chciał lub nie odbierze przesyłki będzie Pani mogła wytoczyć powództwo o zwrot garażu do sądu rejonowego.

Niezależnie od powyższego oczywiście może Pani pozwać najemcę o zaległy czynsz.

W momencie gdy uzyska Pani wyrok sądowy nakazujący zwrot Pani garażu, a najemca pomimo wszystko się do niego nie zastosuje będzie Pani mogła skierować wniosek egzekucyjny do komornika i on przymusowo usunie najemcę z garażu.

Usunięcie rzeczy z garażu bez wyroku sądu, czy też zmiana zamka może się wiązać z powództwem najemcy przeciwko Pani o ochronę naruszonego posiadania, które jest skuteczne nawet po wypowiedzeniu umowy najmu. Samodzielnie nie można pozbawić nikogo posiadania.

Natomiast zupełnie niezależnie od tego może Pani kolejnym pozwem pozwać najemcę o zapłatę czynszu najmu za cały okres, za który zalega on z płatnościami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »