Nieuczciwy najemca garażu

• Autor: Katarzyna Siwiec

Mam problem z nieuczciwym najemcą garażu. W styczniu podpisałam umowę wynajmu garażu. Przez 5 miesięcy nie wpłynęły żadne pieniądze, a kontakt z najemcą nic nie dał. List polecony, w którym rozwiązywałam umowę został zwrócony z adnotacją „adresat nie odebrał”. Co mogę zrobić, żeby uzyskać dostęp do garażu? Jak odzyskać chociaż część zaległych opłat?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieuczciwy najemca garażu

Pozew sądowy

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że jeżeli najemca dobrowolnie nie wyda Pani garażu, tj. nie odda kluczy i nie opróżni garażu ze swoich rzeczy jest tak naprawdę tylko jeden sposób w pełni bezpieczny dla Pani i niepodważalny z punktu widzenia obowiązującego prawa – powództwo sądowe.

Wyjaśnię, że na najemcy, z chwilą rozwiązania umowy najmu ciążą obowiązki określone przepisem art. 675 K.c., tj. jest on zobowiązany do zwrotu Pani jako wynajmującemu przedmiotu umowy, przy czym dodatkowo ma obowiązek zwrócić ów przedmiot w stanie niepogorszonym.

Na ten przepis można się powołać w złożonym pozwie. Najpierw powinna jednak Pani wezwać najemcę na piśmie do wydania Pani lokalu wyznaczając jakiś krótki np. 3-dniowy termin (nawet zakładając, że nie odbierze od Pani tego listu).

Jeżeli najemca się nie zastosuje do wezwania, bo nie będzie chciał lub nie odbierze przesyłki będzie Pani mogła wytoczyć powództwo o zwrot garażu do sądu rejonowego.

Niezależnie od powyższego oczywiście może Pani pozwać najemcę o zaległy czynsz.

W momencie gdy uzyska Pani wyrok sądowy nakazujący zwrot Pani garażu, a najemca pomimo wszystko się do niego nie zastosuje będzie Pani mogła skierować wniosek egzekucyjny do komornika i on przymusowo usunie najemcę z garażu.

Usunięcie rzeczy z garażu bez wyroku sądu, czy też zmiana zamka może się wiązać z powództwem najemcy przeciwko Pani o ochronę naruszonego posiadania, które jest skuteczne nawet po wypowiedzeniu umowy najmu. Samodzielnie nie można pozbawić nikogo posiadania.

Natomiast zupełnie niezależnie od tego może Pani kolejnym pozwem pozwać najemcę o zapłatę czynszu najmu za cały okres, za który zalega on z płatnościami.

Zobacz również: Jak obliczyć udział w hali garażowej?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »