Kategoria: Mieszkanie socjalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego mieszkania w baraku

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-08-10

Wyrokiem sądu został mi i moim dzieciom przyznany lokal socjalny. Dziś otrzymałam skierowanie na mieszkanie w baraku. Czy można normalnej rodzinie przyznać barak? Czy mam prawo odmówić? To moje pierwsze skierowanie, co mogę zrobić? Urzędnicy straszą, że jak nie przyjmę tego barku, do zostanę eksmitowana na bruk, bo gmina zapewniła mi lokal.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat

Poruszona przez Panią sprawa jest o tyle trudna, że aby kwestionować przyznany lokal w barakach, należałoby się wcześniej zapoznać ze stanem technicznym zarówno lokalu, jak i baraku.

Kwestie związane z mieszkaniowym zasobem gminy reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2001 r. Nr 71, poz. 733 ze zm.). Ustawa zawiera ogólne wytyczne dotyczące praw i obowiązków lokatorów, warunków przyznawania im lokali mieszkalnych, w tym socjalnych oraz zamiennych. Szczegółowych przepisów należy zaś szukać w uchwałach rady gminy, w której jest Pani zameldowana. W myśl bowiem ww. ustawy (art. 21) rada gminy uchwala:

 • wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy,
 • zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, jeżeli w mieszkaniowym zasobie gminy wydzielono lokale przeznaczone na ten cel.

Zgodnie z przyjętą definicją mieszkania komunalne, nazywane dawniej kwaterunkowymi, to mieszkania należące do gminy. Każda gmina ma ustawowy obowiązek zapewnienia mieszkań osobom i rodzinom o niskich dochodach (art. 4 i 20 ustawy o ochronie praw lokatorów…).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mieszkania komunalne są mieszkaniami o niskim standardzie. Natomiast w kwestii stanu technicznego lokalu i budynku ma Pani prawo żądać od gminy wypełnienia niżej przedstawionych obowiązków, które w zakresie utrzymania lokalu i budynku na niej spoczywają.

Zgodnie z art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów… wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.

Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

 1. utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia,
 2. dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy,
 3. dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:
  napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu, wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Minimalne wymagania, jakie wg prawa powinien spełniać lokal mieszkalny, to standard lokalu socjalnego wg ustawy o ochronie praw lokatorów. Ustawa określa także minimalne wymagania, jakie powinien spełniać lokal socjalny. Powinien on nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Powierzchnia pokoi, przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy, nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa 10 m2, natomiast w mieszkaniach komunalnych metraż minimalny to 6 m2 na osobę, a w przypadku osoby niepełnosprawnej 7 m2. Mieszkanie komunalne musi zawierać podstawowy standard czyli: woda zimna + ciepła, ogrzewanie, kuchenka gazowa lub elektryczna (może być w aneksie kuchennym lub w wydzielonej wnęce) i łazienka. Jeżeli natomiast mieszkania nie można dostosować do potrzeb, można w wydziale lokalowym porozmawiać, czy nie mają czegoś bardziej odpowiedniego. W przypadku braku stosownych lokali urząd może powiedzieć, że nie mają możliwości. Niemniej brak określonego standardu zobowiązuje gminę do uwzględnienia tej okoliczności w stawce czynszu za to mieszkanie. Przepis art. 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego (w skład którego wchodzą mieszkaniowe zasoby gminy) właściciel ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:

 1. położenie budynku,
 2. położenie lokalu budynku,
 3. wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu,
 4. ogólny stan techniczny budynku.

W świetle przywołanego przepisu nie może budzić wątpliwości, że ustawodawca nakłada na właściciela takich lokali obowiązek zróżnicowania stawek czynszu w zależności od czynników określonych ustawowo. Ustalanie wysokości stawek czynszu powinno przy tym uwzględniać wszystkie wymienione czynniki. Są to elementy obowiązkowe, gdyż zostały poprzedzone słowami „w szczególności”. Zatem ustawodawca wskazał je jako bezwzględnie obowiązujące. Taka interpretacja art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów… jest przyjęta w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2010 r. w sprawie I OSK 410/10, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie II SA/Sz 840/09; publ.: legalis.pl).

A zatem takie czynniki jak:

a) lokal nie posiada kuchni lub łazienki, dostępu do przewodu kominowego,

b) lokal nie posiada bieżącej wody lub kanalizacji
są czynnikami, które powinny zostać bezwzględnie uwzględnione w stawce czynszu zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie praw lokatorów… „wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stan” ujętej w stosownej uchwale gminy, z którą powinna Pani koniecznie się zapoznać. Jak bowiem wynika z literalnego brzmienia przepisu, ustawodawca nakazuje uwzględnić:

 • nie tylko wyposażenie (w urządzenia techniczne i instalacje) lokalu, ale także całego budynku;
 • nie tylko sam fakt istnienia takiego wyposażenia, ale również ich stan (który dotyczy zarówno lokalu, jak i całego budynku).

Mieszkanie, za które Pani płaci, musi mieć określony standard, zatem każde jego obniżenie, czy to przez źle działającą wentylację, czy kanalizację, obniża jakość usługi wykonywanej na Pani rzecz przez gminę, co w rezultacie upoważnia Panią do żądania obniżenia czynszu.

Niekiedy gminy w swoich uchwałach w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy definiują pojęcie obniżonego standardu. Przez obniżony standard lokalu rozumie się z reguły lokal niewyposażony w co najmniej dwa z niżej wymienionych elementów: centralne ogrzewanie, samodzielną łazienkę, gaz sieciowy, WC. Należałoby sprawdzić, czy Pani lokal nie mieści się w pojęciu obniżonego standardu.

Reasumując – oczywiście może Pani domagać się spełnienia elementów standardowego wyposażenia mieszkania komunalnego, ale może się zdarzyć, że gmina po prostu nie dysponuje innymi lokalami, zatem pozostając wciąż na liście oczekujących, może Pani domagać się zamiany na inny lokal. Może Pani też dokonać sama wymiany, czy też doposażenia koniecznych elementów, ubiegając się jednocześnie o stosowne pomniejszenie stawki czynszu w związku z przeprowadzonym remontem. Ostatecznie zaś, gdyby Pani nie była skłonna zmieniać zastanego stanu rzeczy, powinna Pani zapoznać się z uchwałą gminy w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy na swoim terenie i walczyć o obniżenie stawki czynszu z uwagi na stan lokalu, o ile ten fakt nie został uwzględniony w należności za lokal, który Pani opłaca.

Jak wskazuje przepis art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie lokatorów… w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Z kolei stosownie do przepisu ust. 6 art. 14 ustawy – orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Jak z powyższych przepisów wynika, eksmisja jest wstrzymana do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, a nie do czasu zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Jeżeli gmina przedstawiła Pani ofertę zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego (a za taką ofertę należy uznać skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego), a Pani takiej oferty nie przyjmie (nie podpisze Pani tej umowy w terminie wskazanym w skierowaniu), to wówczas wyrok eksmisyjny będzie mógł być wykonany ponieważ nieuzasadniona odmowa zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, który spełnia wymogi określone przepisami prawa, powoduje bezpowrotne wygaśnięcie uprawnienia do lokalu socjalnego.

Tak jak pisałam, warunki, jakie powinien spełniać lokal socjalny określone są w art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie lokatorów. Pani ewentualna odmowa może zatem dotyczyć naruszenia tego artykułu poprzez niespełnienie opisanych w nim warunków lokalu socjalnego.

W razie odmowy przyjęcia oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego nie będą Państwo eksmitowani na bruk.

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego – wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma wykonanie czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Stosownie do § 6 art. 1046 K.p.c. tymczasowe pomieszczenie powinno:

 1. nadawać się do zamieszkania,
 2. zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę,
 3. znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

Natomiast stosownie do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie, tymczasowe pomieszczenie powinno:

 1. posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem,
 2. posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne,
 3. posiadać możliwość ogrzewania,
 4. posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,
 5. zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Pomieszczenie tymczasowe może mieć o wiele gorsze warunki zamieszkiwania niż lokal socjalny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyposażenie mieszkania socjalnego - brak gazu

Mam przydział na mieszkanie socjalne z tytułu eksmisji. W umowie jest napisane, że w wyposażeniu mieszkania jest gaz, ale faktycznie go tam nie ma. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jest ciepła i zimna woda ,ale nie ma praktycznie gdzie się umyć. Jest tylko mała umywalka. Dodam, że jestem niepełnosprawny (2 grupa inwalidzka).

Podpisanie przydziału mieszkania przez matkę przyszłego lokatora

Mój brat stracił mieszkanie z powodu długów. Później przebywał w zakładzie karnym i gmina przydzieliła mu lokal socjalny. Matka podpisała zgodę na przydział tego mieszkania, choć to tylko pokój ze zlewem w podłych warunkach. Czy gmina mogła wziąć jako zobowiązujący podpis matki przyszłego lokatora? Czy mogę jakoś pomóc schorowanemu obecnie bratu?

Czy mogę przekazać mieszkanie socjalne ojcu?

Jestem najemcą mieszkania socjalnego. Umowa jest przedłużana co 2 lata. Teraz w tym mieszkaniu mieszkam z dziećmi, mężem oraz ojcem, który nie ma meldunku. Czy mogę przekazać mieszkanie ojcu?

Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Mam nakaz eksmisji z domu byłego męża. Zgodnie z wyrokiem sądu otrzymałam prawo do lokalu socjalnego. Dostałam wczoraj informację, że taki lokal mi przyznano, ale w całym bloku są pluskwy. Czy mogę odmówić przyjęcia lokalu socjalnego i prosić o inny?

Wymeldowanie z lokalu socjalnego bez wiedzy

Mieszkałam z matką i ojczymem w mieszkaniu socjalnym, matka zmarła. Ojczym zdał mieszkanie bez mojej wiedzy, mimo że byłam tam zameldowana. Teraz zostałam bez dachu nad głową, zapewne wymeldowano mnie z tego lokalu socjalnego. Czy mogę się starać o to mieszkanie?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »