Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sfinansowanie wykupu mieszkania komunalnego z bonifikatą w zamian za darowiznę

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2019-03-11

Od kilkunastu lat mieszkam wraz z żoną i córką w mieszkaniu komunalnym, gdzie zameldowani są również moi teściowie. Teściowa jest głównym najemcą mieszkania. Uchwała Prezydenta Miasta przewiduje, że wykorzystanie bonifikaty przy wykupie takiego mieszkania jest możliwe jeszcze przez 3 tygodnie. Wniosek o wykup z bonifikatą może złożyć teściowa. Niestety ona nie posiada środków na ten cel, a na dodatek ma obciążenia komornicze. Ja dysponuję środkami, żeby to mieszkanie wykupić. Chciałbym sfinansować wykup przez teściową, a następnie ona darowałaby je naszej córce. Nie chciałbym jednak spłacać jej długów. Teściowa zgadza się na darowiznę na rzecz swojej 18-letniej wnuczki. Mieszkanie nie jest zadłużone. Czy w przedstawionej sytuacji możliwy jest wykup i darowizna?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Prawna dopuszczalność zaprezentowanego przez Pana wariantu kolejnych czynności prawnych nie budzi wątpliwości – jeżeli zostanie zachowana forma aktu notarialnego. Forma aktu notarialnego jest wymagana w obrocie prawnym nieruchomościami (w tym przy zbywaniu nieruchomości lokalowych lub przy ustanawianiu nieruchomości lokalowych) – art. 158 Kodeksu cywilnego (K.c.); chodzi o wymóg formy prawnej pod rygorem nieważności (art. 73 K.c.).

Sama prawna dopuszczalność to nie wszystko. Określone (i to ważne) zagadnienia – zarówno prawne, jak i ekonomiczne – wymagają rozważenia; szczególnie w przypadku chęci skorzystania z „drogi na skróty”; taka (dość częsta) skłonność może być niekiedy zasadna, ale trzeba brać pod uwagę ryzyko. Przeanalizowanie aspektów prawnych powinno ułatwić podjęcie stosownych decyzji – być może ryzykownych.

Prezydent miasta (podobnie do burmistrza i prezydenta) to jednoosobowy organ władzy publicznej; organ jednostki samorządu terytorialnego rangi gminnej (niektóre ważne miasta mają ponadto status powiatu). Uchwały są podejmowane wyłącznie przez organa kolegialne, więc wykluczone jest podejmowanie uchwał przez organa jednoosobowe. Pan prawdopodobnie miał na uwadze uchwałę rady miasta, będącego właścicielem mieszkania, którego najemcą jest Pańska teściowa. Uchwały rad gmin doprecyzowują zagadnienia związane z najmem lokali komunalnych; tego wymaga się w ustawach – w tym w ustawie o ochronie praw lokatorów…, której sporo przepisów odnosi się do umowy najmu (którą uregulowano głównie w art. 659 i następnych K.c.). Uchwały rad gmin regulują także część praktycznie istotnych zagadnień z zakresu zbywania lokali komunalnych (w tym mieszkań) – te uchwały są uzupełnieniem i doprecyzowaniem niektórych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, w której uregulowano zagadnienia kupowania mieszkań komunalnych przez ich najemców (chodzi między innymi o artykuły: 34, 67, 68, 69).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Określenie „główny najemca” (choć niekiedy używane także przez prawników) jest sformułowaniem potocznym. Albo jest się najemcą (jednym ze współnajemców) – albo nie jest się najemcą (można mieszkać wspólnie z najemcą, nie mając statusu najemcy). Proponuję sprawdzić (prawdopodobnie w uchwale Rady Miasta) warunki sprzedaży mieszkań komunalnych (w tym wysokość bonifikat w związku z czasem przysługiwania najmu); uchwały rad gmin są publikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a ponadto sporo z nich zamieszcza się na gminnych stronach internetowych (nie tylko w Biuletynie Informacji Publicznej). Być może udałoby się doprowadzić do tego, by także ktoś poza Pańską teściową (ktoś z domowników) stał się najemcą tegoż mieszkania – byłoby np. dwoje albo troje współnajemców. Gdyby jednym z najemców stała się Pańska córka, to być może udałoby się doprowadzić do kupienia mieszkania przez nią od gminy; w takim stanie rzeczy bezprzedmiotowe stałoby się nabycie mieszkania przez wnuczkę od swej babci, ale przydałoby się wykazanie, w jaki sposób (np. na podstawie umowy darowizny albo umowy pożyczki) Pańska córka uzyskała pieniądze potrzebne do kupienia mieszkania. Sama zmiana najemców (np. z Pańskiej teściowej na jej córkę lub wnuczkę) prawdopodobnie skutkowałaby przysługiwaniem znacznie niższej (o ile jakiejkolwiek) bonifikaty. Być może kupienie mieszkania przez jednego ze współnajemców (gdyby udało się wprowadzić stosowną zmianę w dotychczasowym stosunku najmu) lub kupienie mieszkania przez współnajemców (być może z wyraźnie mniejszościowymi udziałami Pańskiej teściowej we współwłasności mieszkania) pozwalałoby skorzystać z bonifikaty, aktualnie przysługującej Pańskiej teściowej (jako najemcy). To trzeba bardzo dokładnie sprawdzić.

Przyjmijmy hipotetycznie, że doszłoby do wariantu przez Pana wcześniej zarysowanego; jedną z cech hipotez jest to, że wymagają sprawdzenia.

Skoro najemczyni mieszkania jest poważnie zadłużona, to prawdopodobnie potrzebuje pozyskać pieniądze na zakup mieszkania komunalnego. Należałoby (chociażby z uwagi na możliwe „zainteresowanie” Krajowej Administracji Skarbowej) wykazać, w jaki sposób zadłużoną najemczynię było stać na zakup mieszkania (nawet za cenę pomniejszoną o znaczną bonifikatę); dochody z nieujawnionych źródeł nadal mogą wiązać się z problemami – choć dawna (bardzo wysoka stawka podatkowa w takich sytuacjach) przestała obowiązywać. Przydałoby się zawarcie umowy, na podstawie której Pańska teściowa pozyskałaby pieniądze. Umowa darowizny (art. 888 i następne K.c.) skutkuje przeniesieniem własności (art. 155 K.c. w związku z art. 140 K.c.) z darczyńcy na obdarowanego; podobnie, własność rzeczy pożyczonej (np. pieniędzy) jest przenoszona z pożyczkodawcy na pożyczkobiorcę – to jedna z cech umowy pożyczki (art. 720 i następne K.c.). Nie można więc wykluczyć nawet egzekucji z pieniędzy darowanych lub pożyczonych najemczyni przed zakupem mieszkania.

Gdyby Pańska teściowa stała się właścicielką tegoż mieszkania, to mogłaby – jako dłużnik – odpowiadać także tym mieszkaniem za swe długi; dłużnicy odpowiadają całym swym majątkiem za długi (nieliczne są wyjątki, w tym wyłączenia spod egzekucji). Państwo zapewne są tego świadomi – z tym może być związane zbycie mieszkania przez babcię (już jako właścicielkę mieszkania) na rzecz swej wnuczki; Pańskie słowa wskazują na rozważanie zawarcia umowy darowizny (art. 888 i następne K.c.).

Przyjmijmy, że doszłoby do darowania mieszkania przez babcię wnuczce.

Wartość rzeczy darowanych (zwłaszcza cennych) powinna być uwzględniana przy obliczaniu „substratu zachowku” (art. 993 i następne K.c.) – to jest wartości majątkowej bardzo istotnej przy ustalaniu (niekiedy na drodze sądowej) przysługiwania uprawnienia do uzyskania zachowku (art. 991 i następne K.c.). Pańska córka mogłaby być w przyszłości (jako obdarowana) zobowiązana do wypłacenia zachowku; takie ryzyko mogłoby wystąpić zwłaszcza wtedy, jeżeli Pańska teściowa ma także inne dzieci (poza Pańską żoną). Spory o zachowek w związku z tak zwanym wykupieniem mieszkania (komunalnego lub zakładowego) są dość częste – w przypadku sytuacji trudnych dowodowo niekiedy chodzi o długie (i często także kosztowne) postępowanie sądowe, któremu (a zwłaszcza wynikowi którego) może towarzyszyć krzywda lub poczucie krzywdy. Niekiedy obdarowany rzeczywiście (a nie tylko „teoretycznie”) ma obowiązek wspierać znajdującego się w potrzebie darczyńcę (art. 897 K.c.). Niewywiązanie się z tego obowiązku to jedna z okoliczności mogących uzasadniać odwołanie darowizny (art. 898 i następne K.c.).

Z dokonywaniem darowizn (nie tylko w gronie rodzinnym) wiąże się często ustanawianie służebności osobistych (art. 296 i następne K.c.) – służebność ustanawia nabywca (jako nowy właściciel nieruchomości) na rzecz innej osoby (często na rzecz darczyńcy lub osoby dla niego bliskiej). W przypadku mieszkań lub domów (tak zwanych jednorodzinnych) z reguły dochodzi do ustanowienia służebności mieszkania (art. 301 K.c., art. 302 K.c.) – niekiedy nie używa się tej nazwy, ale charakterystyka ustanowionej służebności osobistej wskazuje na służebności mieszkania. Dla ustanowienia służebności prawnie wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego (art. 245 K.c. w związku z art. 158 K.c.). Dobrze jest zawnioskować o ujawnienie służebności w księdze wieczystej (prowadzonej dla danej nieruchomości lub dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu); dość często w księgach wieczystych pomija się służebności – niekiedy wiążą się z tym problemy lub spory. Być może warto byłoby rozważyć ustanowienie przez obdarowaną służebności mieszkania na rzecz darczyńcy (to jest Pańskiej teściowej), a może także na Państwa rzec.

Darowizna w bliskim gronie rodzinnym (to jest w ramach pierwszej grupy podatkowej) może zostać objęta zwolnieniem podatkowym na podstawie artykułu 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn; podobnie sytuacja przedstawia się z dziedziczeniem. Możliwość skorzystania z tego zwolnienia podatkowego jest uwarunkowana terminowym skierowaniem zgłoszenia podatkowego do organu Krajowej Administracji Skarbowej; także w innych sytuacjach należy wywiązywać się z obowiązku zgłoszenia istotnych okoliczności.

Rozważmy teraz ewentualność darowizny w kontekście ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W jej artykule 4 punkt 13 następująco określono osobę bliską: „należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu”; to określenie może się przydać dla uniknięcia zwrotu bonifikaty przez babcię, gdyby zbyła mieszkanie (np. darując je) – oczywiście, w przypadku zbycia na rzecz osoby bliskiej (np. wnuczki). Jednak obowiązek zwrotu bonifikaty może spoczywać na obdarowanym (w przypadku zbycia przez niego lokalu przed upływem terminu ustawowego) – proszę dokładnie zestawić sytuację z art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zadłużenie Pańskie teściowej mogłoby skutkować wytoczeniem powództwa z zakresu ochrony pokrzywdzonego wierzyciela; chodzi o „skargę Pauliańską” (łacińskie actio Pauliana) – uregulowaną w artykułach od 527 do 534 K.c. Proszę zwrócić uwagę na treść artykułu 534 K.c.: „Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.”.

Ryzyko (dla stron czynności prawnej, której dotyczy „skarga Pauliańska”) zwiększa się w przypadku czynności prawnej nieodpłatnej (a nieodpłatność to charakterystyczna cecha umowy darowizny) oraz umowy między osobami będącymi w bliskim stosunku; darowizna na rzecz wnuczki mieszkającej z babcią (darczyńcą) znacznie zwiększałaby ryzyko – nie tylko wytoczenia takiego powództwa, ale także przegrania procesu cywilnego przez strony umowy. Artykuł 527 K.c. stanowi:

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.”

Jak widać, sama prawna dopuszczalność dokonania określonych czynności prawnych (z zakresu prawa cywilnego) to nie wszystko. Zarysowana przez Pana hipoteza wiązać się może ze sporym ryzykiem. Wybór należy do Państwa – to Państwo będą ponosili jego konsekwencje. Być może (zwłaszcza w kontekście poważnego zadłużenia Pańskiej teściowej) rozsądnie byłoby doprowadzić do kupienia mieszkania przez kogoś z domowników (zwłaszcza w przypadku znacznej bonifikaty) oraz rozważyć zawnioskowanie przez Pańską teściową o ogłoszenie przez sąd „upadłości konsumenckiej” wobec niej?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą a zakup nowego

Kupiłam mieszkanie od gminy we wrześniu 2016 r. z bonifikatą 90%. Jutro zamierzam je sprzedać to mieszkanie i kupić nowe, droższe (większe) od dewelopera. Całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży wpłacę na zakup nowego i będę musiała jeszcze „dobrać” kredyt, bo mi nie starczy. Czy mogę sprzedać mieszkanie bez obaw, że gmina zażąda zwrotu bonifikaty? Jak będzie z podatkiem dochodowym: jeśli całą kwotę przeznaczę na zakup nowego mieszkania, czy nie zapłacę podatku? Jutro podpisuję z kupującym akt notarialny sprzedaż, a w przyszłym tygodniu chcę spisać umowę kupna z deweloperem, wniosek o kredyt został złożony. W nowym mieszkaniu, tak jak w obecnym, będę mieszkać z rodziną.

Przepisanie umowy najmu mieszkania komunalnego na synową

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym wraz z 80-letnią teściową, która jest w umowie najemcą tego mieszkania. Mieszka ze mną również mój dorosły syn, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce i wymaga pomocy osób trzecich. Porusza się na wózku inwalidzkim. Nasze dochody to renta rodzinna + renta socjalna w wysokości 2190, teściowa ma emeryturę 1200 zł. Mój mąż zmarł 2 lata temu. Czy jako synowa mogę przepisać stosunek najmu na siebie na miejsce teściowej? Mieszkam tam stale od 1987 r.

Co teraz zrobić, aby zostać najemcą lokalu po ojcu?

Mieszkałam w lokalu komunalnym z rodzicami do 25 roku życia, wtedy właśnie rodzice się rozwiedli, a ja wzięłam ślub i z moim mężem zaczęliśmy wynajmować mieszkanie. Tak więc od kilku lat tam nie mieszkam, ale jestem w dalszym ciągu zameldowana wraz z dwójką moich dzieci. Tato był najemcą mieszkania. Od trzech lat poważnie chorował, niestety zmarł tydzień temu – do końca się nim opiekowałam. W tym mieszkaniu mieszkała z nim kobieta bez ślubu. Co muszę teraz zrobić, aby zostać najemcą tego lokalu po ojcu?

Oświadczenie o braku roszczeń do mieszkania

Dwa lata temu rozwiodłem się. Mieszkałem z żoną w mieszkaniu komunalnym, którego jestem głównym najemcą. Była żona nigdy nie była w tym mieszkaniu zameldowana. Teraz przy zamianie mieszkania administracja odmawia, gdyż chce od byłej żony oświadczenia o braku roszczeń do tego mieszkania komunalnego. Czy to możliwe? Jak to wygląda w świetle prawa?

Wykup mieszkania komunalnego od gminy a dług głównego najemcy

Chciałabym wykupić mieszkanie komunalne od gminy, za które płacę od 30 lat i jestem tam zameldowana wraz ojcem i córką. Ojciec ma dług ok. 40 tys. zł, a to on jest głównym najemnicą. Od pół roku ojciec pobiera rentę rodzinną po śmierci mamy w wysokości najniższej krajowej. Miesiąc temu otrzymał pismo o zajęciu komorniczym swojego świadczenia. Jak mogę wykupić mieszkanie, aby nie zostać obciążona nieswoim długiem? Po wykupie tata chce przekazać mi to mieszkanie. Proszę o poradę!

Mieszkanie komunalne - czy decyzję można przepisać na wnuka?

Mieszkam wraz z mamą i babcią w mieszkaniu komunalnym od urodzenia, czyli od 32 lat. Babcia wraz z matką oraz dziadkiem są wpisani na decyzji o mieszkaniu komunalnym od 1962 r. Dziadek zmarł trzy lata temu (decyzja nie została przepisana). Chcielibyśmy wykupić to mieszkanie. Jakie dokumenty są potrzebne do przepisania decyzji po śmierci dziadka oraz jakie mam szanse, aby zostać dopisanym do nowej decyzji o mieszkaniu?

Problemy z Administracją Domów Miejskich (ADM)

Moja siostra posiada od 15 lat mieszkanie z ADM. Dwa miesiące temu wzięła kredyt hipoteczny na siebie (dla mnie) w innym mieście. Czy teraz może mieć problemy z ADM?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »