Zniesienie współwłasności nieruchomości - co warto wiedzieć?

• Data: 2023-10-30 • Autor: Artykuł Partnera

Choć współwłasność nieruchomości ma wiele zalet, to jednak w niektórych przypadkach może być problemem np. gdy jeden ze współwłaścicieli chce sprzedać nieruchomość. Co robić w takiej sytuacji i czy da się sprzedać nieruchomość bez zgody współwłaściciela mieszkania?
Zniesienie współwłasności nieruchomości - co warto wiedzieć?

Kwestię sprzedaży mieszkania trzeba uzgodnić ze współwłaścicielem, a w przypadku gdy nie zgadza się on na sprzedaż, warto poznać powody takiej decyzji i spróbować znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Może być tak, że mieszkanie ma własność sentymentalną, gdyż jest w rodzinie współwłaściciela od kilku pokoleń, albo współwłaściciel np. zamieszkuje nieruchomość i nie ma gdzie się przeprowadzić. Współwłaścicielowi, który nie zgadza się na sprzedaż nieruchomości warto przedstawić korzyści takiej sprzedaży. Sprzedając nieruchomość wspólnie na wolnym rynku, uda się uzyskać najlepszą cenę, dodatkowo współwłaściciel nie poniesie dodatkowych kosztów, takich jak koszty sądowe w sytuacji, gdyby doszło do ubiegania się przez jednego z właścicieli mieszkania o zniesienie współwłasności czy sądowego nakazu zniesienia współwłasności. W sprzedaży takiej nieruchomości pomoże grb-nieruchomosci.pl. Choć sprzedaż nieruchomości bez zgody drugiego właściciela nie jest możliwa to warto jednak pamiętać, że jeśli współwłasność nieruchomości jest wyrażona w częściach ułamkowych, to współwłaściciel może swobodnie, bez zgody drugiego współwłaściciela, sprzedać swoje udziały.

Jak znieść współwłasność mieszkania?

Jeśli zależy nam na sprzedaży nieruchomości, a współwłaściciel nie wyraża na to zgody to jedynym rozwiązaniem będzie wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności. Oznacza to, że własność nieruchomości przestanie przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Współwłasność może być zniesiona w każdym czasie i może się o nią ubiegać każdy ze współwłaścicieli. Dodatkowo roszczenie to nie ulega przedawnieniu. Zniesienie współwłasności następuje przez postanowienie sądu wydane w trybie nieprocesowym. Aby ubiegać się o zniesieniu współwłasności trzeba złożyć wniosek do sądu, we wniosku warto wskazać proponowany sposób zniesienia współwłasności czy podziału nieruchomości. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy jednak do sądu, który weźmie pod uwagę nie tylko samą współwłasność, ale też nakłady poczynione na nieruchomość np. koszty remontów. Jeśli nie chcemy znosić współwłasności na drodze sądowej, to można to zrobić u notariusza, ale wówczas muszą się na to zgodzić wszyscy współwłaściciele.

Jakie są sposoby zniesienia współwłasności?

Współwłasność nieruchomości można znieść na 3 sposoby. Pierwszy i najczęściej spotykany sposób to sprzedaż całej nieruchomości i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży między wszystkich współwłaścicieli. Druga możliwość to przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli. Współwłasność może też być zniesiona poprzez podział fizyczny rzeczy. Taki podział musi być jednak możliwy, więc w przypadku nieruchomości konieczny byłby podział budynku przez ustanowienie odrębnej własności lokali. Jeśli po zniesieniu współwłasności nieruchomość chcemy sprzedać, to warto pamiętać o tym, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości, nawet jedynie jej części lub udziału, podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, jeżeli dokonano jej przed upływem 5 lat od nabycia. Jako czas nabycia nieruchomości liczy się jednak data pierwotnego nabycia, nie zniesienia współwłasności, chyba że w wyniku zniesienia współwłasności podatnik otrzymał nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »