Najczęstsze błędy podczas rozliczania podatków i jak ich uniknąć w 2024

• Data: 2023-12-15 • Autor: Artykuł Partnera

Zeznania podatkowe za 2023 rok muszą być złożone do 30 kwietnia 2024. W złożonej deklaracji PIT mogą zdarzać się błędy, które zweryfikuje urząd skarbowy. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto sprawdzić najpierw samodzielnie, czy w rocznym zeznaniu podatkowym nie ma pomyłki i ewentualnie złożyć korektę deklaracji. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze błędy w deklaracji podatkowej i jak można ich uniknąć. Zapraszamy do lektury!

Najczęstsze błędy podczas rozliczania podatków i jak ich uniknąć w 2024

Najczęstsze błędy w deklaracji podatkowej

Błędy, które najczęściej są popełniane przez podatników, to błędy matematyczne czy rachunkowe w obliczeniach na deklaracji PIT. Błędy księgowe wynikają zazwyczaj z faktu, że podstawa obliczenia podatku oraz kwota należnego podatku nie są zaokrąglone lub są zaokrąglone nieprawidłowo. Podobnie, jeżeli podatnik przepisze z PIT-11 błędną kwotę lub wpisze ją w niewłaściwe pole, to kwota podatku dochodowego zostanie błędnie wykazana, a to może skutkować odpowiedzialnością karną. Obliczenia najlepiej wykonać kilkukrotnie lub z pomocą programów online do rozliczania PIT. Korzystając z programu dostępnego na www.podatnik.info, wyeliminujesz błędy księgowe, ponieważ będziesz wprowadzał jedynie pola swojego PIT-11, PIT-8C lub dane dotyczące innych przychodów. Program sam wykona obliczenia i przeniesie je do odpowiednich okienek. Program we właściwy sposób zaokrągla zadeklarowane kwoty i oblicza podatek. Jak poprawnie rozliczyć PIT 37? Naszym zdaniem najlepiej zrobić to z użyciem programu do PIT.

Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Podatnicy korzystający z ulg podatkowych dla młodych ludzi do 26. roku życia, którzy korzystają jednocześnie z ulgi prorodzinnej przy jednym dziecku lub składają zeznanie jako samotnie wychowujący rodzic. W obydwu przypadkach kwoty zwolnione z opodatkowania u osoby młodej są traktowane jako przychód, który bierze się pod uwagę przy preferencjach podatkowych lub ulgach rodziców. 

Kolejny błąd - gdy deklaracja nie będzie podpisana, będzie potraktowana jako błąd formalny wymagający uzupełnienia - ustawodawca uznaje za "deklaracje" podatkowe składane przez podatników nawet wtedy, gdy mają braki formalne. Pamiętaj: zawsze podpisuj swoje zeznanie podatkowe. Należy pamiętać o złożeniu podpisu, gdyż deklaracja podatkowa złożona bez podpisu nie ma odpowiedniej mocy prawnej.

Podatnicy nie zawsze również pamiętają o zaznaczeniu krzyżykiem w odpowiedniej rubryce celu złożenia zeznania przed złożeniem zeznania PIT. Osoby składające w danym roku podatkowym PIT po raz pierwszy, muszą zaznaczyć okienko "złożenie zeznania". Z kolei podatnicy, którzy w złożonej przez siebie deklaracji zauważyli błędy, powinni skorygować deklarację i zaznaczyć kwadrat opisany jako korekta zeznania.

Kara za źle rozliczony PIT

Jeżeli deklaracja podatkowa została błędnie złożona, to w takim przypadku podatnik odpowiada za złożenie korekty zeznania podatkowego. 
Podatnik musi samodzielnie sprawdzić prawidłowość danych wprowadzonych w zeznaniu i w przypadku ich zaniżenia musi zwiększyć kwoty zadeklarowane w rozliczeniu rocznym. Podatnik odpowiada za poprawność wprowadzonych danych niezależnie od tego, czy jest to deklaracja automatycznie przygotowana w usłudze e-PIT, czy samodzielnie.

Program do rozliczenia PIT znajdziesz tutaj


Błędy w PIT-11, których nie trzeba korygować

PIT-11 stanowi sprawozdanie z obowiązkowego zapłacenia podatków wobec konkretnego podatnika. Przeważnie jest nim pracownik albo zleceniobiorca, stąd nie można korygować w PIT-11 błędów popełnionych w roku podatkowym przez płatnika co do kwot zaliczek na podatek dochodowy. Chodzi tu bowiem o kwoty zaliczek wpłaconych do urzędu skarbowego, a nie zaliczek należnych. 


Pracodawca źle naliczył podatek - co zrobić?

Pracodawcy popełniają błędy zarówno przy obliczaniu i pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy, jak i podczas obliczania PIT-11 dla pracownika. Warto zatem zweryfikować, czy dane w informacji PIT-11 są prawidłowe. Jeśli błędy zostaną zauważone przez pracodawcę, powinien skorygować PIT i przesłać ponownie już właściwy. Jeśli jednak błędy zauważy dopiero urzędnik, warto wówczas zwrócić się do pracodawcy z prośbą o korektę. Wówczas powinien on stworzyć korektę deklaracji i przesłać ją ponownie. Pracodawca ma również możliwość dopłacenia zaliczek na podatek i składek ZUS.

Dowiedz się więcej o składaniu PIT: https://www.podatnik.info/

Podsumowanie

Podsumowując, każdy błąd zeznania podatkowego powinien zostać niezwłocznie skorygowany. Przepisy nie różnicują błędów na mniej lub bardziej istotne. Kwota zaliczki na podatek dochodowy wykazana w rocznej deklaracji podatkowej musi być taka sama jak kwota, która została przekazana do urzędu skarbowego za dany rok podatkowy. 




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »