Indywidualne porady prawne
Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-02-16 • Aktualizacja: 2022-06-05
Mam problem z agresywnym dorosłym synem. Syn jest alkoholikiem, nie pracuje, nie dokłada się do utrzymania domu, a na dodatek znęca się psychicznie nad członkami rodziny (ma niebieską kartę). Czy mogę go eksmitować z mieszkania?
Co do kwestii eksmisji alkoholika z mieszkania, to podstawę do takiego żądania daje art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:
„1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.
2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.”
W tym celu musi Pani złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego, wydział cywilny, sądu właściwego ze względu na Państwa zamieszkiwanie.
W pozwie musi Pani wykazać, iż zamieszkiwanie z osobą X jest nie tylko niewygodne, ale przekracza wszelkie normalnie przyjęte granice przyzwoitości, z uwagi na jego uzależnienie od alkoholu. Musi Pani argumentować, iż zamieszkiwanie przez Pana X pozbawia Panią i innych współlokatorów prawa swobodnego korzystania z lokalu, podejmowania decyzji co do losu mieszkania (remonty), przyjmowania gości. Musi Pani także wykazać, iż Pan X awanturuje się, krzyczy, odgraża się mieszkańcom, używa wulgarnych i obraźliwych snów, zastrasza, szantażuje, wszczyna kłótnie, jest agresywny, co powoduje, iż boi się Pani z nim mieszkać, lękając się o swoje bezpieczeństwo oraz innych osób bliskich.
Jeżeli uda się to Pani wykazać (powołując świadków, przedstawiając nagrania rozmów, np. kamerą, telefonem, przedkładając zaświadczenie z Miejskiej Komisji oraz notatki z interwencji policji, powołując na świadka dzielnicowego) to sąd orzeknie o eksmisji.
Orzeczenie eksmisji możliwe jest również na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z ustawą, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.
Również i tutaj sąd rozpoznaje sprawę w trybie nieprocesowym. Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności. Tutaj wyjątkowo sąd nie bada komu przysługuje do tego mieszkania prawo własności, prawo najmu czy inny tytuł prawny do lokalu.
Zobacz również: Czy rodzice mogą wyrzucić pełnoletnie dziecko z domu?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):