Bezprawne korzystanie z cudzego adresu w działalnosci gospodarczej

• Autor: Mateusz Rzeszowski

Samoistny posiadacz (według KW i planu domu) lokalu mieszkalnego nr 1, gdzie czasem przebywa, ale którym włada w całości, jest w złej wierze. Zarejestrował 8 lat temu własną firmę pod innym numerem lokalu, a mianowicie nr 2. Twierdzi, iż firma jest zarejestrowana pod nr 2. Praktycznie istnieje tylko zarejestrowanie firmy i adres służy tylko jako skrzynka pocztowa. Pocztę odbiera jednak za umowa z listonoszem w lokalu nr 1. Ani do lokalu nr 1, ani do lokalu nr 2 ów posiadacz nie posiadał nigdy przedtem żadnego tytułu prawnego ani nie posiada go obecnie. Faktyczni właściciele tych lokali to różne osoby. Jasne jest, że to właściciel lokalu nr 1 ma prawo lub powinien wystąpić z pozwem o oddanie lokalu, ale jakie prawo posiada praktycznie właściciel lokalu nr 4? Czy może również dochodzić wynagrodzenia za bezumowne i bezprawne korzystanie z lokalu (adresu), chociaż w żadnym z tych lokali praktycznie nie ma żadnej działalności gospodarczej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bezprawne korzystanie z cudzego adresu w działalnosci gospodarczej

Roszczenie oddania lokalu

Zarejestrowanie firmy pod danym adresem należy odróżnić od władania danym lokalem czy korzystania z niego, w związku z czym nie jest zasadne wystąpienie z roszczeniem oddania lokalu. Można natomiast podjąć kroki w celu wyrejestrowania działalności gospodarczej spod tego adresu. Zakładam, że przedsiębiorca prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (nie spółki handlowej), zgodnie więc z art. 16 a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

Swoboda działalności gospodarczej

2a. Jeżeli mimo wezwania, o którym mowa w ust. 1a, przedsiębiorca nie przedstawi tytułu prawnego do nieruchomości, o którym mowa w art. 16a ust. 1, lub nie dokona zmiany swojego wpisu w zakresie adresu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 5, minister właściwy do spraw gospodarki wykreśla, w drodze decyzji administracyjnej, przedsiębiorcę z CEIDG.
2b. Na wniosek osoby, której dane adresowe zostały dopisane do CEIDG bez posiadania przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do nieruchomości, której adres dotyczy, po dokonaniu wykreślenia, o którym mowa w ust. 2a, lub po dokonaniu zmiany, o której mowa w ust. 1a, dane te nie są publikowane w CEIDG”.
Ponadto może Pan jednocześnie zawnioskować, żeby Pana adres został usunięty z CEIDG, w oparciu o ust. 2b cytowanego przepisu, tak żeby nie był widoczny nawet w wykreślonym wpisie.
Odnosząc się do roszczeń właściciela lokalu nr 2, to może on jedynie dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, jeśli na skutek rejestracji firmy pod jego adresem poniósł jakieś straty. Nie możemy tu mówić niestety raczej o bezumownym korzystaniu (ponieważ faktycznie do niego nie doszło), przepisy prawa nie przewidują także możliwości przeniesienia własności zarejestrowanej w ten sposób działalności.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Mateusz Rzeszowski

O autorze: Mateusz Rzeszowski

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

Szukamy prawnika »