• Data: 2024-05-21 • Autor: Tomasz Krupiński
Kilka miesięcy temu wynajmowałem mieszkanie i rozstałem się z najemcą w raczej nieprzyjemnych okolicznościach. W moim mieszkaniu pozostały jego rzeczy. Proponowałem mu odbiór jego mienia oczekując, że podpisze przy tym oświadczenie, że odebrał całą swoją własność, ale odmówił. Teraz chciałbym opróżnić swoje mieszkanie z tych rzeczy, lecz nie wiem, jak zrobić to najbezpieczniej. Głupio mi wynosić rzeczy najemcy na śmietnik i najchętniej zawiózłbym je wszystkie na policję, ale nie sądzę, aby oni chcieli się w to angażować. Co mam zrobić z rzeczami byłego najemcy?
Nie wiem jakiego rodzaju rzeczy pozostawił najemca oraz czy ma Pan z nim jakikolwiek kontakt. Otóż rzeczy najemcy stanowią jego własność i ich samowolne wyzbycie mogłoby Pana narazić na odpowiedzialność cywilnoprawną, ale i karną.
Kwestię pozostawienia rzeczy przez najemcę możemy traktować także jako porzucenie. Instytucja porzucenia regulowana jest w art 180 K.c. Istotą porzucenia jest wyzbycie się własności rzeczy ruchomej przez jej porzucenie i wymaga, ażeby porzucenie było wyrazem woli rezygnacji z własności.
W przypadku jednak porzucenia rzeczy przez jej właściciela bez zamiaru wyzbycia się jej własności, rzecz porzuconą trzeba będzie traktować jak rzecz zgubioną.
Rzecz porzucona przez właściciela w zamiarze wyzbycia się własności staje się zaś z chwilą porzucenia rzeczą niczyją. Rzecz niczyją każdy może objąć w posiadanie. W tym przypadku były najemca nie będzie mógł oskarżyć właściciela mieszkania o zawłaszczenie rzeczy, ponieważ rzecz nie będzie już jego własnością.
Zobacz również: Rzeczy pozostawione przez najemcę
W przypadku zaś rzeczy porzuconej bez zamiaru wyzbycia się prawa własności osoba, która znalazła taką rzecz, powinna niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do jej odbioru. Jeżeli jednak znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy (art. 183 Kodeksu cywilnego). Właściwym organem państwowym jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną znalazca powinien oddać niezwłocznie na przechowanie właściwemu organowi państwowemu, inne zaś rzeczy znalezione – tylko na żądanie tego organu (art. 184 K.c.).
Sugeruję więc skierować wezwanie do byłego najemcy, wyznaczając mu odpowiedni termin do odbioru pod rygorem uznania, iż rzecz zostanie uznana za niczyją. Oczywiście wezwanie musi zostać odebrane przez najemcę.
W innym wypadku dokumenty należy złożyć na najbliższym posterunku policji a rzeczy wartościowe nawet do depozytu.
Zobacz również: Umowa najmu na dwie osoby a wypowiedzenie
Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemów prawnych związanych z pozostawionymi rzeczami przez byłego najemcę? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Tomasz Krupiński
Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.
Zapytaj prawnika