Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania kwaterunkowego w Warszawie

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2018-04-02

Mieszkałem w lokalu kwaterunkowym (Warszawa) razem z mamą i jestem tam zameldowany od kilkunastu lat. Mama była głównym najemcą. Zmarła niedawno. Nie mogłem z różnych względów podejmować żadnych kroków w celu wykupu tego mieszkania. Mam dość wysokie dochody oraz mieszkam w innym mieszkaniu. Jakie są dla mnie obecne możliwości wykupu tego lokalu kwaterunkowego w Warszawie?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Rozumiem, że właścicielem przedmiotowego mieszkania pozostaje gmina. Prawo do wykupienia lokalu komunalnego przysługuje tylko najemcy. W pierwszej kolejności należy zatem rozstrzygnąć, czy wstąpił Pan w stosunek najmu. Z informacji podanych w treści pytania wynika, iż najemcą lokalu była Pana mama, która aktualnie nie żyje. Niestety prawo najmu lokalu komunalnego nie wchodzi w skład spadku i nie podlega dziedziczeniu.

Kwestię wstąpienia w prawa najemcy reguluje art. 691 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują:

  1. małżonek niebędący współnajemcą lokalu,
  2. dzieci najemcy i jego współmałżonka,
  3. inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz
  4. osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą

    – jednak pod warunkiem, że w/w uprawnieni stale faktycznie zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że wymienione wyżej osoby z chwilą śmierci najemcy wstępują w jego sytuację prawną jako najemcy, tzn. stają się najemcami na dotychczasowych warunkach.

Zgodnie z poglądem ukształtowanym w orzecznictwie Sądu Najwyższego (SN)  stałe zamieszkiwanie w lokalu mieszkalnym oznacza, że lokal ten stanowi centrum życiowe określonej osoby, tj. miejsce, w którym koncentruje się na przykład życie dzieci obok rodziców, osoby nieporadnej przy osobie, która się nią opiekuje, itp. (przykładowo: wyrok SN z 8 stycznia 1976 r., sygn. akt I CR 926/75; wyrok SN z 13 lutego 1976 r., sygn. akt I CR 930/75; orzeczenie SN z 3 lutego 2000 r., sygn. akt I CKN 40/99).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast nie ma znaczenia, czy osoba uprawniona posiadała w tym lokalu meldunek. Niezbędną i wystarczającą przesłanką jest fakt faktycznego (rzeczywistego) zamieszkiwania (tak SN w wyroku z 28 października 1980 r., sygn. akt III CRN 188/80).

Wstąpienie w najem  następuje z mocy samego prawa bez konieczności zawierania nowej umowy (stara umowa jest kontynuowana także w zakresie stawek czynszu). Nadto nie ma znaczenia, czy zmarły zajmował lokal na podstawie umowy najmu, czy decyzji administracyjnej ani czy osoba uprawniona jest spadkobiercą zmarłego.

Odnosząc powyższe do Pana sprawy, należy stwierdzić, iż z punktu widzenia prawa nie wstąpił Pan w stosunek najmu, jeśli w chwili śmierci nie zamieszkiwał Pan wraz z mamą w lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sądowe zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego

Wnoszę sprawę o zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego w stosunku do męża z uwagi na 3-letni okres niemieszkania i nieopłacania...

Problem z zamianą mieszkania komunalnego na większe

Tata jest najemcą mieszkania komunalnego o pow. niecałe 14 m2. Czy może zameldować mamę (swoją żonę) na takim metrażu? Rodzice chcą...

Wyprowadzenie się męża z mieszkania komunalnego

Mam problem związany z wyprowadzeniem się męża i jego meldunkiem w mieszkaniu. Oboje z mężem jesteśmy głównymi najemcami mieszkania...

Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania komunalnego?

Jestem zameldowany w zadłużonym mieszkaniu komunalnym. Dwukrotnie przed sądem dowiodłem, że mieszkam gdzie indziej i brak jest podstaw, abym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »