Mieszkanie komunalne dla byłego wychowanka domu dziecka, problem z meldunkiem

• Data: 2024-05-21 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem byłą wychowanką domu dziecka. Placówkę opuściłam w 2000 r. Od tej pory jestem cały czas zmuszona wynajmować mieszkania od osób prywatnych, gdyż nie posiadam stałego miejsca pobytu. Nie mam też meldunku. Osiem lat temu do gminy, gdzie miałam ostatni meldunek, złożyłam wniosek o przydział mieszkania komunalnego. Zostałam wpisana na listę oczekujących, a poznaniu się z moją sytuacją wójt zdecydował nawet przesunąć mnie na liście oczekujących. Niestety gmina zawiadomiła mnie, że mieszkanie mi się nie należy, gdyż nie mieszkam w tej gminie, tylko w mieście 20 km dalej i tam powinnam się starać o mieszkanie. Rzeczywiście tak jest, bo w mieście udało mi się znaleźć pracę i wynajęłam lokal. We władzach miasta też już byłam i tam z kolei poinformowano mnie, że jest to zadanie własne gminy i o mieszkanie muszę się starać tam, gdzie miałam ostatni meldunek i że nie należy mi się u nich mieszkanie. Nie wiem, co teraz mogę z tym zrobić. Jeżeli mieszkam w tym mieście od kilku lat, tu pracuję i płacę podatki, czy mogę się starać u nich o mieszkanie socjalne lub komunalne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkanie komunalne dla byłego wychowanka domu dziecka, problem z meldunkiem

Rozróżnienie pomiędzy mieszkaniem komunalnym i socjalnym

Zarówno mieszkania komunalne, jak i lokale socjalne należą do gminy. Ponadto jedne i drugie są wynajmowane na czas nieoznaczony (z czasem niektóre gminy umożliwiają wykup mieszkania komunalnego przez najemców). Nie są to jednak tożsame lokale. Mieszkanie komunalne zasadniczo niczym nie odbiega od tego, jakie można kupić czy wynająć na wolnym rynku. Natomiast mieszkanie socjalne to lokum zwykle o obniżonym standardzie. Taki lokal socjalny może mieć zatem np. części wspólne, np. kuchnię do dyspozycji kilku rodzin czy wspólne łazienki. Pokoje przechodnie, piece kaflowe, pomieszczenia wymagające kapitalnego remontu, znajdujące się w starej zabudowie, zlokalizowanej na obrzeżach miejscowości, to w przypadku lokali socjalnych niemal standard.

O tym, komu przysługuje mieszkanie komunalne albo socjalne, stanowią przepisy. To przede wszystkim ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. To także uchwały podejmowane przez samorządu – miasta czy gminy w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu tegoż miasta lub gminy.

Zobacz również: Bezumowne korzystanie z lokalu komunalnego

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Różne zasady przyznawania mieszkań z zasobów komunalnych gmin

Bez wątpienia więc przyznawanie lokali socjalnych i komunalnych oraz ich najem jest zadaniem własnym gminy. Nie ma jednak jednakowych dla całego kraju kryteriów przyznawania tych mieszkań. W każdej gminie sprawa ta może być rozwiązana w sposób znacznie różniący się od zasad przyjętych np. w sąsiedniej miejscowości. Zatem żeby sprawdzić, czy danej osobie przysługuje mieszkanie od gminy, trzeba zapoznać się z uchwałą rady gminy w tej sprawie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Szczegółowe warunki przyznawania mieszkań zawarte w uchwale rady gminy

Rada gminy uchwala wieloletnie programy gospodarowania lokalami należącymi do gminy oraz ustala zasady wynajmowania tych mieszkań, a w szczególności: wysokość dochodu gospodarstwa domowego uprawniającego do ubiegania się o mieszkanie komunalne, warunki zamieszkiwania kwalifikujące do ich poprawy (np. zagęszczenie, budynek przeznaczony do rozbiórki), kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania komunalnego, warunki dokonywania zamiany, tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o mieszkanie komunalne. Uchwała rady gminy określa dokładnie, jaki jest tryb załatwiania wniosków o najem mieszkania komunalnego. Ustala też kolejność rozpatrywania wniosków, sytuacje, w jakich można być skreślonym z listy oczekujących, zasady okresowej weryfikacji osób oczekujących na mieszkania.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Stałe zamieszkiwanie na terenie gminy jako warunek ubiegania się o mieszkanie

Nie mniej, bez wątpienia warunkiem do tego, aby ubiegać się o mieszkanie, czy to socjalne, czy komunalne, jest zamieszkiwanie na terenie gminy, w której wnioskuje się o ów lokal. Urzędnik ma prawo zweryfikować miejsce zamieszkania, w tym miejsce zameldowania, miejsce płacenia podatków, miejsce świadczenia pracy, aby ustalić, czy dana osoba rzeczywiście jest mieszkańcem danej gminy.

Przykłady

 
Brak Stałego Meldunku

Anna opuściła dom dziecka w wieku 18 lat i przez ostatnie 15 lat wynajmuje mieszkania prywatne. Złożyła wniosek o mieszkanie komunalne w gminie, gdzie miała ostatni meldunek. Po kilku latach oczekiwania otrzymała informację, że nie spełnia warunków, ponieważ obecnie mieszka i pracuje w innym mieście. Anna jest w trudnej sytuacji, bo mimo stałego zamieszkania i płacenia podatków w nowym mieście, nie ma tam meldunku, co uniemożliwia jej ubieganie się o mieszkanie komunalne.

 
Praca i Podatki w Innym Mieście

Tomasz, po opuszczeniu domu dziecka, przez kilka lat błąkał się między różnymi miastami w poszukiwaniu stałej pracy. W końcu znalazł zatrudnienie i wynajął mieszkanie w mieście oddalonym o 30 km od gminy, w której był ostatnio zameldowany. Złożył wniosek o mieszkanie komunalne w nowym miejscu zamieszkania, jednak został poinformowany, że zgodnie z przepisami powinien ubiegać się o lokal w gminie swojego ostatniego meldunku. Pomimo płacenia podatków i pracy w nowym mieście, Tomasz nie może starać się o mieszkanie komunalne tam, gdzie faktycznie mieszka i pracuje.

 
Przeprowadzka i Brak Meldunku

Monika, po opuszczeniu domu dziecka, przeprowadziła się do innego miasta w celu podjęcia studiów. Po ukończeniu edukacji znalazła pracę i wynajęła mieszkanie w tym samym mieście. Złożyła wniosek o mieszkanie komunalne, ale jej wniosek został odrzucony, ponieważ nie miała meldunku w nowym mieście. Władze miasta skierowały ją do gminy, gdzie miała ostatni meldunek, ale tam również nie uzyskała pomocy, ponieważ już tam nie mieszka. Monika jest zmuszona nadal wynajmować mieszkanie prywatnie, mimo że pracuje i płaci podatki w nowym miejscu zamieszkania.

Podsumowanie

 

Problemy z uzyskaniem mieszkania komunalnego przez byłych wychowanków domów dziecka często wynikają z braku stałego meldunku oraz różnic w przepisach między gminami. Pomimo płacenia podatków i stałego zamieszkiwania w nowych miejscach, osoby te napotykają trudności w uzyskaniu lokalu, co wymaga ujednolicenia przepisów i bardziej elastycznego podejścia ze strony władz lokalnych.

Oferta porad prawnych

 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism, skorzystaj z naszych usług porad prawnych online – szybkie i profesjonalne rozwiązania dostępne na wyciągnięcie ręki. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »