Anulowanie nakazu eksmisji z mieszkania komunalnego

• Autor: Marek Gola

Dostałam nakaz eksmisji z mieszkania komunalnego razem z ojcem i matką, mam również 5-miesięczne dziecko. Chciałam napisać pismo do spółdzielni, aby anulować ten wyrok i podpisać na nowo umowę najmu. Czy jest to możliwe?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Anulowanie nakazu eksmisji z mieszkania komunalnego

Jak odwołać się od eksmisji z mieszkania?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, kto jest zarządcą lokalu. Powyższe nie wynika z treści Pani pytania. W jednym miejscu pisze Pani o lokalu komunalnym, by w kolejnym zdaniu wskazać na spółdzielnię. Jeżeli Pani ustali, kto jest zarządcą lokalu, to na Pani miejscu próbowałby udać się do organu zarządzającego – zarządu w przypadku spółdzielni i wójta / burmistrza / prezydenta miasta – w przypadku mieszkania komunalnego.

Eksmisja a nowa umowa najmu

Jako pełnomocnik zarządców lokalu w licznych procesach o eksmisję spotykam się z różną polityką wobec osób eksmitowanych. Co do zasady jest to jednak wyrozumiałość i próba dania jeszcze jednej szansy osobom, wobec których zapadł wyrok. W tej sytuacji spotykam się z propozycjami, gdzie osoba pomimo wyroku zajmuje lokalu i jeżeli przez okres 6–9 miesięcy uiszcza opłaty związane z lokalem i robi to regularnie, wówczas zawierana jest nowa umowa najmu. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, nie jest Pani i rodzina na straconej pozycji, jednak nie tylko wysłanie pisma, ale w szczególności osobista rozmowa, na którą powinna Pani zabrać dziecko (celem wpłynięcia na sferę emocjonalną rozmówcy), będą miały decydujące znaczenie.

Zobacz również: Okres ochronny dla matki z dzieckiem wynajem

Co zrobić by nie doprowadzić do eksmisji po otrzymaniu nakazu?

Najważniejsze jest jednak, by opłaty związane z użytkowania mieszkania były pokrywane regularnie, w całości i w miarę możliwości spłacane było zadłużenie.

Proszę zaproponować podpisanie porozumienia, na którego mocy zobowiąże się Pani do zapłaty zadłużenia w ratach, których wysokość będzie Pani w stanie udźwignąć.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »